والیبال در برزخ

والیبال در برزخ

به گزارش خبرنگار مهر، دوره چهارساله ریاست محمدرضا داورزنی در فدراسیون والیبال فردا (دوشنبه) به پایان می‌رسد و عملاً والیبال ایران در شرایط بلاتکلیف قرار خواهد گرفت. فدراسیون والیبال آخرین روز ریاست داورزنی را روز برگزاری مجمع فوق‌العاده قرار داده بود تا اعضای مجمع تکلیف سرپرست فدراسیون را مشخص کنند اما این موضوع با مخالفت وزارت ورزش و جوانان همراه بود و شب گذشته هم به صورت رسمی این مجمع به تعویق افتاد و به زمان دیگری موکول شد.

همه این اتفاقات در شرایطی رخ داده که والیبال ایران روزهای حساس مهمی پیش رو دارد؛ پس از کسب نتایج ضعیف تیم ملی در انتخابی المپیک و قرار گرفتن در جایگاه پانزدهم رنکینگ جهانی عملاً صعود به المپیک به اما و اگر کشیده شده؛ فدراسیون والیبال بلافاصله پس از عملکرد ضعیف تیم ملی، وعده جذب مربی خارجی داد تا در لیگ ملت‌های ۲۰۲۴ که آخرین فرصت برای رسیدن به المپیک پاریس است، بتواند برای سومین بار تیم ملی را راهی المپیک کند. البته در آخرین جلسه کمیته فنی دو مربی ایرانی هم به لیست مربیان اضافه شد و فدراسیون با ۶ مربی وارد مذاکره شد تا برای هدایت تیم ملی به اصلح‌ترین گزینه برسد.

حالا پروسه انتخاب سرمربی تیم ملی والیبال با توجه به اتفاقاتی که رخ داده موقتاً متوقف شده و تنها در شرایطی که ۲۴ ساعت مانده به پایان ریاست داورزنی در فدراسیون والیبال مشخص نیست چه اتفاقی رخ می‌دهد. آیا وزارت ورزش تاریخ جدید مجمع فوق‌العاده را اعلام می‌کند و در صورت وقوع چنین اتفاقی آیا فدراسیون جهانی والیبال به این موضوع واکنش نشان می‌دهد یا خیر؟

محل اختلاف وزارت ورزش و فدراسیون والیبال کجاست؟

اساسنامه فدراسیون جهانی والیبال با اساسنامه سایر فدراسیون‌های ورزشی متفاوت است و همین موضوع این روزها محل اختلاف وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون والیبال شده است. طبق اساسنامه فدراسیون جهانی، مجمع بالاترین رکن برای تصمیم‌گیری در امور فدراسیون است و از نظر FIVB هر گونه دخالت سیاسی در امور فدراسیون‌ها قابل قبول نخواهد بود. در واقع فدراسیون جهانی تنها نظر اعضای مجمع را در مورد فدراسیون مربوطه می‌پذیرد. حالا این موضوع محل چالش بین وزارت ورزش و فدراسیون والیبال شده و به همین خاطر بود که مجمع فوق‌العاده روز دوشنبه هم به دلیل مخالفت وزارت ورزش به تعویق افتاد.

حالا سوال اصلی اینجاست که فدراسیون والیبال تا چه زمانی باید بلاتکلیف باشد؟! باتوجه به شرایط فعلی و روزهای حساسی که پیش روی این رشته ورزشی است، در صورت ادامه این بلاتکلیفی چه سرنوشتی در انتظار والیبال ایران است؟! آیا وزارت ورزش و جوانان تاریخ جدید مجمع را اعلام می‌کند و این اختیار را هم به اعضای مجمع می‌دهد که سرپرست فدراسیون را مشخص کنند یا خیر.

بلاتکلیفی والیبال به تصمیم‌گیری مسئولان گره خورد

روز دوشنبه ریاست داورزنی در فدراسیون والیبال به پایان می‌رسد و امروز روز مهمی برای این رشته پرطرفدار خواهد بود، اگر مسئولان ورزش ایران امروز تاریخ جدید مجمع فوق‌العاده را اعلام نکنند مشخص نیست در آینده چه سرنوشتی در انتظار والیبال ایران خواهد بود. تقریباً ۷ ماه دیگر لیگ ملت‌های والیبال که آخرین فرصت بلندقامتان برای المپیکی شدن است، پیش رو است و مذاکرات با سرمربیان خارجی هم فعلاً به حالت تعلیق درآمده و باید دید در این شرایط حساس وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون والیبال راه سازش را در پیش می‌گیرند یا خیر.