واکنش محافل عراقی به تحرکات نظامی ترکیه در شمال این کشور

واکنش محافل عراقی به تحرکات نظامی ترکیه در شمال این کشور

به گزارش مهر به نقل از المعلومه، ریبین سلام از رهبران حزب دموکرات کردستان عراق اعلام کرد: ترکیه برای تحقق خواست و بلندپروازی ها و اهداف توسعه طلبانه خود از اهرم زور استفاده می کند.

وی افزود: ترکیه از ضعف دولت عراق استفاده می کند.

از سوی دیگر سلیم همزه نماینده پارلمان عراق امروز چهارشنبه اعلام کرد: واکنش دولت عراق به نقض حاکمیت عراق از سوی ترکیه شرم آور است. دولت عراق در برابر ترکیه ناتوان است.

همزه تاکید کرد: سکوت بغداد و اربیل به اقدامات ترکیه شرم آور است.

وی افزود: شهروندان بی گناه در معرض قتل و آوارگی در نتیجه دخالت نظامی ترکیه در عراق قرار دارند. دولت عراق باید واکنش کوبنده و قوی علیه ترکیه داشته باشد و از صدور بیانیه های خجالت بار دست بردارد.

این درحالی است که روز گذشته، «دیندار زیباری»، هماهنگ کننده روابط بین المللی در دولت اقلیم کردستان عراق گفت که در پی جنگ و ستیز بین ارتش ترکیه و عناصر «پ ک ک» که اخیراً تشدید شده است، صدها نفر در مناطق مرزی آواره شدند.

وی در کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به تلاش برخی برای از بین بردن ثبات منطقه گفت: از سال ۱۹۹۵ تاکنون ۸۵ روستا در منطقه شیلادزی خالی از سکنه شد.

زیباری افزود: عناصر «پ ک ک» در ۱۶۹ روستا محدودیت هایی برای آمد و شد اعمال کردند و درگیری آنها با ترکیه موجب آواره شدن ۱۵۰۰ نفر و خالی از سکنه شدن ۲۲ روستا شده است.