واگذاری کشت و صنعت مغان به شرکت شهرک‌های کشاورزی/ انتخاب مجدد هیات مدیره پس از استعلامات

واگذاری کشت و صنعت مغان به شرکت شهرک‌های کشاورزی/ انتخاب مجدد هیات مدیره پس از استعلامات

فارس: امروز محمد مهدی برومندی سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری در جمع خبرنگاران اعلام کرد: هیأت مدیره کشت و صنعت مغان به تازگی انتخاب شده و به شرکت شهرک‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی محول شده است.

وی در پاسخ به این سوال که مقصر اصلی واگذاری کشت و صنعت مغان چه کسی بود، گفت: همه چیز در اختیار سازمان خصوصی‌سازی بود و آنها واگذار کرده بودند، اما اخیراً با دستور قوه قضائیه این واگذاری لغو شد و اداره آن به شرکت شهرک‌های کشاورزی از زیر مجموعه های وزارت جهاد کشاورزی محول شد.

به گفته این مسؤول این شرکت سالانه هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد و تا سال 97 در اختیار دولت بود و دو ماه پیش فرایند انتخاب هیأت مدیره جدید پس از لغو واگذاری توسط قوه قضائیه، صورت گرفت.

برومندی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که دلیل تغییر هیات مدیره دو بار در مدت کوتاه چه بوده و گفته می‌شود که هیأت مدیره‌های جدید به خاطر بدهی 500 میلیارد تومانی که این شرکت به فرد واگذار شده دارد، اداره آن را قبول نکرده‌اند گفت: به هر حال اعضای هیأت مدیره انتخاب شده و کار خود را پیش می‌برد و قرار است از سازمان خصوصی‌سازی جزئیات و حساب‌های بازرسی درخواست شود و با کسب اطلاعات بیشتر اطلاع‌رسانی کاملی خواهیم داشت.

به گزارش فارس، گفته می‌شود که عباسی معروفان مدیرعامل سابق شرکت پشتیبانی امور دام کشور به عنوان مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان انتخاب شد که در مدت کوتاهی اعضای هیأت مدیره جدید معرفی شدند.

* تاسیس صندوق برای حمایت از میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری

معاون امور باغبانی وزارت امور جهاد کشاورزی از تاسیس صندوق برای حمایت از میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری خبر داد و گفت: 4 میوه خارجی موز، نارگیل، آناناس و انبه وارد کشور می‌شود اما با تاسیس این صندوق دنبال این هستیم که این میوه‌ها را در داخل تولید  کنیم و از وابستگی به واردات خلاص شویم.

به گزارش فارس، بعضی کارشناسان معتقدند خداوند بر اساس نیاز هر منطقه محصولات مرتبط با آن را خلق کرده است. مثلاً میوه انبه در مناطق گرمسیری پرورش می‌یابد، چراکه مردمانی که در این نواحی زندگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند به ویتامین‌ها و املاح این میوه نیاز دارند اما مردم مناطق سردسیر نیاز آن چنانی به استفاده از این میوه ندارند. در سال‌های اخیر موز وارد کشور شد و اکنون به عنوان یک میوه بسیار مهم و ضروری در سبد میوه خانوارها جا گرفته و حتی در بازدیدها و عیادت از بیماران نیز مردم موز می‌برند. اخیراً قیمت موز به کیلویی 45 هزار تومان رسید و باعث آشفتگی بازار داخلی شد.

کارشناسان تأکید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که میوه‌های وارداتی آرام آرام ذائقه مردم را عوض کرده و آن را به یک نیاز و مطالبه مردم تبدیل می‌کند و حال باید بررسی شود که آیا اصرار به تولید چنین میوه‌های گرمسیری در کشور ضروری است؟ در حالی که در بسیاری از کالاهای اساسی واردکننده  هستیم.

* صادرات میگو در قالب قرارداد 25 ساله به چین

سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی از تفاهم‌نامه صادرات میگو در قالب قرارداد 25 ساله به چین خبر داد و گفت: در سال‌های گذشته تولید محصولات شیلاتی در کشور به شدت افزایش یافته و با 45 درصد رشد تولید سالانه یک میلیون و 282 هزار تن است.

به گفته این مسؤول ایران رتبه نخست تولید ماهی قزل آلا را در جهان دارد، همچنین رتبه 23 در تولید محصولات شیلاتی، رتبه 25 در صید آبزیان و رتبه 18 در پرورش آبزیان را دارد. مصرف آبزیان هم در سال‌های گذشته از 8.5 کیلوگرم به 13.2 کیلوگرم افزایش یافته است.

* 50 درصد مرغ اجداد مورد نیاز در کشور تولید می‌شود

برومندی تأکید کرد که مقام معظم رهبری و رئیس جمهور به احیای مرغ لاین در کشور تأکید کرده‌ و به وزارت  جهاد ابلاغ شده است. بر این اساس این وزارتخانه احیای مرغ لاین ایرانی را در دستورکار خود قرار داد و امسال 50 درصد اجداد مورد نیاز در کشور تولید می‌شود و سال آینده پیش بینی می‌شود در تولید لاین ایرانی به خودکفایی برسیم.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود ضریب تبدیل و عملکرد لاین مرغ ایرانی پایین‌تر است و نهاده زیادی برای پرورش لازم است گفت: این لاین روز به روز اصلاح می‌شود و خوداتکایی برای کشور ارزش بسیار مهمی دارد ضمن این که محققان روز به روز آن را اصلاح می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

*‌ تا آخر سال 3.1 میلیون تن جو باید وارد کشور شود

سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد که حتماً تا پایان سال باید 3.1 میلیون تن جو وارد کشور شود و در این زمینه وزارت صمت که کار ثبت سفارش را انجام می‌دهد و بانک مرکزی که ارز اختصاص می‌دهد، باید همکاری لازم را داشته باشد.

به گزارش فارس، پیش از این یکی از مسؤولان از ذخیره 14 روزه جو در کشور خبر داده و تأکید کرده بود که نیاز دامداران به نهاده جو بسیار جدی است و دولت باید واردات این نهاده را هر چه سریع‌تر انجام دهد.

برومندی از کافی بودن واردات کنجاله و ذرت هم خبر داد و گفت: تا آخر سال هیچ نیازی به واردات این نهاده‌ها نیست و به میزان کافی وارد شده است.

* معاونت امور خارجه باید زیربنای صادرات محصولات کشاورزی را فراهم کند

وی تصریح کرد که در هفته گذشته با وزارت امور خارجه جلسات و مذاکراتی با وزارت جهاد داشته و تأکید کرده که باید مقاصد صادراتی جدید برای صادرات محصولات کشاورزی تعیین کند و در این راه تلاش بیشتری کند.

سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد که برخی محصولات کشاورزی ایران واقعا مازاد تولید دارند و برای توسعه پایدار باید صادرات وجود داشته باشد.

برومندی گفت که پیش بینی می‌شود 2.7 میلیون تن طیور و بیش از یک میلیون تن تخم مرغ و 915 هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید شود.

* در گرانی برخی کالاها سایر بخش‌ها مقصرند

سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره گرانی تخم مرغ در بازار گفت: وزارت جهاد کشاورزی مسؤول حداکثری تولید است اما قیمت بازار دست این وزارتخانه نیست. تولیدکنندگان تخم مرغ این محصول را درب مرغداری کیلویی 14 هزار تومان عرضه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و زمانی که به سازمان میادین می‌رسد قیمت 14 هزار و 500 تا 14 هزار و 900 تومان پیدا می‌کند اما این که این محصول زمانی که به دست مصرف کننده می‌رسد قیمت‌های گران‌تری پیدا می‌کند، مقصر وزارت جهاد کشاورزی نیست.

به گزارش فارس، مسؤولیت تنظیم بازار در دو سال گذشته طبق دستور رئیس جمهور از وزارت جهاد به وزارت صمت انتقال یافت و پس از این که تجربه ناموفقی وجود داشت، دوباره به صورت ناقص به وزارت جهاد برگشت و هم اکنون در مدیریت قیمت‌ها آشفتگی بین دو وزارتخانه وجود دارد.

* ملخ‌ها از بهمن‌ماه دوباره به کشور حمله می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد که از اوایل بهمن دوباره ملخ‌ها به کشور حمله ور خواهند شد که لازم است در سطح یک میلیون هکتار با این آفت مبارزه شود و نیاز به 200 میلیارد تومان اعتبار دارد.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌