ورود ورزش‌های الکترونیک به بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ تحول بزرگی است

ورود ورزش‌های الکترونیک به بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ تحول بزرگی است

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از فدراسیون ورزش‌های همگانی، اولین جلسه فدراسیون ورزش‌های همگانی با محوریت انجمن ورزش‌های الکترونیک و موضوع ورود این رشته به بازی‌های آسیایی چین ۲۰۲۲ با حضور سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک، افشین ملایی رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی، محمدرضا فروحی دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی و لقمان شاورانی دبیر انجمن ورزش‌های الکترونیک در محل کمیته ملی المپیک برگزار شد.

در ابتدای جلسه رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های فدراسیون ورزش‌های همگانی و همچنین انجمن ورزش‌های الکترونیک از برگزاری موفق طرح ملی نشاط و اجرای اولین بار تلفیق ورزش و بازی‌های رایانه‌ای و همچنین دیگر اقدامات فدراسیون ورزش‌های همگانی نظیر راه اندازی و تشکیل اندیشکده ورزش در فدراسیون و برگزاری لیگ تندرستی گزارشی را به ریاست کمیته ملی المپیک کشورمان ارائه نمود.

ملایی در ادامه به اهمیت میزان بالای مخاطبان رشته ورزش‌های الکترونیک در کشورمان اشاره کرد و افزود: با توجه به میلیون‌ها مخاطب این رشته جدید و همچنین حضور قطعی و رسمی این رشته در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ در کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان نیاز به نگاه و برنامه بلند مدت با هدف توسعه و گسترش ورزش‌های الکترونیک خصوصاً ورزش‌های مجازی هستیم.

در ادامه این جلسه سیدرضا صالحی امیری با ابراز خوشحالی نسبت به ورورد قطعی و رسمی ورزش‌های الکترونیک به بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ چین، برگزاری این جلسه را سرآغاز تحول و تغییر مناسب و متناسب این رشته در ایران هم راستا با تغییرات بزرگ صنعت ورزش‌های الکترونیک دانست.

صالحی امیری با اشاره به مسئولیت گذشته خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از صنعت ورزش‌های الکترونیک به عنوان یک ابزار بزرگ و مهم فرهنگی، اقتصادی و ورزشی یاد کرد و گفت: در ایران می‌بایست از اقتصاد ورزشی حوزه‌های نوین همچون ورزش‌های الکترونیک و بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی همچون کشورهای دیگر به عنوان یک فرصت درآمدزایی و همچنین یک ابزار مهم فرهنگ سازی و آموزش استفاده کرد.

رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به علاقه و آشنایی که با ورزش‌های الکترونیک دارد از حمایت‌های فدراسیون ورزش‌های همگانی از این رشته ورزشی تقدیر کرد و گفت: آقای لقمان شاورانی در طول سال‌های فعالیت خود در انجمن ورزش‌های الکترونیک توانسته است زحمات زیادی برای احیای این رشته متحمل شود.

وی با بیان این که از دیگر مسئولیت‌های فدراسیون ورزش‌های همگانی و انجمن ورزش‌های الکترونیک توسعه و گسترش ورزش‌های الکترونیک در فدراسیون‌های ورزشی با هدف ارتقا آموزش، کسب مهارت، جذب مخاطب و ایجاد درآمدزایی در فناوری‌های دیجیتال را است گفت: در همین رابطه آمادگی کمیته ملی المپیک را برای ساخت و تولید بازی‌های ورزشی داخلی با مشارکت فدراسیون‌های ورزشی اعلام و اجرای آن را به فدراسیون ورزشهای همگانی محول می‌کنیم.

صالحی امیری در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به تائید ورزش‌های الکترونیک در کمیته بین‌المللی المپیک IOC و شورای المپیک آسیا OCA از حمایت قاطع کمیته ملی المپیک کشورمان از این انجمن و رشته نوظهور خبر داد و چشم انداز بسیار خوبی را برای این حوزه تبیین کرد. صالحی امیری دارا بودن میلیون‌ها مخاطب در کشور، وجود بازی‌های متنوع ورزشی و تفریحی در کنار تخصص بالا و استعداد ویژه ایرانی‌ها در این حوزه را فرصت مهمی دانست که می‌بایست با برنامه‌ریزی درست و مناسب از تولیدات داخلی کشورمان در جهت گسترش و توسعه بازی‌های ایرانی با مشارکت شورای عالی فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت شود.

در ادامه این جلسه محمدرضا فروحی دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی با ارائه تحلیلی جامع از وضعیت حال حاضر انجمن ورزش‌های الکترونیک و آینده این رشته ورزشی خواستار حمایت بیشتر مادی و معنوی از انجمن شد. لقمان شاورانی دبیر انجمن ورزش‌های الکترونیک نیز با تشکر از حمایت‌های دکتر صالحی امیری و همچنین خانواده فدراسیون ورزش‌های همگانی به ویژه دکتر ملایی رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی، موفقیت‌های ۲ سال اخیر انجمن را مرهون حمایت‌ها و زحمات وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون همگانی دانست. شاورانی با ارائه گزارشی از اقدامات انجمن ورزش‌های الکترونیک، موفقیت‌های اخیر جایگاه بین المللی انجمن، اقدامات کمیته بین الملل المپیک IOC شورای المپیک OCA اظهار داشتند که این شروع یک راه جدید و دوره‌ای متعالی در ورزش دنیا می‌باشد و در واقع المپیک جهانی وارد دنیای ورزش‌های الکترونیک شده است و این بدین معناست که کل ورزش جهان با ورزش‌های الکترونیک عجین شده است. شاورانی با ارائه گزارشی برنامه‌های آتی انجمن را به اطلاع رئیس کمیته ملی المپیک رساند که در انتهای جلسه صالحی امیری دستورات و توصیه‌هایی را جهت اجرا به فدراسیون و انجمن ابلاغ کرد. گفتنی است هفته گذشته با ابلاغ رسمی شورای المپیک آسیا و فدراسیون ورزش‌های الکترونیک آسیا ۱۰ رشته برای بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ در ورزش‌های الکترونیک تائید و معرفی شد. مدال ورزش‌های الکترونیک همچون دیگر رشته‌های ورزشی محاسبه خواهد شد.