وزارت خارجه آمریکا: هدف، محدود کردن دائمی برنامه هسته‌ای ایران است

وزارت خارجه آمریکا: هدف، محدود کردن دائمی برنامه هسته‌ای ایران است

فارس: «ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده شامگاه چهارشنبه طبق روال نشست‌های خبری روزانه، به میان خبرنگاران آمد و به سوالات آنها پاسخ داد.

پرایس در این نشست خبری درباره موضوعات مختلفی از جمله توافق هسته‌ای ایران، حمله راکتی روز چهارشنبه به پایگاه هوایی «عین‌الاسد» در عراق، آغاز تحقیقات دیوان لاهه درباره جنایات جنگی رژیم صهیونیستی، بحران یمن، و اختلافات آمریکا با چین و روسیه اظهار نظر کرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه چه نمره‌ای به رویکرد دولت «جو بایدن» با ایران، از زمان روی کار آمدنش در بیستم ژانویه می‌دهد، گفت: «کار ما با ایران هنوز تکمیل نشده و تا زمانی که به خواسته خود نرسیده‌ایم، کامل نمی‌شود. آن خواسته، ممنوعیت دائمی و قابل تایید دست نیافتن ایران به برنامه اتمی است».

به نوشته وبگاه وزارت خارجه آمریکا، پرایس سپس کارزار موسوم به فشار حداکثری دولت قبل به ریاست «دونالد ترامپ» را، سیاستی خواند که بدون هرگونه گشایش دیپلماتیک، هیچ سودی برای خود نداشت.

این مقام آمریکایی توضیح داد: «این (فشار حداکثری) می‌خواست که توافق بهتری با [ایران] حاصل کند. قصد داشت آمریکا را با نزدیکترین متحدان و شرکایش متحد کند. آن (سیاست) می‌خواست ایران و نوابش را تسلیم کند. اما در حقیقت، عکس تمام این چیزها اتفاق افتاد».

وی با اذعان به شکست خوردن سیاست فشار حداکثری ترامپ بر ایران، تصریح کرد: «البته که ایران مؤلفه‌های کلیدی برنامه هسته‌ای خود را پیشرفت داده است. قطعا این ایالات متحده و نه ایران بود که با این سیاست منزوی شد».

پرایس درباره برنامه دولت «جو بایدن» درخصوص مسئله هسته‌ایران اظهار داشت: «چیزی که الان می‌توانم بیان کنم این است که ما در حال سنجش اهداف فراگیر خود هستیم. هدف جامع ما، اعمال محدودیت دائمی و قابل تایید بر برنامه اتمی ایران است».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگری از صحبت‌هایش، در واکنش به آغاز تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی درباره جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان نیز گفت: «ما قاطعانه با اعلامیه دادستانی دیوان لاهه درباره تحقیقات درموضوع فلسطین، مخالف هستیم و باعث ناامید ما شده است»

وی با تاکید بر تعهد آمریکا به امنیت رژیم صهیونیستی، مدعی شد: «دیوان لاهه هیچ صلاحیتی برای رسیدگی به این موضوع ندارد. اسرائیل عضو دیوان کیفری بین‌المللی نیست و صلاحیت آن را نپذیرفته است. ما نگرانی‌های جدی درباره تلاش‌های دیوان لاهه برای اعمال اختیار قضائی ضد مقام‌های اسرائیلی داریم».

پرایس در ادامه ادعاهای خود افزود: «فلسطینی‌ها، واجد شرایط یک دولت مستقل نیستند و به همین دلیل شرایط کسب عضویت در دیوان لاهه به عنوان یک دولت یا مشارکت در آن به عنوان یک دولت یا حتی ارائه صلاحیت به این دادگاه را ندارند».

در حال تکمیل…