وزیر خارجه آمریکا ارتش میانمار را تهدید کرد

وزیر خارجه آمریکا ارتش میانمار را تهدید کرد

فارس: «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده به ارتش میانمار درباره تداوم کودتا و غصب حکومت این کشور هشدار داد.

بلینکن بامداد امروز (دوشنبه به وقت تهران) در واکنش به کشته‌شدن دو معترض به کودتای میانمار توسط ارتش این کشور، گفت آمریکا اقدامات سخت و قاطعانه خود علیه نظامیان کودتاکننده در میانمار را ادامه می‌دهد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وی در صفحه توئیتر خود نوشت: «ایالات متحده به اقدامات محکم علیه کسانی که دست به خشونت ضد مردم برمه (میانمار) زدند، ادامه می‌دهد؛ آنچنان که آنها (مردم) خواستار احیای دولت دموکراتیک خود هستند. ما کنار مردم برمه ایستاده‌ایم».

این اظهارات بلینکن، ده روز بعد از آن مطرح شده که دولت جدید آمریکا اولین تحریم‌های خود را علیه ارتش میانمار و فرماندهان نظامی که دست به کودتا زدند، اعمال کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز با به‌روز رسانی تحریم‌ها علیه دو فرمانده نظامی ارشد میانمار، هشدار داد اگر خشونت علیه تظاهرات‌کنندگان و معترضان به کودتا ادامه یابد، تحریم‌ها تشدید می‌شود.

کودتای میانمار بامداد ۱۳ بمهن‌ماه (به وقت تهران) اتفاق افتاد. ارتش اندکی بعد از انتشار گزارش‌هایی درباره بازداشت «آنگ سان سوچی»، رهبر حزب حاکم میانمار (حزب  «اتحادیه ملی دموکراسی» ) و دیگر رهبران این حزب اعلام کرد که قدرت را به دست گرفته است. 

حزب «اتحادیه ملی دموکراسی» به رهبری سوچی در ۲۳ آبان ماه با کسب ۸۳ درصد از آراء در انتخابات پارلمانی میانمار پیروز شده بود.

بعد از آمریکا، وزیر امور خارجه انگلیس نیز اعلام کرد شماری از سران دولت کودتا در میانمار را به خاطر نقض حقوق بشر مورد تحریم قرار داده است. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/م