وزیر دفاع ترکیه: سخنان ماکرون فتنه‌انگیزی علیه ترکیه است

وزیر دفاع ترکیه: سخنان ماکرون فتنه‌انگیزی علیه ترکیه است

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-06-23

به گزارش گروه بین‌الملل تازه ترین ها، «حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی، به تنش در دریای مدیترانه و بحران لیبی پرداخت و گفت که سیاست‌های فرانسه در قبال ترکیه به شکست منجر شده است.

به نوشته تی آر تی او گفت که یونان نباید دنباله‌رو فرانسه باشد و سیاست‌های فرانسه در قبال ترکیه به شکست انجامیده و سخنانی که رهبران پاریس علیه ترکیه به زبان جاری می‌کنند، برای سرپوش نهادن به این شکست‌هاست.

حلوصی آکار افزود: «سخنان ماکرون در خصوص ترکیه با هدف فتنه انگیزی است و مردم ما ارزشی برای این سخنان قائل نیستند.»

وزیر دفاع ترکیه از دولت آتن خواست تا از «اقدامات تحریک‌آمیز» علیه ترکیه دست بردارد و تأکید کرد که چنین اقداماتی به نفع دو کشور به خصوص یونان نیست.

وی در خصوص بازگشت کشتی حفاری ترکیه از شمال قبرس که برخی منابع آن را نشانه عقب‌نشینی ترکیه از عملیات استخراج در دریای مدیترانه تفسیر کرده بودند، نیز گفت که ترکیه از «حقوق خود» در دریای مدیترانه کوتاه نخواهد آمد و بازگشت کشتی حفاری به این دلیل بود که مأموریتش به اتمام رسیده بود.

خلوصی آکار در بخش دیگری از سخنان خود به بحران لیبی پرداخت و گفت که بسیاری از کشورها در ازای «تجاوزات» خلیفه حفتر و نیروهایش سکوت کرده‌اند.

وزیر دفاع ترکیه همچنین مدعی شد که ترکیه از «برادران لیبیایی» خود برای حفظ تمامیت ارضی لیبی حمایت کرده و به آن‌ها در تشکیل یک ارتش کمک می‌کند.

اردوغان نیز امروز نیز خطاب به «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی خود وی را فاقد اطلاعات تاریخی دانست و افزود که ماکرون با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد.

رئیس‌جمهور فرانسه روز پنجشنبه از لزوم اتخاذ موضع واحد در اتحادیه اروپا علیه آنکارا سخن گفت.  ماکرون با متهم کردن ترکیه به افزایش تنش‌ها و اقدامات تحریک‌آمیز در شرق دریای مدیترانه، رفتارهای یکجانبه آنکارا در این منطقه را محکوم کرد. وی در این باره گفت: «امیدواریم مباحثات امروز، راهکاری برای بحران با ترکیه حاصل کند. اجتناب از درگیری با ترکیه به معنای انفعال نیست و آنکارا نیز باید تمایلات خود را شفاف‌سازی کند.» (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/.