پنتاگون:در حال انتقال توان اطلاعاتی ودیده بانی به افغانستان هستیم

پنتاگون:در حال انتقال توان اطلاعاتی ودیده بانی به افغانستان هستیم

به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، «لوید آستین» وزیر دفاع ایالات متحده در نشست کمیته نیروهای مسلح سنا با خودداری از تأیید گزارش روزنامه نیویورک تایمز مبنی بر اینکه پنتاگون در حال بررسی امکان ارائه پشتیبانی هوایی نظامی به نیروهای افغان در صورت سقوط کابل یا سایر شهرهای مهم افغانستان به دست طالبان است، گفت که همزمان با خروج نیروهای آمریکا از خاک افغانستان انتقال توان اطلاعاتی، دیده بانی و شناسایی به داخل افغانستان از خارج از این کشور آغاز شده است.

به گفته آستین، «ایالات متحده آمریکا همزمان با عقب کشیدن بخش زیادی از مقدورات نظامی خود از این کشور آسیایی، درصدد پایه گذاری یک ظرفیت جدید نظامی موسوم به «برفراز افق» است که در آن توان (اطلاعاتی، دیده بانی و شناسایی) از سوی کشورهای حاشیه خلیج فارس تأمین می‌شود» و اینکه «تعداد زیادی از مأموریت‌های رزمی هوایی آمریکا از سکوهایی در خلیج فارس اجرا می‌شوند».

آستین همچنین تأکید کرد که هدف ارتش آمریکا کاستن از فاصله میان نیروهای بر فراز افق است. وی در این باره گفت که «ارتش آمریکا درصدد است تا با استقرار برخی مقدورات نظامی در کشورهای همسایه این فاصله را کاهش داد».

گفتنی است، ایالات متحده در حال حاضر فاقد هرگونه قرارداد استقرار پایگاه نظامی با کشورهای همسایه افغانستان است و به دلیل عوامل ژئوپلتیکی گوناگونی از جمله روابط این کشورها با روسیه، برپایی پایگاه نظامی می‌تواند بسیار دشوار باشد.

در واقع همزمان با خروج نیروهای نظامی آمریکا از خاک افغانستان تا بیستمین سالگرد حمله یازدهم سپتامبر، مقامات واشنگتن مصرانه ادعا می‌کنند که ارتش این کشور قادر خواهد بود از طریق عملیات‌های بر فراز افق با تروریسم مقابله کند، اما هنوز جزئیات دقیقی در مورد نحوه اجرای این گونه عملیات‌ها و محل استقرار نیروها ارائه نکرده‌اند.