کاهش سطح سرمایه‌گذاری بین چین و آمریکا به کمترین میزان 9 سال گذشته

کاهش سطح سرمایه‌گذاری بین چین و آمریکا به کمترین میزان 9 سال گذشته

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-06-27

 به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل تازه ترین ها به نقل از رویترز، برررسی یک تحقیق نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری بین آمریکا و چین در نیمه نخست سال 2020 به کمترین میزان 9 سال گذشته رسیده است. این افت سرمایه‌گذاری بین دو کشور ناشی از تنش‌های دوجانبه است که احتمالا در آینده هم تعداد شرکت‌های بیشتری از سوی چین تحت تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.

بر اساس آمارهای گروه رادیوم میزان سرمایه‌گذاری چه به صورت مستقیم یا سرمایه‌گذاری مشترک بین دو کشور چین و آمریکا از ماه ژانویه تا ژوئن نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن با کاهش 16.2 درصدی به 10.9 میلیارد دلار رسیده که البته همه گیری ویروی کرونا هم به این کاهش سرمایه گذاری تأثیر گذاشته است و این رقم فاصله بسیار بیشتری نسبت به رقم 40 میلیارد دلاری در فاصله سال‌های 2016 و 2017 دارد.

ترامپ رئیس جمهور آمریکا اقداماتی را برای به زانو درآوردن شرکت‌های چینی آغاز کرده؛ از جمله تلاش می‌کند تا شرکت فناوری هوآوی را در فهرست سیاه تجاری خود قرار دهد، همچنین شرکت‌های مشابهی مانند تیک تاک را نیز می‌خواهد تحریم کند.

این گزارش می‌نویسد؛ سرمایه گذاری توسط شرکت‌های آمریکایی در چین در نیمه نخست امسال با افت 31 درصد به رقم 4.1 میلیارد دلار رسیده است، این درحالی است که سرمایه گذاری توسط شرکت‌های چینی در آمریکا با رشد 38 درصدی به 4.7 میلیارد دلار افزایش یافته است.

انتهای پیام/

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌