کاهش 47 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.7هزار میلیارد تومان شد

کاهش 47 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.7هزار میلیارد تومان شد

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-07-27

به گزارش خبرنگار اقتصادی تازه ترین ها، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه با کاهش 47 هزار و 72 واحد به رقم یک میلیون و 514 هزار و 343 واحد رسید.

اما شاخص کل بورس با معیار هم وزن با کاهش 5 هزار و 515 واحد به رقم 406 هزار و 441 واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 5 میلیون و 731 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 4.2 میلیارد سهم و یا اوراق مالی دیگر در قالب 775 هزار نوبت معامله و به ارزش 6 هزار و 305 میلیارد تومان داد و ستد کردند.


روند یکساله شاخص بورس تهران

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز‌پوش بوده و کاهش پیدا کردند، به گونه‌ای که شاخص کل نسبت به روز قبل 3 درصد افت کرد همچنین شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 3 درصد افت کرد. شاخص کل با معیار هموزن 1.3 درصد کاهش یافت.

شاخص قیمت با معیار هموزن 1.3 درصد کاهش یافت. شاخص آزاد شناور 2.8 درصد افت کرد. شاخص بازار اول بورس 3.7 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 1.9 درصد افت کرد.

امروز نمادهای شاخص‌ساز همه در کاهش شاخص بورس اثرگذار بودند به گونه‌ای که بیشترین اثر را در بورس نمادهای فولاد مبارکه، مس ملی، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، گل‌گهر، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران و پالایش نفت بندرعباس به ترتیب بیشرتین اثر کاهشی در شاخص بورس داشته‌اند.

نمادهای پربیننده امروز شامل ایران‌خودرو، پالایش نفت تهران، سایپا،‌بانک ملت، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت بندرعباس بوده‌اند.

امروز در فرابورس ایران شاخص کل در پایان معاملات 353 واحد کاهش یافت و به رقم 17 هزار و 721 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و 187 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران فرابورس بیش از 1.5 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 593 هزار نوبت معامله و به ارزش 3 هزار و 456 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای تأثیرگذار در شاخص بورس همگی در افت شاخص اثرگذار بودند بگونه‌ای که نمادهای آریا ساسول، سنگ‌آهن گهرزمین، پتروشیمی زاگرس، صبا تأمین، فولاد هرمزگان ، ذوب‌آةن اصفهان و پتروشیمی تندگویان به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.


نقشه معاملات امروز بورس تهران

نمادهای پربیننده شامل سرمایه‌گذاری پویا، ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، آریا ساسول، صبا تأمین، تولید نیروی برق دماوند، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان و سیمان لار سبزوار بوده‌اند.

به گزارش تازه ترین ها، برخی کارشناسان، دلیل ریزش شاخص بورس را علیرغم اینکه نرخ دلار افزایش می‌یابد، این گونه عنوان کردند که با توجه به هجوم مردم برای فروش سهام عدالت و همچنین سهام دیگر که امسال خریداری کرده‌اند، این امر باعث افزایش تقاضا برای فروش و کاهش قیمت سهام شده است، البته برخی نیز می‌گویند بازی اشخاص حقوقی در بازار باعث شده به رفتارهای هیجانی سهامداران حقیقی بیشتر بدمد و سهام ارزنده آنها را به قیمت ناچیز خریداری کنند.

کارشناسان همواره توصیه می‌کنند چه در خرید سهام و چه در فروش آن به هیچ وجه رفتار هیجانی نداشته باشید، بلکه ابتدا مطالعه، تحقیق و مشورت بگیرید و سپس تصمیم به خرید یا فروش بگیرید.

از طرفی سهام عدالت گر چه در سال‌های گذشته سود اندکی به سهامداران خود داده است، اما با آزاد شدن سهام عدالت از این پس بازدهی خوبی خواهد داشت، بنابر این اکثر کارشناسان توصیه می‌کنند با توجه به پرتفوی متنوع سهام عدالت که از 36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیربورسی که عمدتا شرکت‌های بنیادی هستند، تشکیل شده بنابر این بهتر است در فروش سهام عدالت کمی حوصله کنند تا سهام آنها به قیمت مفت به فروش نرسد.

امروز همچنین مدیر صندوق پالایش یکم به فارس خبر داد، به زودی پرتفوی پالایش یکم در پرتفوی سبد سرمایه‌گذاری سهامداران قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/ب