کاهش 77 درصدی تولید خودرو در روسیه

کاهش 77 درصدی تولید خودرو در روسیه

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، بر اساس داده های سرویس آمار ایالتی فدرال روسیه (روساستات) که روز چهارشنبه منتشر شد، تولید خودرو در این کشور در ماه سپتامبر با 77.4 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 23800 دستگاه رسید و نسبت به اوت 3.8 درصد کاهش یافت.

در مجموع 349000 خودرو از ژانویه تا سپتامبر امسال در روسیه تولید شد که 65.9 درصد کمتر از مدت مشابه در سال 2021 است.

تولید وسایل نقلیه باری نیز در این کشور با کاهش 33.8 درصدی به 11700 دستگاه در سپتامبر رسید، اما نسبت به اوت با تولید در مجموع 103400 دستگاه کامیون، 5.4 درصد افزایش داشت.

تحلیلگران می گویند که ساختار تولید در صنعت خودروی روسیه تا حدی به دلیل تحریم های غرب در حال تغییر است. اگرچه این صنعت توانسته است تولید اقلام ساده را تقویت کند، در بخش‌هایی که مربوط به فناوری پیشرفته می شود، با مشکلاتی مواجه شده است.

بر اساس این گزارش، تولید برخی از قطعات افزایش یافته، در حالی که تعداد خودروهای مونتاژ شده کاهش یافته است.

صنعت خودروی روسیه به شدت به سرمایه گذاری و تجهیزات خارجی وابسته است و پیش از این نیز در بحبوحه کمبود جهانی تراشه و قطعات نیمه‌رسانا با مشکل مواجه بود.

این مشکلات با مهاجرت اخیر تولیدکنندگان بین المللی به علت جنگ روسیه علیه اوکراین تشدید شده است.

اکثر خودروسازان جهانی که در روسیه فعالیت می‌کنند یا این کشور را ترک کرده‌اند یا تحویل خودروها و قطعات را به حالت تعلیق درآورده‌اند و تولید خود را در داخل این کشور را برای مدت نامحدودی متوقف کرده‌اند.

داده ها نشان می دهد که حجم کلی تولید صنعتی روسیه در ماه سپتامبر 3.1 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.

انتهای پیام/

 

منبع : تسنیم