کرونا چالشی برای بین المللی سازی آموزش عالی

کرونا چالشی برای بین المللی سازی آموزش عالی

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-06-24

به گزارش تازه ترین ها به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در دیدار با روسای دانشکده ها ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی گفت: گرچه با توجه به شیوع کرونا (COVID-۱۹)  سال تحصیلی جدید را با شکل متفاوتی شروع کرده ایم اما امیدوارم همچون گذشته با تلاش دانشگاهیان شاهد اعتلا و ارتقای ملی و بین المللی دانشگاه در عرصه های مختلف آموزشی، پژوهشی، درمانی و بهداشتی باشیم.
وی یادآور شد: قرآن و مفاهیم آن برابعاد مختلف زندگی فردی، اجتماعی، حرفه ای ما آثار وضعی و ارزنده ای دارد و به ویژه در دانشگاه های علوم پزشکی که محل تربیت و تذهیب دانشجویان پزشکی است باید به این موضوع بیشتر توجه شود.
زالی با گرامیداشت یاد و خاطره دکتر حبیب الله پیروی استاد فقید و شهید مدافع سلامت به تلاش های ارزنده وی در حوزه های آموزشی  و توسعه زیرساخت های آموزشی اشاره کرد.
وی با اشاره به جایگاه ممتاز دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به تبین روند تشکیل و راه اندازی ساختار نوین کالج بین المللی دانشگاه پرداخت و گفت: کالج بین المللی دانشگاه به عنوان یک نهاد مستقل راه اندازی شد است و توسعه خدمات بین المللی دانشگاه هدف این کالج است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی از روسای دانشکده ها خواست که در این مسیر مشارکت داشته باشند و افزود: دانشکده ها بازوهای توانمند این کالج بین المللی هستند که در مسیر بین المللی سازی دانشگاه گام برمی دارند. تعامل دانشکده ها دراین مسیر نقش بسزایی دارد .
وی کرونا را چالشی برای بین المللی سازی آموزش برشمرد و تاکید کرد که باید از حداکثر ظرفیت مجازی سازی در این حوزه بهره مند شویم.
زالی با تاکید بر اهمیت جایگاه بین المللی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: دانشگاه عزم خود را برای کسب رتبه های برتر در رنکینگ های بین المللی جزم کرده است. این امر باید دغدغه شما روسای دانشکده ها باشد و البته گسترش زیرساختها و برنامه ها  نیز در این راستا نیاز است.
وی استراتژی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی را حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم برشمرد و دانشکده ها را افسران خط مقدم این  تغییر و تحول نامید که در محیط و صف قرار دارند و ازآنان خواست استراتژی های خود را در این راستا تدوین و به دانشگاه اعلام کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به کسب رتبه اول توسط دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در حوزه فناوری در میان دانشگاههای کشور بر ضرورت توسعه فعالیت در این حوزه تاکید کرد و تلاش و کوشش برای حفظ و ارتقای این رتبه را الزامی دانست.
جذب نیروهای نخبه هیئت علمی، برنامه ریزی برای بازمهندسی ظرفیت پذیرش فراگیران دانشگاه، بهره گیری از ظرفیت مراکز خصوصی برای مهارت آموزی فراگیران از دیگر تاکیدات رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در این نشست بود.
وی با تقدیر از رئیس دانشکده مجازی، مدیریت و آموزش پزشکی؛ کسب رتبه سوم آموزش مجازی توسط دانشگاه را ستود که این دستاورد با سختکوشی، تعامل و ممارست تحقق یافته است و بر تثیبت آموزش مجازی و ضرورت برنامه ریزی برای ارزیابی های دقیق تر فراگیران تاکید کرد.
زالی با اشاره به لزوم تلفیق سامانه های متعدد و رفع مشکلات موجود گفت: همانطور که سامانه HIM دانشگاه امروز در کشور به عنوان یک برند محسوب می شود باید سعی کنیم سایر سامانه ها نیز به همین سمت حرکت کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اظهار امیدواری کرد: امید داریم در سال تحصیلی جدید نیز شاهد ارتقای جایگاه و پیشرفت های روزافزون و اعتلای دانشگاه باشیم.
کسب جایگاه سوم کشوری در حوزه آموزش مجازی
در ابتدای این نشست دکتر محمدمهدی صدوقی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: پس از شروع پاندمی کرونا، آموزش ها متوقف نشد و بصورت مجازی و غیر حضوری ادامه یافت و با همکاری روسا و معاونان آموزشی دانشکده ها توانستیم در این زمینه جایگاه سوم کشوری را در حوزه آموزش مجازی در بین سایر دانشگاه ها کسب کنیم.
وی تاکید کرد: زیرساختها و تعاملات در این زمینه بهبود یافته است. باید حداقل یک سوم آموزش های مجازی بصورت تعاملی انجام پذیرد و استاد و دانشجو بصورت آنلاین به سوال و جواب پرداخته و ارتباط داشته باشد.
صدوقی گفت: واحدهای عملی و بالینی  دانشجویان در ترم های اخر با تمهیدات و بصورت گروه های کوچک انجام می شود. البته شاید طولانی شدن دوران تحصیل اجتناب ناپذیر باشد و تاکید داریم که نباید به آموزش و یادگیری دانشجویان خدشه ای وارد شود.
راه اندازی نخستین دوره فلوشیپ مجازی تحقیقات و فناوری در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی
دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نیز از راه اندازی نخستین دوره فلوشیپ مجازی تحقیقات و فناوری در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خبر داد و گفت: این دوره پودمانی ۹ ماهه دارای سه بخش اخلاق، پژوهش و فناوری است و  دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اولین دانشگاهی است که فلوشیپ مجازی می گیرد.
زرقی یادآور شد: روسای دانشکده ها می توانند  افراد واجد شرایط را برای این دوره معرفی کنند.