یکی از موضوعات دیدار بایدن و اردوغان «اختلافات دو کشور» است

یکی از موضوعات دیدار بایدن و اردوغان «اختلافات دو کشور» است

به گزارش مهر به نقل از رویترز، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گوید جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در دیدار هفته آتی خود با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای، درباره سوریه، افغانستان و دیگر مسائل منطقه ای صحبت می کند حال آنکه «اختلافات جدی» میان واشنگتن- آنکارا نیز از دیگر موضوعات مورد بحث میان طرفین است.

سالیوان در توضیح دستور کار این نشست افزود: دریای مدیترانه شرقی، سوریه، ایران و همچنین نقش ترکیه در افغانستان همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از این کشور بخشی از دستور کار گسترده این دیدار است. علاوه بر این، در این نشست که برای ۱۴ ژوئن و در حاشیه نشست سران ناتو تدارک دیده شده است؛ به بررسی روابط دو کشور و نحوه حل و فصل برخی مشکلات جدی در باب ارزش ها، حقوق بشر و دیگر مسائل پرداخته خواهد شد.

سالیوان در ادامه مدعی شد: رئیس جمهور بایدن شناخت خوبی از اردوغان دارد و طرفین اوقات خوبی با هم داشته اند و هر دو به دنبال فرصتی برای بررسی عمق روابط هستند.

اردوغان نیز پیشتر گفته بود در دیدار با همتای آمریکایی، با او درباره علل تنش در رابطه دو کشور گفتگو خواهد کرد.

اختلاف نظر در باب کُردهای سوری، خرید سامانه اس-۴۰۰ روسی از سوی ترکیه و تنش های آنکارا با مقامات ناتو و اتحادیه اروپا از باب استخراج منابع طبیعی از موارد تنش زا میان واشنگتن-آنکارا است.