۱۳۲ هزار واحد در ۴۰ شهرک مسکونی احداث می شود

۱۳۲ هزار واحد در ۴۰ شهرک مسکونی احداث می شود

به گزارش خبرگزاری مهر، حبیب الله طاهرخانی در برنامه زنده تلویزیونی از شبکه خبر درباره جزئیات احداث ۴۰ شهرک جدید در کشور اظهار کرد: این ۴۰ شهرک در مراحل مختلف از مکانیابی تا شروع عملیات اجرایی هستند که در ۱۴ استان شامل تهران، البرز، فارس، اصفهان، کردستان، مازندران، گلستان، آذربایجان شرقی، هرمزگان، کرمان، اردبیل یزد، سمنان و خراسان جنوبی ساخته می‌شود.

وی افزود: شرکت عمران شهرهای جدید فاز مطالعات و مکانیابی احداث شهرک‌ها را به عنوان بُعد سوم از نظام سکونتگاهی کشور در کنار شهرها و روستاها را در دست انجام دارد که امیدواریم به تعادل بخشی به بازار مسکن به خصوص در جاهایی که معضل جدید در تأمین زمین برای توسعه شهرها داریم، کمک کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مطالعات ساخت این ۴۰ شهرک به اتمام رسیده است که بخشی از آنها در حال طی کردن اخذ مصوبات و مجوزها از کارگروه برنامه ریزی و توسعه استان‌های مربوطه قرار دارند؛ برخی از آنها هم شامل این مراحل را طی کرده اند و در دستور کار اخذ مصوبه از شورای عالی شهرسازی و معماری قرار دارند؛ یک مورد هم به تصویب شورای عالی شهرسازی رسیده است؛ اخذ مصوبه ساخت ۴ شهرک در دستور کار شورای عالی شهرسازی است.

وی بیان کرد: امیدواریم بتوانیم مراحل تصویب و اخذ مجوز ساخت این ۴۰ شهرک را تا پایان سال جاری از شورای عالی شهرسازی و معماری اخذ کنیم.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: ۱۳۲ هزار واحد مسکونی برای استقرار ۴۳۰ هزار نفر در این ۴۰ شهرک پیش بینی شده است تا بخشی از نیاز مسکن شهروندان در مناطق با محدودیت توسعه شهرها، پیش بینی شده است.

وی یادآور شد: علاوه بر سرمایه گذاری بخش خصوصی از مجموعه‌های بزرگ تولیدی و همچنین همکاری نیروهای مسلح و نیز ثبت نام‌های وزارت راه و شهرسازی برای ساخت مسکن اقشار فاقد مسکن، بهره مند می‌شویم.

طاهرخانی درباره شرایط متقاضیان گفت: تأهل، فاقد مسکن بودن، عدم دریافت تسهیلات دولتی در بخش مسکن و ساکن شهر مادر بود، شرایط اصلی هستند که در طرح‌های مسکنی وزارت راه و شهرسازی به عنوان گروه‌های مورد حمایت مد نظر است.

وی اعلام کرد: پرداخت تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی برای متقاضیان واحدهای مسکونی شهرک‌های اعلام شده، قطعی است؛ اما پیشنهادات جدیدی از سوی وزارت راه و شهرسازی تهیه شده تا در شورای عالی مسکن که به ریاست رئیس جمهور برگزار خواهد شد، رقم قطعی این طرح اعلام خواهد شد.

منبع : مهر