۱۵۰۰۰ خودروی سفارش‌ معوق تا پایان سال به متقاضیان واگذار می‌شود

۱۵۰۰۰ خودروی سفارش‌ معوق تا پایان سال به متقاضیان واگذار می‌شود

به گزارش مهر، فرشاد مقیمی ظهر پنجشنبه در بازدید از نمایشگاه صنعتگران اتاق بازرگانی استان مرکزی در اراک درباره قیمت گذاری خودرو گفت: قیمت گذاری خودرو بر عهده‌ی شورای رقابت است این شورا مصوباتش را از ابتدای سال بر اساس فرمولی که مصوب کردند ابلاغ می‌کنند و بر همان اساس هم شاخص‌های تورمی را از بانک مرکزی دریافت و اعلام می‌کنند و مجری این ابلاغات هستیم.

وی افزود: سال گذشته بالغ بر ۲۰ هزار خودروی تعهد معوق داشتیم که خوشبختانه با همت و تلاشی که شبکه تأمین ما در حوزه خودروسازی انجام داد، مجموع خودروهای معوق ما به ۱۵ هزار دستگاه رسیده که حدود یکهزار و ۸۰۰ دستگاه خودرو آماده تحویل است و برآورد ما این است که تا پایان این ماه به حدود ۱۳ هزار دستگاه خودروی معوق برسیم و طبق تعهدی هم که به وزیر محترم دادیم تا پایان سال تعهدات خود را صفر می‌کنیم.

در تحویل خودروهای فروش فوق العاده به هیچ عنوان تعویق نداریم

مدیرعامل شرکت ایران خودرو ادامه داد: خودروهایی که به صورت فروش فوق العاده در اختیار مردم گذاشته‌ایم به هیچ عنوان معوق نشده حتی فرصت زمانی ۹۰ روزه‌ای که در کمیته خودرو پیش بینی شده بود را ما معمولاً ۴۰ روزه تحویل دادیم.

مقیمی تصریح کرد: اختلاف قیمت خودروی بازار با خودروی کارخانه در اختیار خودروساز نیست و بر اساس شاخص‌های اقتصادی قیمت‌ها تعیین می‌شود و دستگاه‌های نظارتی هم بر این قیمت‌ها نظارت می‌کنند و تحت کنترل دارند. قیمت در کارخانه بر اساس قیمتی است که شورای رقابت تعیین می‌کند.

خبر خوشی در حوزه کاهش مصرف سوخت خودرو در راه است

رئیس گروه صنعتی ایران‌خودرو گفت: در مصرف سوخت ما اقدامات مؤثری را از سال پیش آغاز کردیم که ظرف چند روز آینده هم خبر خوشی به مردم در حوزه کاهش مصرف سوخت خودروها خواهیم داد. یکی از مسیرهای کاهش مصرف سوخت ارتقای موتورهای موجود مصرفی است که در این زمینه چند پروژه تعریف شد که در خودروی جدید تارا از یکی از همین موتورهایی که ذکر کردم استفاده خواهد شد.

وی افزود: مسیر دوم برای کاهش مصرف سوخت بحث گیربکس است که گیربکس ۶ سرعته در مجموعه نیرومحرکه قزوین با طراحی و مهندسی ایرانی تولید شده است و در بعضی از خودروها هم استفاده می‌شود و به بازار عرضه می‌شود. این کار می‌تواند ۲ تا ۲و نیم درصد در کاهش مصرف سوخت تأثیرگذار باشد.

مقیمی بیان کرد: مسیر بعدی در کاهش سوخت بحث سبک سازی آن است که تبدیل برخی از قطعات فلزی به قطعات پلیمری با همان سطح کیفیت در دستور کار ما است.