۴۰ درصد از جرایم فضای مجازی مربوط به کلاهبرداری اینترنتی است

۴۰ درصد از جرایم فضای مجازی مربوط به کلاهبرداری اینترنتی است

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ امیرحسین نقی مهر شامگاه سه شنبه در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران با بیان اینکه کلاهبرداری اینترنتی از جرایم اولویت دار استان است، اظهار کرد: کلاهبرداری اینترنتی ۴۰ درصد از جرایم فضای مجازی را به خود اختصاص داده است.

رئیس پلیس فتای گیلان با اشاره به علت بالا بودن آمار کلاهبرداری اینترنتی، گفت: یکی از دلایل شیوع بیماری کرونا و افزایش خرید اینترنتی است که شهروندان را از آسیب‌های این نوع خرید غافل کرده است.

وی با اشاره به اینکه کلاهبرداری اینترنتی نسبت به سال گذشته ۲ درصد کاهش یافته است، تصریح کرد: اگر چه کلاهبرداری اینترنتی روند کاهشی نسبت به سال گذشته داشته اما در مجموع نسبت به سنوات گذشته افزایش یافته است.

سرهنگ نقی مهر ارتقای امنیت فضای سایبری را از اولویت‌های پلیس فتا اعلام و بیان کرد: کلاس‌های آموزشی و تولید محتوا تحت عنوان هشدار در بستر رسانه‌ها به اطلاع عموم می‌رسد البته باید توجه کنیم که افزایش دانش سایبری مردم برای مقابله با تهدیدها امری ضروری است.

وی با بیان اینکه یکی از علل وقوع جرایم سایبری سهل انگاری کاربران است، گفت: هدف پلیس کاهش روند رسیدگی به پرونده‌های ارجاعی است اما گاهی اوقات به دلیل عدم آشنایی مردم با قوانین پروسه رسیدگی را طولانی می‌کند.

رئیس پلیس فتای استان گیلان با بیان اینکه جرایم سایبری محدود به زمان و مکان نیست، تصریح کرد: در برخی موارد پرونده‌های ارجاعی مربوط به حوزه پلیس فتا نیست و گاهی اوقات مستندات افراد محکمه پسند نیست لذا فرآیند رسیدگی به پرونده‌ها افزایش می‌یابد.

منبع : مهر