13 سارق صندوق امانات بانک ملی دستگیر شدند/ بازداشت برخی سارقان در ترکیه/ اکثر اموال صندوق‌ها بازگردانده شد + فیلم و عکس

13 سارق صندوق امانات بانک ملی دستگیر شدند/ بازداشت برخی سارقان در ترکیه/ اکثر اموال صندوق‌ها بازگردانده شد + فیلم و عکس

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ سارقانی که چند روز پیش به شعبه بانک ملی در خیابان انقلاب دستبرد زده بودند، دو روز پیش دستگیر شدند.

پیگیری‌های خبرنگار تسنیم نشان می‌دهد که برخی از سارقان صندوق امانات بانک ملی پس از سرقت به کشور «ترکیه» متواری شده بودند که با تلاشهای نیروی انتظامی در این کشور بازداشت و به ایران بازگردانده شدند. اکثر اموال ربوده‌شده از صندوقهای امانات نیز بازگردانده شده است.

 

فیلم اموال مکشوفه از سارقان بانک ملی

پلیس | ناجا | نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران , پلیس آگاهی ,

 

* جزئیات دستگیری از زیان رئیس پلیس تهران

سردار حسین رحیمی پهر امروز در نشست خبری درباره جزئیات بازداشت سارقان شعبه دانشگاه بانک ملی اظهار کرد: سرقت حدود ساعت 2 بامداد روز 13 خرداد روی داد و سارقان حدود 12 ساعت در بانک بودند اما سرقت ساعت هشت صبح روز 16 خرداد درحالیکه تعدادی از سارقان حدود ساعت 6 بامداد موفق به خروج از کشور شده بودند، به پلیس اعلام شد.

رئیس پلیس تهران افزود: با تشکیل تیم‌های متعدد فنی در کمتر از 48 ساعت عناصر اصلی سرقت را شناسایی کردیم و از 24 ساعت نخست به بعد کار ما برای شناسایی، بازداشت مجرمان و کشف اموال آغاز شد.

وی بیان کرد: مجرمان در تهران و برخی شهرستان‌ها بعضاً با تیراندازی بازداشت شدند و حتی برخی از سارقان مجروح شدند، بخشی از سارقان بعد از سرقت به خارج از کشور متواری شدند که با اقدام به موقع و سریع اینترپل درخواست اعلان قرمز برای آن‌ها صادر شد.

این مقام انتظامی ادامه داد: سه سارق در ‌خارج از کشور بازداشت شده و به زودی توسط اینترپل فراجا به کشور منتقل می‌شوند.

رحیمی خاطرنشان کرد: تمام ۱۳ متهم جزو سارقان نبوده و تیم اصلی سرقت بازداشت شد.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ بیان کرد: هزاران سکه، مبالغ هنگفت ارز و اسکناس خارجی از این افراد کشف شده که تحویل بانک مرکزی می‌شود و باید به مالباختگان بگویم که به پلیس آگاهی مراجعه نکنند، زیرا اموال تحویل بانک مرکزی شده و سیر مراحل از آنجا طی خواهد شد.

وی متذکر شد: تقریباً تمام اعضای این تیم عملیاتی که ۲۰ کارگاه ما هستند شاید در هفته اخیر فقط چند ساعت استراحت داشتند.

این مقام انتظامی گفت: متأسفانه به دلیل عدم‌ رعایت ابتدایی‌ترین اصول امنیتی، سارقان از روی در پارکینگ وارد شده و داخل بانک رفتند، بانک یک‌ ماه قبل نگهبان داشت اما‌ این نگهبان‌ها ترخیص شده بودند و ملاحظات امنیتی اصلاً رعایت نشده بود.

رحیمی عنوان کرد: سارقان‌ توانستند 168 صندوق‌ را باز کرده و اموال بانک را سرقت کردند، یک‌ ماه قبل پلیس نکات امنیتی را به رئیس بانک گوشزد کرد.

رئیس پلیس تهران با اشاره به سابقه‌دار بودن سرقت، افزود: راهکار پلیس رعایت اصول حفاظتی است که رعایت نکردند.

وی تصریح کرد: ارزش اموال مسروقه مشخص نیست و یکی از ضعف‌ها همین بوده اکنون نیز بانک ملی به دنبال این موضوع است و‌ پلیس از ارزش اموال مسروقه اطلاعی ندارد.

این مقام انتظامی گفت: هیچ‌کدام از کارکنان بانک در این سرقت دخالتی نداشتند و دو‌نفر به دلیل سهل‌انگاری و عدم انجام تکالیف از جمله دیر اطلاع دادن به پلیس بازداشت شدند.

رحیمی ادامه داد: سارقان ساعت طولانی در بانک بودند و بیش از ۱۲ ساعت در بانک‌حضور‌داشتند.

رئیس پلیس تهران تأکید کرد: این سارقان در سرقت قبلی از بانک‌ تجارت در خیابان فلسطین با موانع سخت مخزن مواجه شده و ناموفق بودند.

وی بیان کرد: ما فصلی یک بار تمام بانک‌ها را بازدید می‌کنیم، یک‌ چک لیست وجود دارد که باید رعایت کنند اما در بسیاری از موارد این اتفاق روی نمی‌دهد.

این مقام انتظامی با بیان اینکه بانک ملی نه با پلیس ۱۱۰ و کلانتری ارتباط نداشت، بیان کرد: سارقان تخصص‌های همچون هوابرش، کامپیوتر و … داشتند، یک‌تیم کامل بودند و یک‌سال قبل از اطلاع پلیس برخی از آن‌ها‌ از کشور خارج شدند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه سارقان در سرقت بانک تخصص داشتند، متذکر شد: در آن شعبه با آن عظمت حتی یک نگهبان وجود نداشت.

رحیمی با تأکید بر اینکه هیچ سند امنیتی از بانک خارج نشده و این مطالب کذب است، گفت: در تمام صندوق‌ها فقط اموال باارزش مردم مانند سکه، طلا و جواهرات بود.

 

پلیس | ناجا | نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران , پلیس آگاهی ,

 

 

پلیس | ناجا | نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران , پلیس آگاهی , پلیس | ناجا | نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران , پلیس آگاهی , پلیس | ناجا | نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران , پلیس آگاهی , پلیس | ناجا | نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران , پلیس آگاهی , پلیس | ناجا | نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران , پلیس آگاهی , پلیس | ناجا | نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران , پلیس آگاهی , پلیس | ناجا | نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران , پلیس آگاهی ,

به‌گفته مونسان؛ عضو هیئت رئیسه بانک ملی، این سارقان، از یک‌هزار صندوق امانات که در شعبه دانشگاه وجود داشت، محتویات حدود 162 صندوق را سرقت کرده، از 250 صندوق امانات که در اختیار مشتریان بوده، 162 صندوق را با دیلم شکسته و هر صندوقی را که پر بوده است خالی کرده بودند.

دادستان تهران از دستگیری ۱۳ نفر از سارقان بانک ملی خبر داد

دادستان تهران می‌گوید: 13 نفر از متهمان سرقت بانک ملی دستگیر شدند و مقادیر زیادی از اموال مسروقه نیز کشف شده است. 10 نفر از متهمان در تهران و شمال کشور و 3 نفر از سارقان متواری در کشور همسایه دستگیر شدند.

وی ادامه می‌دهد؛ مقادیر زیادی از اموال مسروقه در فرودگاه امام خمینی(ره) در ماشینی که توسط متهمان تهیه شده بود و مقادیری در تهران کشف شد. در زمان حاضر متهمان تحت تحقیقات قضایی و در اختیار ضابطان قرار دارند.

اخبار تکمیلی متعاقباً اعلام می‌شود.

انتهای پیام/+

منبع : تسنیم