8 کاربرد متفاوت ایزوگام در صنعت و ساختمان

8 کاربرد متفاوت ایزوگام در صنعت و ساختمان

 ایزوگام کاری یک روش عایق‌بندی است که در ساختمان‌ها و سازه‌های صنعتی برای کاهش انتقال حرارت، صدا، و رطوبت به کار می‌رود. این روش عایق‌بندی در ساختمان‌ها به منظور کاهش هزینه‌های انرژی و حفظ راحتی داخلی ساختمان، به کار می‌رود. همچنین در صنایع، از این روش برای کاهش صدا و افزایش بازدهی و کیفیت فرآیندهای صنعتی استفاده می‌شود.در این روش، پوشش عایق به صورت لایه‌ای بر روی سطوح داخلی و خارجی سازه قرار می‌گیرد تا انتقال حرارت، صدا و رطوبت را کاهش دهد. عایق‌های ایزوگام بندی معمولاً با توجه به نیازهای سازه، در ضخامت‌ها و با کیفیت‌ های مختلفی تولید می‌شوند.
روش ایزوگام کاری در ساختمان‌ها و صنایع باعث کاهش مصرف انرژی، افزایش راحتی و کیفیت زندگی، کاهش هزینه‌های تهویه مطبوع و نگهداری سازه‌ها، و کاهش صدا و افزایش بازدهی فرآیندهای صنعتی می‌شود. علاوه بر این، این روش به دلیل عدم نیاز به تعویض و تعمیرات مداوم، کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات را نیز به همراه دارد.
لازم به ذکر است انواع مختلف ایزوگام در دنیا تولید شده که با توجه به مواد تشکیل دهنده کاربرد های مختلفی دارند . در ایران پایه اصلی ایزوگام قیر است و این عایق عمدتا جایگزین روش های قدیمی عایق کاری رطوبتی شده است .

 انواع کاربرد ایزوگام

 ایزوگام به طور کلی در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد های مختلفی دارد. در ادامه برخی از این کاربرد ها را بیان می کنیم.

 1 . ایزوگام در ساختمان ها

در ساختمان‌ها، ایزوگام به منظور عایق‌ بندی حرارتی، صوتی و رطوبتی استفاده می‌شود. این روش باعث کاهش هزینه‌های مصرف انرژی، افزایش راحتی و کیفیت زندگی، کاهش هزینه‌های تهویه مطبوع و نگهداری سازه‌ ها و کاهش صدا می‌شود.

 2 . ایزوگام در صنعت

 ایزوگام در صنایع مختلف، به منظور کاهش صدا، افزایش بازدهی و کیفیت فرآیندهای صنعتی، حفاظت از تجهیزات و ابزارهای صنعتی در برابر حرارت، رطوبت، شوک‌های مکانیکی و امواج صوتی به کار می‌رود. به عنوان مثال، در صنایع نفت و گاز، ایزوگام به منظور عایق‌بندی لوله‌های انتقال نفت و گاز، کاهش هزینه‌های انرژی و حفاظت از تجهیزات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 3 . ایزوگام در حمل و نقل

 ایزوگام در حمل و نقل، به منظور کاهش صدا و انتقال حرارت به داخل و خارج از وسایل حمل و نقل، مانند اتومبیل‌ها، قطارها، هواپیما ها و کشتی ‌ها به کار می‌رود. این روش باعث کاهش هزینه‌های انرژی، راحتی سفر و بهبود کیفیت زندگی مسافران می‌شود.

 4 . ایزوگام در صنایع غذایی

 ایزوگام در صنعت غذایی، به منظور حفظ دمای محصولات و کاهش هزینه‌های انرژی در فرآیند تولید و نگهداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 5 . ایزوگام در سازه های نفتی

 ایزوگام در سازه‌های نفتی، به منظور کاهش حرارت و صدا، حفاظت از تجهیزات صنعتی و کاهش هزینه‌ های تهویه مطبوع و نگهداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، در سازه‌های پلتفرم نفتی، ایزوگام به منظور عایق‌ بندی سطوح داخلی و خارجی سازه، کاهش هزینه‌های انرژی و حفاظت از تجهیزات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 6 . ایزوگام در تولید و نگهداری فضا های سرد

 ایزوگام در فضاهای سرد، به منظور حفظ دمای مناسب و کاهش هزینه‌ های انرژی در فرآیند تولید و نگهداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، در انبارهای سرد، ایزوگام به منظور حفظ دمای مناسب و نگهداری مواد غذایی، دارویی و فرآورده‌های دیگر به کار می‌رود.

 7 . صنایع خودرو سازی

 در صنایع خودروسازی، ایزوگام کاری برای جلوگیری از انتقال حرارت و صدا و بهبود کیفیت هوای داخلی خودروها استفاده می‌شود.

 8 . صنایع الکترونیکی

 در صنایع الکترونیکی، ایزوگام کاری برای کاهش نویز، جلوگیری از انتقال حرارت و حفاظت در برابر رطوبت استفاده می‌شود.

 در مجموع ، ایزوگام در بسیاری از صنایع و زمینه های مختلف همانطور که در طول مطلب بیان کردیم، به منظور کاهش هزینه ‌های انرژی، افزایش راحتی و کیفیت زندگی، کاهش هزینه‌ های تهویه مطبوع و نگهداری سازه‌ ها، حفاظت از تجهیزات صنعتی و کاهش صدا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ایران ، عمده ترین کاربرد ایزوگام عایق رطوبتی است و جایگزین روش های سنتی مثل قیروگونی شده است.مراکز فروش و نمایندگی های مجاز ایزوگام در سراسر کشور ، فروش و نصب ایزوگام را انجام می دهند . عایق پویان نمایندگی ایزوگام در شهرری است که در سراسر تهران اقدام به ارائه خدمات ایزوگام می نماید. برای اطلاعات بیشتر با عایق پویان تماس بگیرید. ۰۹۱۲۵۲۵۷۷۹۲