آب و هوا در نوروز 1401 چگونه است؟/ اصغری: بحران آب را جدی بگیرید

آب و هوا در نوروز 1401 چگونه است؟/ اصغری: بحران آب را جدی بگیرید

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ محمد اصغری در هفتاد و سومین جلسه کمیته هماهنگی اجرای طرح‌های ترافیکی در ستاد پلیس راهور اظهار کرد: معمولاً پیش‌بینی‌های صادره توسط سازمان هواشناسی کشور پنج روزه است اما باز هم احتمال خطا در روزهای آخر آن پنج روز وجود دارد، یعنی پیش‌بینی‌ها برای 24 ساعت نخست، 90 درصد قابل اعتماد است و برای 48 ساعته این رقم به 87 درصد می‌رسد.

نماینده سازمان هواشناسی کشور در این جلسه افزود: هر ساله برای تعطیلات نوروز پیش‌بینی‌های هواشناسی داریم اما در صورت بروز تغییرات، هر روزه این پیش‌بینی‌ها تصحیح شده و بر سایت سازمان هواشناسی نیز قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی 24 ساعته و تلفن‌گویای ما 134 است، تصریح کرد: اگر بخواهیم راجع به پیش‌بینی بلندمدت صحبت کنیم شاید دوستان در پلیس و راهداری از شرایط خوشحال شوند و بنابر پیش‌بینی‌ها از 15 اسفند تا 15 فروردین، شرایط بارندگی به ویژه در استان‌های هم‌راستای زاگرس مانند چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، اصفهان، شمال و شرق خوزستان کمتر از نرمال است.

اصغری افزود: از جهت رفت و آمد (سفر) به نظر می‌رسد که شرایط بارندگی کمتر از نرمال باشد اما آنچه باید نگران آن باشیم و برای مردم مداوم تکرار کنیم، صرفه‌جویی است، شک نکنید در تعطیلات نوروز حتی ماه مبارک رمضان، مصرف انرژی بیشتر از شرایط عادی خودش خواهد بود. شرایط حاد و وضع آب در کشور ما به نحوی است که اگر قرار باشد جنگی صورت گیرد، بر سر آب خواهد بود و نمونه آن اتفاقات اصفهان است.

این کارشناس هواشناسی گفت: باید دائماً به مردم بگوییم که در کویر زندگی می‌کنیم و باید از آنچه داریم به نحو احسن استفاده کنیم. سال گذشته میزان بارندگی طوری بود که شاید در بازه زمانی عمر ما دیگر تکرار نشود.

وی در پاسخ به سؤال رئیس پلیس راهور مبنی بر اینکه آیا در نوروز سال ۱۴۰۱ شرایط طبیعی خواهد بود یا اینکه ناگهان مانند نوروز ۹۸ احتمال تغییرات ناگهانی و خاصی وجود خواهد داشت، گفت: همانگونه که گفتم پیش‌بینی وضع هوا در این موقع از سال، سخت‌ترین پیش‌بینی است، من هر جایی که می‌روم، سریعاً اپلیکیشن خود را نشان داده و می‌گویند هوا در آینده چگونه خواهد بود، باید بگویم که اپلیکیشن‌ها هیچ مسئولیتی ندارند اما سازمان هواشناسی باید پاسخگو باشد.

اصغری با بیان اینکه پیش‌بینی‌ها متغیر هستند و احتمال هر اتفاقی است، متذکر شد: پیش‌بینی فصلی، جهانی است و احتمال خطا دارد اما پیش‌بینی‌ که در سایت می‌گذاریم پنج روزه است که نسبت به آن باید جوابگو باشیم.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم