آمادگی ایران برای کمک‌ به آفریقا در زمینه پزشکی و واکسن کرونا

آمادگی ایران برای کمک‌ به آفریقا در زمینه پزشکی و واکسن کرونا

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و خانم «ریچل اومامو» وزیر امور خارجه کنیا در خصوص مناسبات دوجانبه و بین‌المللی گفتگو و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به وجود پیشرفت در روند برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور، بر اهمیت روابط با آفریقا به‌ویژه کشور کنیا تأکید کرد و لزوم هم‌افزایی بین جمهوری اسلامی ایران و کنیا در مورد برخی تهدیدهای مشترک در عرصه بین‌المللی نظیر تروریسم و دزدی دریایی را نیز یادآور شد.

امیرعبداللهیان با اشاره به روند مثبت مهار همه‌گیری کرونا در ایران، بر آمادگی کشورمان برای ارسال کمک‌های بشردوستانه در زمینه پزشکی نظیر واکسن به کنیا و قاره آفریقا تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن دعوت از وزیر امور خارجه کنیا جهت سفر به تهران، همکاری دو کشور را در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی حائز اهمیت خواند و خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی برای گسترش روابط در همه زمینه‌ها و از جمله تجاری و بخش خصوصی بین دو کشور وجود دارد.

خانم «ریچل اومامو» وزیر امور خارجه کنیا نیز در این گفتگوی تلفنی با تأکید بر جایگاه مهم ایران، توسعه مناسبات میان دو کشور را خواستار شد و با اشاره به در پیش بودن جلسات کمیسیون مشترک دو کشور ابراز امیدواری کرد برگزاری این کمیسیون منجر به توسعه و گسترش بیشتر روابط تهران و «نایروبی» شود.

وزیر امور خارجه کنیا توسعه هر چه بیشتر همکاری دو طرف در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد تأکید قرار دارد.

در این تماس نحوه تسهیل امور کنسولی مرتبط با اتباع دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

طرفین در این تماس تلفنی آخرین تحولات مذاکره برای رفع تحریم‌ها و موضوع جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

منبع : مهر