آمریکایی‌ها برای خروج از خاک عراق جدیت ندارند

آمریکایی‌ها برای خروج از خاک عراق جدیت ندارند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المعلومه، «هیثم الخزعلی» کارشناس مسائل امنیتی عراق امروز شنبه سخنانی را در خصوص لزوم خروج نظامیان ایالات متحده آمریکا از خاک کشورش مطرح کرد.

بر اساس این گزارش، این کارشناس مسائل امنیتی عراق گفت: نظامیان ایالات متحده آمریکا همچنان به حضور خود در خاک عراق ادامه می دهند و برای ترک این کشور جدیت ندارند. اینکه گفته می شود دولت بغداد خروج نظامیان آمریکا از خاک عراق طبق جدول زمان بندی شده را پیگیری می کند یک مسأله مضحک است.

چند روز پیش «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق پایان مأموریت نیروهای رزمی ائتلاف آمریکایی در کشورش را رسماً اعلام کرد. الاعرجی با انتشار یک پست توئیتری در این زمینه نوشت: «ما امروز آخرین مرحله از گفتگو با ائتلاف آمریکایی را که سال گذشته آغاز کرده بودیم، به پایان رساندیم. بنابراین، اکنون می‌توانیم رسماً پایان مأموریت رزمی نیروهای ائتلاف آمریکایی و خروج آنها از عراق را اعلام کنیم».

در بخش دیگری از توئیت این مقام عراقی آمده بود: «روابط عراق با ائتلاف بین‌المللی در زمینه آموزش، مشاوره نظامی و توانمندسازی یگان‌های نظامی، ادامه خواهد یافت». اعلام رسمی پایان مأموریت نیروهای رزمی ایالات متحده آمریکا در خاک عراق در حالی صورت گرفت که شواهد و قرائن جملگی از تداوم حضور نظامی آمریکایی‌ها در این کشور حکایت دارد.

به عبارت بهتر، عملاً نشانه‌ای مبنی بر خروج نیروهای نظامی واشنگتن از عراق به چشم نمی‌خورد. در همین ارتباط، «هیثم خزعلی» کارشناس امور امنیتی عراق تصریح می‌کند: «ایالات متحده آمریکا پشت پرده حوادث تروریستی اخیر در عراق قرار دارد. در واقع، آمریکایی‌ها می‌خواهند از این حوادث برای تداوم حضور نظامی در خاک عراق بهره برداری کنند».

از سوی دیگر، اعلام رسمی پایان مأموریت نیروهای رزمی ایالات متحده آمریکا در خاک عراق در حالی است که فرماندهان نظامی آمریکایی صراحتاً اعلام می‌کنند که از این کشور خارج نخواهند شد. در همین ارتباط، ژنرال «فرانک مکنزی» رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به «سنتکام» در جدیدترین مواضع خود اعلام کرد واشنگتن ۲۵۰۰ نیروی کنونی در عراق را در این کشور نگاه خواهد داشت.

وی در ادامه سخنان خود تأکید کرد: گروه‌های مسلح [گروه‌های مقاومت] خواستار آن هستند که تمامی نیروهای آمریکایی از عراق خارج شوند اما ما این کشور را ترک نخواهیم کرد. این اظهارنظر واضح، صریح و علنی فرمانده نظامی ارشد ایالات متحده آمریکا خود به تنهایی نشان می‌دهد که عملاً خروجی در کار نیست!

منبع : مهر