آیا با تحصیل در آلمان میتوان اقامت دائم این کشور را دریافت کرد؟

آیا با تحصیل در آلمان میتوان اقامت دائم این کشور را دریافت کرد؟

ویزای تحصیلی یکی از روش هایی است که متقاضیان کشورهای خارجی برای ادامهتحصیل در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکتری انتخاب میکنند. اما یکی از مزایای این روش مهاجرتی، امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری است. بنابراین پس از فارغ التحصیلی دانشجویان فرصتی حداکثر یک ساله برای تصدی شغلی متناسب با رشته تحصیلی و مهارتهای خود خواهند داشت. اگر موفق به عقد قرارداد کاری شوید، به راحتی میتوانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و پس از حداقل ۵ سال اقامت در کشور مقصد، برای دریافت اقامت دائم درخواست دهید.این مراحل معمولاً در کشورهای اروپایی، کانادا، آمریکا و استرالیا اجرا میشود. در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در آلمان در مقاطع تحصیلی مختلف میپردازیم اینکه آیا شرایط و هزینه تحصیل لیسانس در آلمان یا در مقاطع دیگر برای دانشجویان ایرانی مقرون به صرفه است؟آیا محدودیت هایی برای اخذ ویزای تحصیلی وجود دارد؟ آیا امکان تحصیل رایگان در آلمان فراهم است؟ و در نهایت اینکه برای اخذ ویزای تحصیلی چه مراحلی را باید طی کنند؟

تحصیل در کشور آلمان

مزایای تحصیل در آلمان

کیفیت بالای آموزش، دانشگاه های برتر و معتبر در سراسر جهان و ارائه خدمات آموزشی منحصر به فرد از جمله مهمترین مزایای تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف است. جالب است بدانید که اگر به زبان آلمانی مسلط باشید میتوانید در دانشگاههای دولتی این کشور به تحصیلبپردازید و در نتیجه هزینه تحصیل شما رایگان خواهد بود. از طرفی حدود ۳۵ درصد از متقاضیان تحصیل در آلمان میتوانند بورسیه دریافت کرده و در نتیجه به تحصیل رایگان در دانشگاههای غیر دولتی این کشور بپردازند.

آلمان بیش از ۳۷۰ مرکز عالی آموزش دارند که نشان دهنده اهمیت بالای آموزش آکادمیک در این کشور است. از جمله دیگر مزایای تحصیل در آلمان میتوان به اجازه کار حین تحصیل اشاره کرد. دانشجویان در زمان تحصیل میتوانند به صورت پاره وقت مشغول به کار شده و در نتیجه بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود در آلمان را تامین کنند. همانطور که اشاره کردیم، مدارک تحصیلی آلمان بسیار معتبر است و در نتیجه میتوانید برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی، استرالیا، کانادا و آمریکا اقدام کنید. از طرفی کشور آلمان به عنوان یک کشور فوق پیشرفته در اروپا شناخته میشود به همین دلیل فرصت های شغلی بیشماری پس از فارغ التحصیلی در انتظار شما خواهد بود. بیش از ۷۰ درصد دانشجویانی که موفق به تحصیل کارشناسی در آلمان یا کارشناسی ارشد در آلمان میشوند برای اشتغال در این کشور اقدام میکنند. علت اصلی آن نیز مشاغلی با درآمد بالا، زیر ساختهای کشوری مناسب، اقتصاد پویا و زندگی در امنیت و آرامش است.

شرایط تحصیل در آلمان

مراحل دریافت ویزا برای تحصیل در آلمان

تفاوتی ندارد که برای تحصیل در کدام مقطع تحصیلی اقدام میکنید، در هر صورت به منظور ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و حتی تحصیل پزشکی در آلمان باید ابتدا از یکی از دانشگاههای معتبر این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کنید.

مهمترین کاری که باید قبل از اقدام برای پذیرش تحصیلی انجام دهید، تهیه یک رزومه عالی شامل مدارج تحصیلی، مهارت ها و توانایی های فردی و گواهی نامه هایی است که در طول زمان تحصیل دریافت کردهاید. از طرفی انگیزه نامه یا SOP نیز نقش بسیار مهمی در اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاههای آلمان در مقاطع مختلف دارد. بنابراین قبل از اینکه درخواست خود را برای هر کدام از دانشگاه های آلمان ارسال کنید، باید برای تدوین رزومه تحصیلی و انگیزه نامه تحصیلی جامع و کامل اقدام کنید. دانشگاه پیش از مذاکره با شما از روی اطلاعات و مدارکی که برای آنها ارسال کردهاید صلاحیت شما برای تحصیل در آلمان را میسنجد. بنابراین لازم است اولین قدم را به بهترین شیوه بردارید.

پس از دریافت پذیرش تحصیل کارشناسی در آلمان یا تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان میتوانید با در دست داشتن مدارکی چون پاسپورت معتبر، مدارک تحصیلی، نامه پذیرش تحصیلی، مدارک تمکن مالی و مدرک تسلط به زبان آلمانی به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه کرده و برای دریافت ویزا اقدام کنید.

یکی از مهمترین مدارکی که باید به سفارت ارائه دهید، مدرک تسلط به زبان آلمانی سطح B1 در صورتی که موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاههای دولتی آلمان شوید، تحصیل در آلمان برای شما رایگان خواهد بود. کافی است تمکن مالی برای هزینه زندگی را داشته باشید. اما در صورتی که مایل به تحصیل در دانشگاه های بین المللی آلمان باشید، باید شهریه پرداخت کنید. میزان شهریه نیز بستهبه رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل متفاوت خواهد بود.هزینه تحصیل در دانشگاه های بین المللی آلمان به طور متوسط سالانه بین ۸ هزار یورو تا ۲۰ هزار یورو متغیر است. علت این تفاوت در اصل تفاوت شهریه بین رشته های مختلف در دانشگاه های این کشور است.

با توجه به اینکه هزینه زندگی در شهرهای مختلف آلمان متفاوت است پیشنهاد میکنیم در زمان انتخاب دانشگاه، شهر محل تحصیل را نیز مد نظر داشته باشید. توجه کنید که برای انتخاب دانشگاه محل تحصیل و رشته تحصیلی نیازمند مطالعه و کسب اطلاعات تکمیلی هستید. بنابراین یا میتوانید وارد سایت دانشگاه شده و اطلاعات لازم را کسب کنید و یا از طریق یک موسسه مهاجرتی اقدام به کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص شیوه تحصیل در آلمان کنید.

پیشنهاد ما این است که هر دو روش را انجام دهید، به این مفهوم که علاوه بر بررسی سایت دانشگاه های مختلف با یک موسسه مهاجرتی نیز در ارتباط باشید. به این ترتیب میتوانید از تخصص کارشناسان موسسات مهاجرتی برای ادامه تحصیل در آلمان استفاده کنید. موسسه مهاجرتی سروش فردا زیر نظر وکیل پایه یک دادگستری در این راستا میتواند انتخابی عالی برای دریافت مشاوره رایگان جهت تحصیل در آلمان باشد. ادامه تحصیل در آلمان به مفهوم شکل گرفتن یک زندگی جدید در کشوری فوق پیشرفته در رفاه کامل است.با توجه به اینکه پس از تحصیل نیز میتوانید مشغول به کار شوید و ویزای کاری دریافت کنید، بهتر است اولین قدم را درست و اصولی برداشته و مشاوره تخصصی دریافت کنید.