احتمال اعلام قیمت جدید خودرو طی این هفته/ قیمت ها واقعی می شوند

احتمال اعلام قیمت جدید خودرو طی این هفته/ قیمت ها واقعی می شوند

سپهر دادجوی توکلی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: جلسات شورای رقابت در مورد بازار خودرو در حال برگزاری است؛ این جلسه عصر امروز و سه شنبه نیز برگزار خواهد شد.

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت افزود: در این جلسات بررسی دستورالعمل شورای رقابت جهت تعیین قیمت پایه خودرو از جمله اخذ قیمت‌های پایه رقابتی، شناسایی سه خودروی مشابه خارجی و… در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: تاکنون قیمت‌های محاسباتی از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اخذ شده است و بقیه گزاره‌ها نیز در حال جمع آوری است و فقط مرحله اعلام قیمت مانده است.

قیمت خودرو باید تغییر کند

توکلی در پاسخ به این سوال که هفته جاری قرار است برای فروش خودروهای داخلی ثبت نام انجام شود، آیا خودروها با قیمت جدید در این مرحله فروخته خواهند شد، گفت: شورای رقابت دستورالعمل تهیه کرده و این دستورالعمل متضمن فرمول جدید است بنابراین بر اساس این فرمول باید قیمت جدید هم برای خودرو اعلام شود.

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت اضافه کرد: خودروساز زیانده است و همین موضوع باعث کاهش عرضه شده است؛ با تغییر قیمت‌ها عرضه نیز باید افزایش یابد. در جلسه امروز هم در مورد واردات خودرو در شورای رقابت صحبت شد تا از این طریق عرضه بیشتری صورت گیرد.

وی ادامه داد: منطق شورای رقابت این است که اعلام قیمت‌های جدید خود رو چند مزیت به دنبال خود دارد؛ یکی اینکه خودروساز زیان نمی‌کند، مصرف کننده خودرو را با قیمت واقعی می خرد و قیمت‌های کذایی از بین می‌رود و با توجه به سودآور شدن بنگاه، سهامدار هم سود می‌کند.

امیدواریم این هفته قیمت‌ها اعلام شود

توکلی در مورد اینکه آیا قیمت‌های جدید این هفته اعلام می‌شود یا خیر، گفت: امیدواریم این هفته قیمت‌ها اعلام شود البته دقیق نمی‌توان گفت. اما شورای رقابت امروز بعد از ظهر و سه شنبه جلسه دارد و هر زمان ممکن است رأی نهایی و جزئیات اعلام شود.

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت در مورد اینکه کدام نهاد قیمت نهایی خودرو را اعلام خواهد کرد، اظهار کرد: شورای رقابت وظیفه تعیین دستورالمل را دارد و وظیفه قیمت گذاری را ندارد. تعیین قیمت از سوی شورای رقابت تخلف است و این نهاد صرفاً فرمول را ارائه می‌کند.

وی تصریح کرد: فعلاً در مورد اینکه کدام نهاد قیمت جدید خودرو را اعلام کند تعیین تکلیفی صورت نگرفته است.