احیای ۸۶۰ واحد صنعتی راکد تا پایان آبان ۱۴۰۱

احیای ۸۶۰ واحد صنعتی راکد تا پایان آبان ۱۴۰۱

به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای احیا این واحدها بیش از ۴,۳۴۱ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است، همچنین با راه‌اندازی مجدد این واحدهای تولیدی، برای ۱۶ هزار و ۲۲۲ نفر اشتغالزایی یا تثبیت شغل شده است.

به گفته علی رسولیان معاون وزیر صمت و رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران یکی از سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در این دوره، توازن سرمایه گذاری است که وزیر صمت هم با جدیت، این طرح را پیگیری می‌کند و هدف این است که بتوانیم در مناطقی که ظرفیت سرمایه گذاری دارد، اما به دلایلی محروم مانده و طرح‌های سرمایه گذاری کمتر در آن پا گرفته، مشوق‌هایی را در نظر بگیریم، بخشی از این بسته سرمایه گذاری یا بسته‌ای که برای توازن سرمایه گذاری تدارک دیده شده، مرتبط با شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور به منظور حمایت از صنایع کوچک است.

هدفگذاری برای احیای هزار و ۹۸۷ واحد صنعتی تا پایان سال

رسولیان رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اعلام وضعیت مناسب و رو به رشد صنعت می‌گوید: در چند سال گذشته بیش از ۱۴۰۰ واحد جدید در حوزه صنعت بهره برداری شده است همچنین از ابتدای امسال تاکنون ۹۰۲ واحد عمدتاً هم با سرمایه گذاری بخش خصوصی و کلینیک‌های صنعتی فعال شده است و در برخی گزارش‌ها این تعداد ۸۶۰ واحد اعلام شده است.

وی ادامه داد: طرح ویژه‌ای در وزارت صنعت برنامه ریزی شده، یکی افزایش ظرفیت در سازمان صنایع کوچک، هم واحدهای تعطیل و هم واحدهایی که زیر ۵۰ درصد کار می‌کنند که آن هم تقریباً ۹۲۰ تا از اول امسال تاکنون به بالای ۵۰ درصد ظرفیت رسیدند، این کار را هم شروع کردیم، یک بخشی را هم سازمان توسعه صنایع کشور (ای درو) برای آن‌هایی که نیاز به نوسازی- بازسازی دارند آغاز می‌کند.

براساس اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران؛ احیای هزار و ۹۸۷ واحد تولیدی راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور در سال جاری هدف گذاری شده همچنین معاون وزیر صمت می‌گوید: امیدواریم تا پایان سال به احیای دو هزار واحد هم برسیم.

به گفته رسولیان؛ خوشبختانه تاکنون با همکاری خوب ستادهای تسهیل و با حضور استانداران، معاونین، دستگاه‌های حاضر در استان‌ها به خصوص دستگاه‌های قضائی که همه اکنون پای کارند و نقش بسیار ارزشمندی برای رسیدن به یک هدف مشترک دارند.

براساس گزارش سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، پیش بینی شده که با احیای این تعداد واحد برای ۳۵ هزار و ۷۶۶ نفر شغل ایجاد شود، همچنین برای احیا ۴۰۰ واحد تولیدی راکد در خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی نیز برنامه‌ریزی شده است؛ بنابراین تا پایان آبان امسال، ۴۳ درصد از برنامه تدوین شده برای احیا صنایع کوچک و متوسط در داخل و خارج شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور و نیز ۴۵ درصد از مجموع اشتغال مورد نظر از محل این برنامه عملیاتی شده است.

تهران، صدرنشین احیای واحدهای راکد صنعتی

در بین استان‌ها، تهران، اصفهان، قم، بوشهر و خوزستان با احیای ۱۲۸، ۵۶، ۴۱ و ۴۱ واحد راکد صنعتی، بیشترین آمار احیا را به خود اختصاص دادند.

اما در مقابل کمترین واحدها در استان‌های خراسان شمالی، زنجان و ایلام احیا شده است. در مدت یاد شده در این استان به ترتیب شش، ۱۰ و ۱۱ واحد صنعتی راکد به چرخه تولید برگشته است.

صنایع شیمیایی؛ رکورددار احیای واحدهای راکد

همچنین رشته صنایع شیمیایی با ۲۲۴ واحد، فلزی با ۱۸۵ واحد و کانی غیرفلزی با ۱۴۳ واحد، به ترتیب بیشترین تعداد راه اندازی مجدد واحدهای صنعتی را از ابتدای امسال به خود اختصاص داده‌اند.

علی رسولیان معاون وزیر صمت می‌گوید: از جمله اقدامات خوب ما توافق با وزارت نفت برای ایجاد چند شهرک صنایع پایین دستی پتروشیمی بوده که ۱۳ شهرک مصوب و مکان یابی هاش در حال انجام است.

شناسایی ۱۲ هزار و ۶۷ واحد راکد در کشور

گفتنی است نتیجه طرح پایش واحدهای صنعتی غیرفعال کل کشور نشان می‌دهد ۱۲ هزار و ۶۷ واحد راکد، شامل ۶ هزار و ۸۱۴ واحد در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی و ۵ هزار و ۲۵۳ واحد در خارج از آن‌ها شناسایی شد. از مجموع واحدهای صنعتی راکد شناسایی شده ۶۲ درصد از طریق شیوه‌های فنی بازفعال سازی، امکان راه‌اندازی مجدد دارند که در صورت تحقق آن، بیش از ۱۶۷ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد.

همچنین بر اساس اعلام مدیران بنگاه‌های اقتصادی راکد کشور، ۴۴ درصد از واحدهای غیرفعال مشکل کمبود نقدینگی، ۱۶ درصد مشکل نبود تقاضا و بازار، ۱۱ درصد مشکل کمبود مواد اولیه، ۱۰ درصد مشکل فرسودگی ماشین آلات، ۹ درصد مشکلات حقوقی با سازمان‌ها و دستگاه‌ها، ۸ درصد مشکلات زیرساختی و ۲ درصد مشکلات مالکیتی و سهامداری دارند.

به گفته آقای علی رسولیان اکنون اگر بخواهیم یک مگاوات برق برای یک واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی تأمین کنیم، فقط نزدیک به دو و نیم میلیون تومان باید هزینه کنیم و اگر بخواهیم یک لیتر آب تأمین کنیم حداقل یک و نیم میلیارد تومان باید هزینه کنیم که این آب وارد شهرک شود. این در حالی است که این‌ها واحدهایی هستند که آب، برق و ساختمان دارند.

وی ادامه داد: وقتی می‌گوئیم احیا؛ منظورمان از احیا این است که آن واحد، آن ساختمان با آن امکانات برای تولید استفاده شود، هر واحدی که ساختمان، ظرفیت، آب و برق داشته، حالا بعضی‌ها ماشین آلات شأن استفاده شده، بعضی ماشین‌ها تغییر کرده؛ ما همه این‌ها را به عنوان واحدهای تعطیلی در نظر گرفتیم که خوشبختانه تا الآن فعال شدند و برنامه هم خوب پیشرفت می‌کند و هم اکنون همکاران ما در ریاست جمهوری (آقای مخبر)؛ در جهت نهضت احیا پای کار آمده‌اند و برای تأمین مالی جهت کمک به این نهضت قول‌هایی داده‌اند.