اذعان صریح «امانوئل ماکرون» به ریاکاری انگلیس

اذعان صریح «امانوئل ماکرون» به ریاکاری انگلیس

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه گاردین، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در سخنانی به ریاکاری انگلیس در خصوص مرگ مهاجران در کانال مانش اذعان کرد.

بر اساس اعلام این روزنامه، رئیس جمهور فرانسه در این خصوص گفت: مسئولیت کسانی که در دریا جان خود را از دست می دهند، برعهده پاریس نیست؛ بلکه برعهده امتناع انگلیس از ایجاد یک مسیر قانونی برای عبور پناهجویان به سوی لندن است.

وی در این باره تصریح کرد: انگلیسی‌ ها همچنان سیستمی از دهه ۱۹۸۰ دارند که مهاجرت اقتصادی را از طریق ریاکاری مدیریت می‌ کند. آن ها باید نیازهای خود را از نظر اقتصادی بیان کنند و مسیری را برای درخواست‌ های قانونی پناهندگی باز کنند. ما فشار را در این خصوص افزایش خواهیم داد.

گفتنی است که در سایه خودداری لندن از ایجاد یک مسیر قانونی برای عبور مهاجران در کانال مانش، هر ساله تعداد زیادی از آنان در این مسیر جان خود را از دست می دهند.

کانال مانش، یکی از پر رفت‌ و آمدترین آب‌راه‌ های جهان است و عبور از آن با شناورهای کوچک به‌ویژه در فصل زمستان و آب‌ و هوای طوفانی، بسیار خطرناک است.

این در حالیست که فرانسه چندی پیش نیز اعلام کرده بود که دولت انگلیس تا کنون حتی «یک یورو» هم برای مقابله با عبور مهاجران از کانال مانش پرداخت نکرده است.

در همین ارتباط «ژرالد دارمانن»، وزیر کشور فرانسه از انگلیس خواسته بود تا به وعده‌اش عمل کند و ۵۴ میلیون پوندی را که پیش‌تر برای پشتیبانی از اقدامات فرانسه در مقابله با عبور غیرقانونی مهاجران از کانال مانش وعده داده بود، بپردازد.

او گفت: از لندن می‌خواهیم به قول‌های حمایت مالی خود عمل کند، زیرا عملیات حفاظت از این مرز را برای آن‌ها انجام می‌دهیم. صحبت از انسان‌ها است، کودکان و نوزادانی که سوار این قایق‌ها می‌کنند و جان‌شان به خطر می‌افتد. کسانی هنگام عبور از این کانال جان می‌سپارند و من نمی‌خواهم جان‌شان در گرو مشاجرات سیاسی باشد.

دولت انگلیس پیش‌تر در سال جاری میلادی (۲۰۲۱)، وعده داده بود برای مقابله با این معضل میلیون‌ها پوند بپردازد. اما پریتی پتل، وزیر کشور انگلیس به تازگی تهدید کرده تا وقتی از رسیدن افراد بیشتری به لندن جلوگیری نشود، این کمک مالی را انجام نخواهد داد.

این در حالیست که نیروی مرزبانی انگلیس روز شنبه ۱۷ مهر ده‌ ها نفر را که جان خود را به خطر انداخته بودند و از کانال گذشته بودند، به ساحل آورد. گویا در روز جمعه ۱۶ مهر نیز شمار زیادی از مهاجران توانسته بودند از کانال بگذرند، ولی وزارت کشور انگلیس هنوز آمار ورودی‌های آن روزها را اعلام نکرده است.

منبع : مهر