ارتباط خشکسالی با آتش سوزی‌ها

ارتباط خشکسالی با آتش سوزی‌ها

به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان حفاظت محیط زیست در بیانیه‌ای با عنوان (ارتباط خشکسالی با آتش سوزی‌ها) آورده است:

«یکی از اساسی‌ترین مظاهر صیانت از حقوق عمومی، وظیفه حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی کشور می‌باشد که در اصل پنجاهم قانون اساسی به عنوان یک وظیفه عمومی تلقی و تأکید شده است. تحقق اهداف آن جز با حمایت و پشتیبانی قوای سه گانه، توانمندی‌های نیروهای مسلح و نیز مشارکت‌های مردمی، امکان پذیر نمی‌باشد. دنیای گرم‌تر و خشک‌تر که غالباً ناشی از اثرات سو تغییرات اقلیمی است، در کشوری مثل ایران که خشک و نیمه خشک است و هم اکنون با شروع فصل پاییز و برگ ریزان درختان و درختچه‌های پهن برگ و همچنین رستنی‌های خشکیده و علفی که در بستر دارد، فرصت و شرایط را برای آتش سوزی‌های طبیعی و غیرطبیعی (در اثر بی مبالاتی گردشگران، دامداران، تغییر کاربری برای زمین خواری و…) به نحو بارزی مهیا و تشدید خواهد کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: متأسفانه آثار زیانبارش در سال گذشته (جان باختن چندین محیط بان و همیاران محیط زیست، سوختن جمعیت زیادی از حیات وحش و سایر موجودات و ارگانیسم‌های خاک سرزمین سوخته، دود حاصل از آتش سوزی در افزایش گازهای گلخانه‌ای و باران‌های اسیدی و…)، خاطره بسیار تلخی را در تاریخ سازمان حفاظت محیط زیست رقم زده است.

ناگفته نماند، تحریم ظالمانه استکبار جهانی نیز در دهه‌های اخیر، محدودیت زیادی در امر تهیه تجهیزات، امکانات حفاظتی و سایر وسایل اطفا حریق مدرن (هوایی، زمینی و انفرادی) ایجاد نموده و عرصه را در این زمینه برای کشور و سازمان‌های متولی، تنگ‌تر و تنگ‌تر کرده است.

لذا، با امعان نظر به مراتب فوق، به منظور پیشگیری و مهار اینگونه حوادث غیر منتظره، از تمامی مسئولین محترم دستگاه‌های اجرایی، نهادهای خودجوش مردمی و فرد فرد هموطنان دلسوز و فهیم، انتظار دارد، ضمن رعایت اصول اخلاق زیست محیطی و همگرایی برای صیانت از محیط زیست و بیت المال کشور، از وقوع و مهار اینگونه حوادث غیرمترقبه و خانمانسوز، این سازمان را یاری رسان باشید.»

منبع : مهر