از سرگیری مذاکرات هسته‌ای «وین» منوط به تصمیم واشنگتن است

از سرگیری مذاکرات هسته‌ای «وین» منوط به تصمیم واشنگتن است

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه تهران تایمز در سرمقاله امروز خود نوشت که وضعیت فعلی مذاکرات برچیدن تحریم ها نشان می‌دهد که توپ در زمین واشنگتن است و بدون تصمیم سیاسی کاخ سفید، رسیدن به توافق دور از انتظار خواهد بود.

از سفر«انریکه مورا» مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در مذاکرات وین، در روز ۱۰ مه (۲۰ اردیبهشت) به تهران که به ابتکار «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی این اتحادیه انجام شد، به عنوان آخرین تلاش برای احیای این توافق یاد شد. بورل ضمن ترسیم اهداف این دیدار، سفر مورا را به تهران را راهی برای خروج از بن‌بست مذاکرات عنوان کرد.

به گفته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اروپا بسته ای پیشنهادی را آماده کرده است که بر اساس آن آمریکا با حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست سیاه خود موافق است اما تحریم ها علیه این سازمان را حفظ می کند.

«هادی افقهی»، دیپلمات سابق ایرانی، سفر مورا به تهران را حاوی دو پیام دانست: تمایل اروپا برای واردات انرژی از ایران در بحبوحه درگیری ها در اوکراین و پیشنهادهایی در خصوص تعیین وضعیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. به گفته افقهی، مورا پیشنهادهایی از طرف آمریکایی به همراه داشت که شامل لغو تحریم‌ برخی نهادها و شرکت‌های ایرانی بود اما در عین حال بر ماندن سپاه پاسدارن و برخی از چهره‌های آن در لیست سیاه آمریکا تاکید می کرد. پاراگراف مهم دیگری در فهرست پیشنهادی طرف آمریکایی به چشم می خورد که از ایران خواسته تا انتقام ترور سردار سلیمانی را در دستورکار قرار ندهد.

شواهد حاکی از آن است که انفعال ایالات متحده در مذاکرات، ابتکار عمل را به ایران باز می گرداند. «علی هاشم»، روزنامه‌نگار مقیم انگلیس در گزارشی گفت که تهران ایده‌های جدیدی را به مورا ارائه کرده است که فراتر از پیشنهاد است و به منظور خروج از بن‌بست مذاکرات مطرح شده است. به گفته این روزنامه نگار مسئله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیشنهاد جدید محوریت ندارد. نه اینکه حذف شده باشد، اما مسائلی با اولویت های بیشتر در این بسته پیشنهادی به چشم می خورد.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تشکر از تلاش های سازنده بورل در زمینه مذاکرات برچیدن تحریم ها، به جدیت جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به یک توافق قوی و پایدار در وین اشاره و تاکید کرد تهران حسن نیت و عزم لازم برای دستیابی به توافق را دارد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز بر ابتکارات ایران در مذاکرات رفع تحریم تاکید کرد و گفت در مسیر جدیدی برای ادامه گفت‌وگوها و تمرکز بر ارائه راه‌حل‌ها قرار داریم. به گفته این دیپلمات اروپایی، اتحادیه اروپا تلاش‌ خود برای نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌های تهران و واشنگتن انجام می دهد.

منبع : مهر