اسد: شهید رییسی شخصیتی تأثیر گزار در عرصه بین المللی بود

اسد: شهید رییسی شخصیتی تأثیر گزار در عرصه بین المللی بود

به گزارش خبرگزاری مهر، بشار اسد رئیس جمهور سوریه صبح امروز پنج شنبه در تماس تلفنی با محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری ضمن تسلیت و همدردی با دولت و ملت ایران گفت: شهید رئیسی شخصیتی تأثیر گزار همانند شهید سلیمانی برای ماست و نام و یاد او تا ابد در ذهن ملت و دولت سوریه خواهد ماند.

بشار اسد در این تماس تلفنی اظهار کرد: مراتب اندوه شدید خود را به شما، رهبری و مردم ایران ابراز می‌دارم. شهید رئیسی شخصیتی مهم در عرصه منطقه‌ای و بین المللی بود و محور مقاومت حمایت‌های همیشگی او را از یاد نخواهد برد.

رئیس جمهور سوریه تاکید کرد: شهید رئیسی همواره در مقابل ظلم ایستاد و ملت فلسطین در روزهای اخیر این موضوع را از نزدیک لمس کرد. او همواره در حرف و عمل از محور مقاومت و آرمان فلسطین حمایت کرد و جهان این را از وی به یادگار خواهد داشت.

اسد خاطرنشان کرد: مردم سوریه شهید رئیسی و امیر عبداللهیان را نیز چون حاج قاسم سلیمانی فردی ظلم ستیز، ضد یک جانبه گرایی جهانی و همراه مظلومان منطقه و جهان می‌دانند و احترام وی در کشور ما سوریه همیشگی است به همین جهت ما نیز در کشورمان عزای عمومی اعلام کردیم تا در غم بزرگ شما سهیم باشیم.

رئیس جمهور سوریه خاطرنشان کرد: بسیار مشتاق بودم در این روزها در کنار ملت ایران باشم و به دیدار رهبری معظم انقلاب اسلامی برسم و مراتب تعزیت خود را شخصاً اعلام کنم لذا در اولین فرصت برای عرض تسلیت و تحکیم پیوندهای سیاسی دو کشور به ایران سفر خواهم کرد.

مخبر سرپرست ریاست جمهوری کشورمان نیز در این گفتگوی تلفنی ضمن قدردانی از اعلام عزای عمومی و همچنین حضور نخست وزیر سوریه و هیئت همراه به منظور شرکت در مراسم روز گذشته وداع با شهید رئیسی گفت: سوریه شریک راهبردی و دوست همیشگی ملت ایران است و پیام شما و حضور دولتمردان سوریه در ایران موجب تسلی خاطر ماست.

سرپرست ریاست جمهوری تاکید کرد: رئیس جمهور شهید ما شخصیتی مردمی، دلسوز، خستگی ناپذیر و مهربان بود. ما دو شخصیت تاثیرگزار یعنی شهیدان رئیسی و امیر عبداللهیان را از دست دادیم که این ضایعه بزرگی برای ما بود و این حس و ارتباط را جهانیان با استقبال باشکوه مردم از پیکر شهید رئیسی و همراهانش نظاره گر بودند.

دوستی از محبوبیت کم نظیری برخوردار بود و جهان این را از استقبال باشکوه مردم از پیکر او و همراهانش دید.

مخبر با اشاره به هماهنگی ملت و دولت ایران در این روزهای سوگوار خاطرنشان کرد: استحکام درونی و همراهی همیشگی مردم در ایران کم نظیر است، این را در عملیات وعده صادق و امروز در فقدان رئیس جمهور شهیدمان شاهدیم.

وی گفت: همه دستگاه‌ها و نهادهای ایران چون گذشته در حال انجام وظایف خود هستند و این نشان از چهارچوب مستحکم جمهوری اسلامی و رهبری عالمانه مقام معظم رهبری است.

سرپرست ریاست جمهوری در پایان این مکالمه تلفنی تاکید کرد: ما چون گذشته بر عهد خود مبنی بر حمایت همه جانبه از محور مقاومت به ویژه کشور مستقل سوریه هستیم و منتظر دیدارتان در تهران خواهیم بود.