اعتراض به نتایج انتخابات عراق را در مجامع بین‌المللی مطرح می‌کنیم

اعتراض به نتایج انتخابات عراق را در مجامع بین‌المللی مطرح می‌کنیم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بغداد الیوم، «علی الفتلاوی» عضو ائتلاف «فتح» عراق امروز یکشنبه سخنانی را در خصوص دستکاری نتایج انتخابات پارلمانی این کشور مطرح کرد.

بر اساس این گزارش، این عضو ائتلاف فتح گفت: «هادی العامری» رهبر ائتلاف فتح اسناد و ادله مربوط به دستکاری در نتایج انتخابات پارلمانی را در اختیار قوه قضاییه قرار داده است. اگر دادگاه فدرال به اسناد ارائه شده در خصوص تقلب در انتخابات پارلمانی توجه نکند، اعتراض خود را در مجامع بین المللی مطرح می کنیم.

این شخصیت عراقی یادآور شد: امیدواریم قوه قضائیه منصفانه رفتار کند تا موضع آن فصل الخطاب قرار گیرد. گفتنی است، العامری روز گذشته در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی ارائه دلایل و مستندات تقلب در انتخابات پارلمانی عراق گفت: امیدوار بودیم که انتخابات در سلامت کامل و به دور از تقلب برگزار شود. ما بر لزوم تسریع در برگزاری انتخابات پس از رخدادهای مردمی تاکید داشتیم و معتقد بودیم که انتخابات زودهنگام گامی رو به جلو است اما این انتخابات در فضای مورد انتظار ما برگزار نشد.

رئیس ائتلاف فتح عراق اظهار داشت: ترس ما از تقلب در این انتخابات تصادفی نبود و از ابتدا از دستکاری الکترونیکی نتائج نگرانی داشتیم زیرا تجربه سال ۲۰۱۸ را هنوز از خاطر نبرده ایم.ما از همان ابتدا شک داشتیم. در کلیه نشستها با کمیساریای عالی انتخابات ما درباره دستکاری الکترونیکی در نتایج انتخابات ابراز نگرانی کردیم.

وی اعلام کرد: آنچه رخ داد نشانه سردرگمی کمیساریا و عدم صلاحیت آن برای مدیریت این انتخابات سرنوشت ساز بود. ما امیدوار به برگزاری انتخاباتی به دور از تقلب بودیم اما به نظر ما، کمیساریا آماده برگزاری انتخابات نبود.

وی با بیان اینکه معتقد بودیم که انتخابات منجر به بازیابی اعتماد به فرایند سیاسی می‌شود، اظهار داشت: اما از ابتدا به دستگاه‌های الکترونیکی استفاده شده در انتخابات شک و تردید داشتیم.

رئیس ائتلاف الفتح با بیان اینکه کمیساریای عالی انتخابات هیچ گزارشی درباره دستگاه‌های الکترونیکی انتخابات به پارلمان ارائه نکرد، گفت:کمیساریای عالی انتخابات مرتکب اشتباهات زیادی شد و فراتر از اختیاراتش عمل کرد. این نهاد در اعلام نتایج انتخابات، قانون را زیر پا گذاشت و متعهد نشد که نوار نتایج انتخابات را پیش از ارسال به نمایندگان به نهادهای سیاسی تحویل دهد.

وی تاکید کرد: کمیساریای عالی انتخابات مدعی شد که نتایج اولیه بیانگر ۹۴ درصد آراست، این در حالی است که نتایج اولیه تنها نشانگر ۷۹ درصد آرا بوده است.

رئیس ائتلاف الفتح با بیان اینکه اختلاف فاحشی در نوار نتایج آراء انتخابات که به نامزدها تحویل داده شد و نتایج اعلام شده وجود دارد، گفت: ما به دادگاه فدرال دادخواست ارائه کردیم و طبق قانون، مدارک و ادله‌ای که تقلب در انتخابات را ثابت می‌کرد، تحویل دادیم. ما ۶ گزارش از پرونده تقلب و تخلف کمیساریا در اختیار داریم.

منبع : مهر