انتقاد از شیوه متغیر لیگ برتر بسکتبال/ دیدارهای تکراری داریم

انتقاد از شیوه متغیر لیگ برتر بسکتبال/ دیدارهای تکراری داریم

به گزارش خبرنگار مهر، رقابت های بسکتبال لیگ برتر باشگاه های کشور در فصل جاری امروز یکشنبه با برگزاری دیدار معوقه تیم های شهرداری گرگان و ذوب آهن از گروه «الف» این رقابت ها به پایان مرحله مقدماتی (رفت و برگشت) می رسد.

این رقابت ها از روز چهارشنبه (۲۲ دی ماه) با برگزاری مرحله دوم مقدماتی پیگیری می شود. هر ۱۶ تیمی که آغازگر فصل جاری مسابقات بودند در این مرحله از رقابت ها هم حضور دارند و دیدارهای خود را در چهار گروه چهار تیمی به صورت رفت و برگشت دنبال می کنند. یعنی به نوعی تکرار دیدارهای رفت و برگشتی که تا به امروز برگزار شده است. همین مسئله و در کل چگونگی برگزاری مسابقات مورد انتقاد برخی مربیان از جمله علی آرزومندی سرمربی تیم نظم آوران سیرجان است.

این مربی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: رقابت های باشگاهی امسال نسبت به سال گذشته و سال های قبل از آن بهتر و با کیفیت تر برگزار شد. در مورد گروه دوم مسابقات و تیم های حاضر در آن نظری ندارم چون رقابتی با آنها نداشتیم اما در گروه اول دیدارهای خیلی نزدیک دنبال شد. در این گروه شهرداری گرگان با اختلاف کم بالاتر از ذوب آهن، مس و نظم آوران قرار دارد. رقابت این سه تیم هم که خیلی نزدیک است.

وی به چگونگی پیگیری دیدارها در مرحله دوم مقدماتی اشاره کرد و ادامه داد: حضور همه تیم ها در مرحله دوم در واقع تکرار مرحله نخست است. شاید بهتر بود این مرحله به صورت دیگری مثلا پلی آف برگزار می شد. البته نمی توان به فدراسیون بسکتبال و مسئولانش در این مورد خرده ای گرفت چون شیوه برگزاری مسابقات در نشستی که نمایندگان هر ۱۶ تیم حضور داشتند، نهایی شد. در واقع رای خود تیم ها، شیوه برگزاری مسابقات را نهایی کرد در حالیکه به نظرم اشتباهاتی دارد.

آرزومندی با بیان اینکه هر سال رقابت های باشگاهی به یک شکل متفاوت از سال گذشته برگزار می شود و این اشتباه برگزاری است، تصریح کرد: این روندی است که سال هاست شاهد آن هستیم. هیچ وقت مسابقات چند سال متوالی به یک شیوه برگزار نشده است و این بزرگترین آسیب است.

سرمربی تیم بسکتبال نظم آوران سیرجان تاکید کرد: به نظرم در رابطه با لیگ برتر و چگونگی برگزاری آن، فدارسیون بسکتبال باید در کارگروهی متشکل از کارشناسان داوری و مربیگری بحث و بررسی و جمع بندی لازم را داشته باشد. باید چنین کارگروهی تشکیل شود و در رابطه با وضعیت لیگ برای ۵ سال آینده تصمیم گیری شود. اینکه در شرایط استثنایی مانند شیوع کرونا، الحاقیه هایی اضافه شود ، طبیعی است اما در کل باید شیوه برگزاری مسابقات ثابت باشد نه اینکه برای هر سال دستخوش تغییرات شود.

وی خاطرنشان کرد: در رابطه با لیگ برتر و چگونگی برگزاری آن کارشناسانی باید نظر بدهند که منافع شان درگیر مسابقات نیست و منافع بسکتبال برای شان پررنگ تر است. طبیعی است وقتی از مربیان برای برگزاری مسابقات نظر گرفته می شود آنها بیشتر منافع تیم خودشان را در نظر می گیرند. باید از حالا برای لیگ سال آینده و برگزاری آن تصمیم گیری شود و اینکه شیوه اتخاذ شده برای آن ادامه دار باشد نه اینکه محدود به یک فصل شود.

آرزومندی در مورد تاثیرات مثبتی که شیوه ثابت برگزاری لیگ خواهد داشت، گفت: اینگونه فرصت برنامه ریزی و حتی سرمایه گذاری برای تیم ها و مربیان‌شان بهتر و بیشتر فراهم می شود. وقتی زمان بندی و شیوه برگزاری مسابقات ثابت باشد، برای انتخاب ترکیب، جذب بازیکن خارجی، زمان در اختیار گرفتنش و آغاز اردو برای بازیکنان داخلی بهتر و با برنامه تر می توان پیش بینی داشت.

سرمربی تیم بسکتبال نظم آوران سیرجان در پایان گفت: شیوه که مسابقات امسال بر اساس آن برگزار می شود به حضور بیشتر تیم ها در چرخه رقابت کمک می کند اما اینکه درکل چگونگی برگزاری مسابقات هر سال تغییر می کند، بزرگترین ایراد به این رقابت هاست.

منبع : مهر