انتقال از حوزه ناشر محور به کاربر محور در تولید محتوا

انتقال از حوزه ناشر محور به کاربر محور در تولید محتوا

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سید محمد امین آقامیری دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی عصر امروز (۲۲ اردیبهشت) در نشست شورای سیاستگذاری جشنواره آسمون که به همت کارگروه کودک و نوجوان مرکز ملی برگزار می‌شود، ضمن تبریک اعیاد دهه کرامت، در تشریح دغدغه‌ها و رویکردهای این مرکز برای برگزاری این جشنواره، گفت: گفته می‌شود که در جهان به طور میانگین چند ساعت افراد به صفحه نمایش گوشی خود نگاه می‌کنند و این یعنی در برگیری استفاده از تلفن همراه در شقوق مختلفش، بالاست.

وی با بیان بیان اینکه در رده سنی ۱۶ تا ۲۴ سال این زمان به بیش از ۷ ساعت در روز می‌رسد، اظهار داشت: در رده سنی کودک و نوجوان که کمتر به بازارهای دیجیتال دسترسی دارند، عدد بیش از ۵ ساعت را شاهد هستیم؛ در واقع با گسترش فضای مجازی و ابزارهای آن، حجم استفاده و میزان تأثیرگذاری تغییر می‌کند.

آقامیری با اشاره به اینکه کودک و نوجوان چون تجربه کمتری دارد و از روح و فطرت پاکی برخوردار است، راحت تر تأثیر می‌پذیرد و تعامل برقرار می‌کند، گفت: کودک و نوجوان ما علاقه مند به این ابزارهای جدید است و ما در این زمینه با یک حرکت رو به رشد روبرو هستیم. وظیفه نهادهای فرهنگی این است که محیط سالم و امن که آموزنده و باعث رشد و تعالی باشد را برای جامعه فراهم کنند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به تشکیل کارگروه کودک و نوجوان در این مرکز و اهتمام شورای عالی به این مسئله از بدو تأسیس، گفت: ما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله جدی داریم و تلاش کردیم با دستگاه‌های مختلفی که مسئول هستند بخصوص در آموزش و پرورش و صدا و سیما و شورای کودک و نوجوان یک حرکت جمعی را شروع کنیم تا تحولی جدی را شاهد باشیم.

وی با اشاره به اقدامات متعددی که در حوزه کودک و نوجوان در حال انجام است، گفت: ما در حوزه تولید محتوا به صورت سنتی ناشر محور بودیم ولی به لطف الهی استفاده از ظرفیت‌های کاربر محور مدتی است که شروع شده و این جای امیدواری دارد؛ این موضوع خلأیی بود که کمتر روی آن تمرکز شده بود لذا در چارچوب‌های مختلف این بحث را راه انداختیم و اگر درست هدایت کنیم سرآغاز و منشأ تأثیر و تحول خواهد بود.

آقامیری با بیان اینکه سکوها و ابزارهای فضای مجازی پیوسته با انسان جلو می‌آیند، اظهار داشت: اگر ما بتوانیم فضای مناسبی را تهیه کنیم که کودکان و نوجوانانمان در آن فعالیت کنند در بلند مدت همین فضای فعالیت، به گنجینه ارزشمندی تبدیل خواهد شد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با تشکر از همه مجموعه‌ها و دستگاه‌هایی که در برگزاری این رویداد همکاری کردند، گفت: ما باید یک محیطی ایجاد کنیم که پدران، مادران و معلمان با استفاده از این ظرفیت در حوزه فراغت و سرگرمی و فعالیت‌های تخصصی نوجوانان خودشان، حرکت رو به جلویی داشته باشند.

آقامیری در پایان با اشاره به اینکه ما به صورت دوره‌ای اسناد و مصوبات شورا را بررسی و آنها را بازنگری می‌کنیم، اظهار داشت: اسناد شورای عالی در حوزه کودک و نوجوان در نوبت بازنگری است و من از حاضران این جلسه درخواست دارم تا در فرآیند ارتقای موضوعات و سیاست‌های این حوزه به ما کمک کنید.

ارسال ۴ هزار اثر به “جشنواره آسمون

همچنین در این نشست که با حضور دکتر آقامیری دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی، دکتر انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، سید حمید امامی رئیس کارگروه کودک و نوجوان مرکز ملی فضای مجازی و دبیر جشنواره و سایر اعضای شورای سیاستگذاری برگزار شد، حمید امامی با اشاره به اهداف جشنواره و تاکید بر حوزه محتوا، گفت: ما در این جشنواره سه اقدام را پیش بینی کرده‌ایم؛ شبکه سازی نوجوانان، استفاده از این شبکه برای تولید محتوا و تولیدکننده شدن نوجوان و در گام سوم، ایجاد پلتفرمی برای نحوه پخش تولیدات.

وی با بیان اینکه جشنواره آسمون شروع شبکه سازی است، به ارسال بیش از ۴ هزار اثر اشاره کرد و گفت: از میان این ۴ هزار اثر، ۱۰۰ اثر انتخاب و به آنها جایزه داده خواهد شد. شعار جشنواره “وقتشه خودتو رو کنی” و “تو آسمون ستاره شو” انتخاب و احتمالاً تا زمان اختتامیه ۵ هزار اثر دریافت خواهد شد.

در ادامه این نشست، سایر اعضا دیدگاه‌های خود را در جهت هرچه بهتر برگزار شدن این جشنواره و همچنین امتداد آن بیان کردند.