اوکراین  برای جلب توجه دست به اقدامات تحریک آمیز خواهد زد

اوکراین برای جلب توجه دست به اقدامات تحریک آمیز خواهد زد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «آندری کلین»، سفیر روسیه در انگلیس در گفتگو با تلویزیون آمریکایی سی ان ان با انتقاد از تحرکات اوکراین گفت: کیف در حال آماده سازی اقدامی تحریک آمیز برای جلب توجه بدلیل شکست در جبهه‌ها است.

این دیپلمات روسی گفت این تحرکات از سوی اوکراین می‌تواند حمله به نیروگاه برق آبی کاخوفکا یا یک انفجار یک بمب کثیف باشد.

کلین در گفتگو با سی ان ان افزود: «ما این احساس را داریم که مقامات کیف بدنبال جلب توجه هستند، زیرا در واقع حمله تهاجمی اوکراین در جبهه‌های مختلف آن طوری که آنها می‌گفتند، متوقف شده است.»

سفیر روسیه در ادامه گفت: کیف در حال از دست دادن منابع خود است و خط مقدم در هر سه مکان – در خرسون، در شرق و در زاپوروژیه تثبیت شده است.»

اتهام سفیر روسیه علیه اوکراین درباره احتمال استفاده از بمب کثیف در حالی است که پیش از این نیز «سرگئی شویگو»، وزیر دفاع روسیه تصریح کرده بود که احتمال استفاده اوکراین از بمب کثیف (بمب حاوی مواد رادیواکتیو) در سرزمین‌های خود با هدف محکوم کردن مسکو در این خصوص وجود دارد.

از سوی دیگر، دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین هم با واقعی خواندن تهدید استفاده کی یف از «بمب کثیف» تاکید کرد که تصمیم گیری درباره باور کردن یا نکردن خطر ناشی از آن، برعهده کشورهای غربی است.

پسکوف گفت: این واقعیت که آنها (غربی‌ها) به اطلاعات طرف روسی اعتماد ندارد، به این معنا نیست که تهدید استفاده از یک بمب کثیف، دیگر احساس نشده و از بین می‌رود. تهدید همچنان به قوت خود باقی است. این اطلاعات توجه نمایندگان وزارت دفاع روسیه را جلب کرده و حالا به غربی‌ها بستگی دارد که بخواهند این تهدید را باور کنند یا نه.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هم دیروز دوشنبه در اظهاراتی جداگانه به این نکته اشاره کرد که مسکو خود را آماده می‌کند تا موضوع استفاده احتمالی کی یف از بمب کثیف را در سازمان ملل متحد مطرح کند.

نگرانی‌های مسکو درباره این موضوع، در بحبوحه افزایش هراس‌ها بین مقامات و رسانه‌های غربی از وقوع جنگ اتمی در اوکراین مطرح شده است؛ در واقع بسیاری از رسانه‌ها و مقامات غربی به وضوح از دکترین روسیه درباره سلاح اتمی بی اطلاع بوده و یا به طور عامدانه درباره این موضوع دروغ پردازی می‌کنند. بر اساس دکترین روسیه، استفاده از سلاح اتمی بدون وجود تهدیدی ملموس علیه این کشور، ممنوع است.

منبع : مهر