ایجاد محله ایرانی اسلامی نفرآباد باید ۵ ساله به ثمر برسد

ایجاد محله ایرانی اسلامی نفرآباد باید ۵ ساله به ثمر برسد

به گزارش خبرگزاری مهر، سه روز پس از بازدید داوود گودرزی سرپرست سازمان بازرسی شهرداری تهران از محله نفرآباد و بیان برخی گلایه‌مندی‌ها از وجود مشکلات سابقه‌دار و باقی‌مانده از سنوات گذشته، جلسه رسیدگی به این مشکلات با حضور سرپرست سازمان بازرسی شهرداری تهران، شهردار منطقه ۲۰، فرمانده انتظامی شهرری، مدیران ادارات گاز، برق، آب، معاونین و مدیران شهرداری منطقه و جمعی از معتمدین و اهالی محله در تکیه نفرآباد برگزار شد.

در ابتدای جلسه شهروندان و نمایندگان شورایاری محل ضمن تشکر از تشکیل این جلسه مهمترین معضلات محلی را طرح تفصیلی منطقه، ایجاد فضاهای نا امن شهری، عدم روشنایی کافی، نشتی گاز و تعداد علمک‌های گاز بلاتکلیف و عدم دسترسی به حمل و نقل عمومی عنوان کردند.

گودرزی با اشاره به نارضایتی اهالی محله در خصوص طرح ابلاغی کمیسیون ماده ۵‌، ضمن تاکید بر ایجاد محله ایرانی اسلامی در این منطقه گفت: طرح بازآفرینی و نوسازی نفرآباد به شرطی خوب است که امکان اجرای آن در مدت زمان کم نهایتاً ۵ سال قابل اجرا باشد نه اینکه ۳۰ سال زندگی مردم معطل اجرای یک طرح گذاشته شود.

وی افزود: طرح توسعه و نوسازی این محله می‌بایست مجدد آسیب شناسی و به شهروندان اطلاع رسانی شود و در همین راستا زمین‌هایی که در تملک شهرداری است با هدف خارج شدن از فضاهای بی دفاع شهری برای ارائه خدمات ورزشی، ایجاد پاتوق‌های محلی و مراکز کوچک مقیاس تفریحی آماده سازی شود.

گودرزی در ادامه بحث امنیت محله را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: امروز امنیت برای ما مسئله اصلی است چرا که اگر امنیت نباشد سایر موضوعات نیز قابل حل نخواهد بود و اهالی نیز قطعاً خودشان در زمینه تأمین امنیت محله همکاری و مشارکت خواهند داشت.

سرپرست سازمان بازرسی شهرداری تهران پیشنهاد داد: به منظور افزایش امنیت و همچنین زیباسازی محلی، قسمتی از فضاهای بلاتکلیف و زمین‌های محله محصور و در بخش‌هایی از آن نیز تغییرات بصری توسط مجموعه زیباسازی شهرداری انجام شود.

ناظم رضوی شهردار منطقه ۲۰ نیز با بیان اینکه اهالی این محله نسبت به طرح ابلاغی کمیسیون ماده ۵ ابراز نارضایتی داشته و درخواست بازبینی آن را دارند اظهار داشت: بازنگری در طرح نفرآباد- هاشم آباد با رعایت قوانین میراث فرهنگی و حقوق مجاوران حرم حضرت عبدالعظیم (ع) ضروری است و می‌بایست مشکلات اهالی با تدبیر و آرامش حل شود.

وی تاکید کرد: حفظ بافت تاریخی این محله قدیمی در قالب کالبد مرغوب و ارزشمند شهری به نحوی که علاوه بر انتفاع اهالی، قوانین میراث فرهنگی نیز رعایت شود الزامی است.

شهردار منطقه ۲۰ با اشاره به اینکه منطقه وظایف جاری از جمله نظافت و خدمات عمرانی در این محله را به صورت مستمر انجام می‌دهد خاطرنشان کرد: احداث مجموعه میوه و تره بار با همکاری شهرداری منطقه ۲۰ و هماهنگی سازمان میادین، تبدیل چند قطعه زمین بایر به زمین ورزشی و فضاهای بازی کودکان و همچنین زیباسازی دیوارهای فرسوده با استفاده از مواد پوشاننده رنگی در این محله انجام خواهد شد.

در ادامه نماینده ناجا وعده داد تا با همکاری فرماندهی انتظامی شهرستان ری، شهرداری منطقه و شهروندان، اقدامات لازم برای احداث ایستگاه پلیس در محله و استقرار شبانه روزی مأموران انتظامی در جهت تأمین امنیت انجام شود.

ارائه طرح ویژه روشنایی معابر و تعویض تیرهای برق فرسوده، نظارت و مرمت تجهیزات انشعابات گاز، تعیین تکلیف تمام علمک‌های گاز در سطح منطقه و رفع نشتی‌های احتمالی، جانمایی و احداث ایستگاه تاکسی در محل با هماهنگی سازمان تاکسیرانی، شناسایی محل‌های ناامن شهری و همچنین راهکارها و پیشنهادات لازم در خصوص آنها از جمله حصارکشی، ایجاد فضای ورزشی و یا زیباسازی توسط شهرداری ناحیه تا حداکثر یک ماه آینده، رفع مشکلات روشنایی و اصلاح فضای سبز بوستان یاس در محدوده این محله و پاکسازی این محل از متجاهر ین و معتادین با همکاری نیروی انتظامی، حوزه اجتماعی فرهنگی و بسیج منطقه از دیگر مصوبات این جلسه بود.

گفتنی است بازرسی شهرداری تهران تمامی مصوبات این جلسه را تا تحقق کامل موضوعات و رفع معضلات و مشکلات محله نفرآباد پیگیری کرده و نتایج اقدامات صورت گرفته نیز به منظور شفاف سازی اعلام خواهد شد.

منبع : مهر