بازگشایی مرز خسروی برای سفر زائران عتبات عالیات

بازگشایی مرز خسروی برای سفر زائران عتبات عالیات

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، سید مجید میر احمدی در نود و چهارمین نشست ستاد مرکزی اربعین حسینی (ع) که با حضور نمایندگان دستگاه‌ها در وزارت کشور، افزود: در اربعین امسال موضوع گرمازدگی اهمیت بسیاری دارد و در این خصوص براساس تقسیم وظایف، وزارت بهداشت مسئولیت حفظ سلامت زائران اربعین حسینی را در پایانه‌های مرزی و سازمان هلال احمر در عراق برعهده دارد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین ادامه داد: باید مکان‌هایی را برای استراحت و درمان بیماران گرمازده در پایانه‌های مرزی و حتی در طول مسیر عتبات عالیات فراهم سازیم.

میراحمدی اضافه کرد: قرار شد کمیته اطلاع رسانی ستاد مرکزی اربعین حسینی با محوریت صدا و سیما، شیوه و نحوه مقابله با گرمازدگی را به علاقه مندان حضور در مراسم اربعین حسینی آموزش دهد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۷۵۰ هزار نفر در سامانه سماح پیش ثبت نام کرده‌اند؛ گفت: متوسط روزانه ۲۵ هزار نفر در این سامانه ثبت نام می‌کنند.

بازگشایی مرزهای تمرچین، باشماق و خسروی از دیگر محورهای مورد اشاره میراحمدی بود و گفت: فردا استاندار کرمانشاه در خصوص بازگشایی این مرز، با طرف عراقی دیدار و مذاکره خواهد کرد.

وی اظهار کرد: تاکنون بیش از پنج هزار کادر درمان به صورت داوطلبانه برای ارائه خدمات به زائران عزیز حسینی اعلام آمادگی کرده اند.
رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی از شهروندان عزیز کشور خواست برنامه ریزی خود را متکی بر استفاده از وسیله نقلیه شخصی خود داشته باشند، البته برنامه افزایش سهم حمل و نقل عمومی کشور در انتقال زائران هم در دستورکار است.

میراحمدی همچنین در خصوص ورود اتباع خارجی هم گفت: براساس سنوات گذشته دو مرز شلمچه و مهران برای پذیرش اتباع خارجی استفاده می‌شود که در نظر داریم از مرز تمرچین و خسروی هم استفاده کنیم.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور خاطرنشان کرد: در خصوص موضوع بیمه اتباع خارجی به دنبال این هستیم که هر شرکتی که اتباع ایرانی را مورد حمایت پوشش بیمه‌ای قرار می‌دهد؛ به همان شکل اتباع خارجی را هم مورد حمایت قرار دهد.

منبع : مهر