باید مشارکت مردم در زنجیره پایین‌دستی پروژه های پیشران جلب شود

باید مشارکت مردم در زنجیره پایین‌دستی پروژه های پیشران جلب شود

به گزارش خبرگزاری مهر، ششمین جلسه پروژه‌های پیشران اقتصاد ملی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور برگزار و برنامه ریزی لازم برای مانع زدایی از روند اجرایی ۴۸ پروژه مصوب با ۱۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شد.

مخبر در این جلسه با تأکید بر لزوم سرعت بخشیدن به روند اجرای پروژه‌های پیشران اقتصاد ملی، گفت: طرح‌ها و پروژه‌های پیشران اقتصاد ملی از اهمیت فراوانی برخوردار است و ضرورت دارد میزان پیشرفت به صورت مستمر گزارش شود.

معاون اول رئیس جمهور از مدیران اجرایی گروه پیشرانان پیشرفت ایران خواست گزارشی از موانع فراروی اجرای پروژه‌ها را به تفکیک هر دستگاه اجرایی احصا و ارائه کنند تا هماهنگی‌های لازم برای رفع این موانع با دستگاه‌های مربوطه انجام شود.

وی همچنین بر لزوم ساماندهی زنجیره پایین دستی این پروژه‌ها نیز تأکید و خاطرنشان کرد: باید سعی کنیم گزینه‌های بیشتری برای سرمایه گذاری در پروژه‌های اقتصادی پیش روی مردم قرار دهیم. بنابراین اگر بتوانیم زمینه مشارکت مردم را در زنجیره پایین دستی پروژه‌های اقتصاد ملی فراهم کنیم، گامی در جهت مردمی کردن اقتصاد خواهد بود.

در ادامه این جلسه فرهاد رهبر دستیار اقتصادی رئیس جمهور در گزارشی میزان پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها در دوره هفت ماهه آغاز عملیات اجرایی را حدود ۱۲ درصد عنوان کرد. همچنین مدیران پروژه‌ها به تشریح گزارش کار و سرعت اجرایی برخی پروژه‌ها پرداختند.

بر اساس این گزارش ۴۳ پروژه معادل ۸۹ درصد از پروژه‌ها در گروه‌های فلزی، معدنی و پتروشیمی در مسیر اجرایی قرار دارد ولی ۵ پروژه معادل ۱۱ درصد کل پروژه‌ها دچار توقف و کندی در مسیر اجرایی شده است.

در پایان این جلسه ۴۲ مسئله مرتبط با ۹ دستگاه اجرایی که باعث ایجاد مشکلاتی در روند اجرای برخی پروژه‌ها شده، احصا و مقرر شد به فوریت هماهنگی‌های لازم جهت رفع این موانع و سرعت بخشیدن به روند اجرایی طرح‌ها صورت گیرد.

گفتنی است گروه پیشرانان پیشرفت ایران متشکل از شرکت‌های بزرگ صنعتی از ۱۲ ماه پیش کار خود را با تعریف ۴۸ پروژه جدید معدنی، فلزی و پتروشیمی با سرمایه گذاری حدود ۱۷ میلیارد دلار آغاز کرد که با هماهنگی معاون اول رئیس جمهور به طور مستمر در حال انجام است.

منبع : مهر