با 6 معایب دوچرخه برقی آشنا شوید

با 6 معایب دوچرخه برقی آشنا شوید

دوچرخه‌های برقی، یکی از انواع پیشرفته دوچرخه‌هاست که در مقایسه با نوع عادی این وسیله ، استفاده از آن بسیار راحت‌تر است زیرا با یک پدال زدن کوچک به حرکت می‌افتد. اما این وسیله در کنار مزایای فراوانش مانند هر چیز دیگر معایبی هم دارد که قبل از خرید باید درباره این معایب بدانید تا با آگاهی بیشتری خرید کنید. در این مطلب قصد داریم همه معایب دوچرخه برقی را بررسی کنیم. البته بررسی این معایب به این معنا نیست که دوچرخه برقی مزیت ندارد اما در این نوشته ابتدا به معایب پرداخته خواهد شد. بنابراین اگر شما هم دوست دارید بیشتر درباره این موضوع بدانید و یا قصد خرید این وسیله را دارید، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

معایب دوچرخه برقی

دوچرخه‌های برقی، به طور کلی دارای برخی محدودیت‌ها و نقاط ضعف هستند که قبل از خرید باید در نظر گرفته شوند. البته این موارد بستگی به نوع و کیفیت دوچرخه برقی مورد استفاده نیز دارد. یعنی درواقع هرچقدر دوچرخه باکیفیت‌تری بخرید، امکانات بیشتری در اختیارتان قرار خواهد گرفت و این نقاط ضعف کمتر خواهد شد. در ادامه به برخی از این محدودیت‌ها و نقاط ضعف اشاره خواهیم کرد:

محدودیت مسافت: دوچرخه برقی معمولاً محدودیتی در مسافتی که می‌توان با یک بار شارژ کردن باتری طی کرد، دارد. این به معنی این است که شما نمی‌توانید برای مسافرت‌های بلندتر بدون توقف و شارژ مجدد از دوچرخه استفاده کنید و اگر باتری در وسط مسیر تمام شود باید ادامه راه را مانند یک دوچرخه رکاب بزنید تا به جایی برسید که بتوانید باتری را مجددا شارژ کنید. بنابراین با هر بار شارژ دوچرخه برقی مسافت خاصی را می‌توانید طی نمایید.

وابستگی به شارژ : دوچرخه برقی برای استفاده مداوم نیاز به شارژ مداوم دارد. در صورتی که باتری به پایان برسد، شما نمی‌توانید از دوچرخه استفاده کنید و باید آن را شارژ نمایید.

وزن سنگین: دوچرخه‌های برقی به دلیل اضافه شدن قطعات اضافه اغلب وزن سنگینی دارند که ممکن است سبب سختی در حمل و نقل و جابه‌جایی آنها شود. این وزن سنگین همچنین می‌تواند در مواقعی که باتری تمام شده است، دوچرخه‌سوار را با مشکل مواجه کند.

قیمت بالا: دوچرخه‌های برقی عموماً قیمت بالاتری نسبت به دوچرخه‌های معمولی دارند. این مسئله می‌تواند برای برخی افراد محدودیتی در خرید دوچرخه برقی ایجاد کند. البته اگر خودتان دوچرخه معمولی را به برقی تبدیل کنید هزینه آن کمتر می‌شود اما باز هم این هزینه نسبت به خرید یک دوچرخه عادی بسیار بیشتر است.

نیاز به مراقبت و نگهداری : دوچرخه‌های برقی به دلیل داشتن اجزای الکترونیکی بیشتر، نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری نسبت به دوچرخه‌های معمولی دارند. همچنین باتری‌های آنها نیاز به تعویض دوره‌ای دارند که هزینه‌های اضافی را به دنبال خواهد داشت. جدا از این هزینه تعمیر و خرید قطعات دوچرخه برقی بیشتر از دوچرخه معمولی است.

عدم تمرکز بر تناسب اندام : دوچرخه‌های برقی بیشتر برای استفاده در مسافت‌های کوتاه و راحت طراحی شده‌اند و به تناسب اندام کمک چندانی نمی‌کنند. یعنی درواقع با استفاده از این وسیله شما زیاد تحرک نخواهید داشت و آنطورکه باید و شاید چربی‌سوزی نخواهید کرد و به همین دلیل هم استفاده از این وسیله روی تناسب اندامتان تاثیر زیادی نمی‌گذارد.

مزایای استفاده از دوچرخه برقی

البته استفاده از دوچرخه برقی مزایایی هم به همراه دارد که این مزایا به شرح زیر هستند:

حرکت آسان : دوچرخه‌های برقی با استفاده از موتورهای الکتریکی امکان حرکت آسان‌تری را به شما می‌دهند. شما می‌توانید با استفاده از قدرت موتور به راحتی و بدون خستگی تپه‌ها و شیب‌ها را طی کنید و سرعت بیشتری داشته باشید و در این فراز و نشیب‌ها به هیچ‌عنوان خسته نشوید.

حمل و نقل پایدار : استفاده از دوچرخه برقی به جای خودروهای سوختی کمترین تأثیر را بر محیط زیست دارد. چرا که این دوچرخه‌ها بدون تولید آلاینده‌های هوا حرکت می‌کنند و به کاهش آلودگی هوا و ترافیک کمک می‌کنند.

پیشرفت فیزیکی : استفاده از دوچرخه برقی نه به اندازه دوچرخه عادی اما می‌تواند به تمرین عضلات و بهبود قدرت قلب و ریه کمک کند. همچنین برای افرادی که به دلیل مشکلات جسمی قادر به استفاده از دوچرخه معمولی نیستند، دوچرخه برقی یک گزینه مناسب است.

هزینه کمتر : در مقایسه با خرید خودرو یا استفاده از حمل و نقل عمومی، دوچرخه برقی هزینه کمتری برای خرید و نگهداری دارد. هزینه سوخت آن نیز فقط هزینه برقی است که با آن باتری را شارژ می‌کنید و دیگر نیازی به تهیه بنزین و دیگر سوخت‌‌ها نیست. این می‌تواند برای بسیاری از افراد ویژگی مهمی داشته باشد.

انعطاف‌پذیری : دوچرخه برقی به شما انعطاف بیشتری در مسیریابی و جابه‌جایی می‌دهد. شما می‌توانید به راحتی از ترافیک عبور کنید و مسیرهای آزادتری را انتخاب کنید.

به طور کلی، دوچرخه‌های برقی مزایا و معایب خود را دارند و بستگی به نیازها و شرایط شما دارد که آیا از آن‌ها بهره‌برداری کنید یا خیر. قبل از خرید دوچرخه برقی، بهتر است مزایا و معایب را با توجه به نیازها و شرایط شخصی خودتان سنجیده کنید و سپس وارد مرحله مقایسه و انتخاب شوید.

آیا دوچرخه برقی بخریم؟

در این مقاله سعی کردیم به بررسی مزایا و معایب دوچرخه برقی بپردازیم. ابتدا به معایب اشاره کردیم تا قبل از اینکه تصمیم به خرید بگیرید بدانید چه چیزی در انتظارتان است و بعد مزایا را ذکر کردیم. به‌طورکلی مزایای این وسیله از معایبش بیشتر است و به همین دلیل هم اگر می‌توانید از عهده هزینه خرید آن بر بیایید، این خرید می‌تواند یک انتخاب هوشمندانه باشد اما باز هم تصمیم با شماست. اگر نکته دیگری درباره مزایا و معایب این وسیله می‌دانید که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه استفاده از دوچرخه برقی را دارید، اطلاعات و تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بهره ببرند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.