برنامه‌ریزی ضعیف در لیگ فوتبال ایران/ «زیرساخت‌ها» مشکل اصلی است

برنامه‌ریزی ضعیف در لیگ فوتبال ایران/ «زیرساخت‌ها» مشکل اصلی است

به گزارش خبرنگار مهر، بیست و سومین دوره رقابت‌های لیگ برتر در حالی پیگیری می‌شود که تیم‌ها از لحاظ تعداد مسابقه شرایط یکسانی را ندارند. حضور پرسپولیس، سپاهان اصفهان و نساجی مازندران در لیگ قهرمانان آسیا با برگزاری متوالی و مستمر اردوهای تیم ملی بزرگسالان و امید همراه شد تا فاصله برگزاری مسابقات به یک ماه هم برسد. همین امر باعث شده تا در فاصله نزدیک به ۷۵ روز از آغاز این رقابت‌ها تنها تا هفته هفتم برگزار شده باشد.

تعطیلی‌های متوالی و طولانی مدت نه تنها صدای تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا را در آورد بلکه رقیبان آنها در لیگ برتر نیز بی برنامگی موجود را غیر قابل تحمل دانستند.

پاکو خمز سرمربی تراکتور در نشست‌های خبری هفتگی خود روی این موضوع به طور مکرر اعتراض دارد و آن را برای لیگ برتر ایران مضر دانسته است. سرمربی اسپانیایی تراکتور که به نظر می‌رسد خسته‌تر از همیشه نسبت به این موضوع است در آخرین نشست خبری عنوان کرد: معتقدم فدراسیون فوتبال باید برنامه‌ریزی بهتری برای برگزاری بازی‌ها داشته باشد. متأسفانه وقفه زمانی زیادی بین بازی‌ها ایجاد می‌شود و اکثر مواقع زمان دیدار بعدی را نمی‌دانیم و یا اینکه به بازیکنان مرخصی می‌دهیم، اما به یکباره زمان بازی را تغییر می‌دهند. اگر لیگ به این روال برگزار شود؛ نمی‌توانیم لیگ حرفه‌ای داشته باشیم. تعطیلی‌های مکرر بحران است و به فوتبال ایران ضربه می‌زند.

سرمربی سرخپوشان تبریزی نه تنها برنامه‌ریزی سازمان لیگ را خارج از عرف حرفه‌ای‌گری دانست درباره ضعف زیرساخت‌های موجود نیز صحبت کرد و چمن ورزشگاه یادگار امام تبریز را نقد کرد و گفت: روز چهارشنبه در این ورزشگاه تمرین کردیم. هنوز هوا سرد نشده، ولی چمن این ورزشگاه نرم شده و همان مشکل سال گذشته پابرجا است. من خواستار تعویض چمن شده بودم که هیچ تغییری به وجود نیامده و این موضوع من را عصبانی می‌کند. گاهاً فکر می‌کنم آیا ارزش آن را دارد که اینجا کار کنم؟ زمین موضوع ساده‌ای نیست.

برنامه‌ریزی ضعیف در لیگ فوتبال ایران/ «زیرساخت‌ها» مشکل اصلی است

جملاتی با همین مضمون که در فاصله‌ای کوتاه از جانب ژوزه مورایس سرمربی سپاهان اصفهان مطرح شد تا او هم ضمن اشاره به بی عدالتی در تعیین زمان بازی تیم‌های مدعی قهرمانی لیگ بیست و سوم در خصوص تعطیلی‌های متوالی لیگ برتر و همچنین برنامه بازی‌ها صحبت کرده و عنوان کند: من نمی‌خواهم فقط به خودم فکر کنم و دوست دارم با ذهن بازی صحبت کنم. سازماندهی مسابقات برعهده مسئولان است و من باید درک کنم که چرا این وقفه‌ها به وجود می‌آید. برای بعضی‌ها این وقفه‌ها خوب و برای بعضی‌ها خیر. باید از مسئولان سوال کنید این تعطیلات خوب است یا نه. باید سعی کنیم همه مسائل را خودمان حل کنیم و امیدوارم مشکلات حل شود. نتیجه بازی مربوط به همه چیز است و دنبال این هستیم فوتبال رشد کند. من فقط به خودم فکر نمی‌کنم و دوست دارم همه خوشحال باشند.

سرمربی پرتغالی سپاهان اصفهان در مصاحبه با سایت «noticiasaominuto» در خصوص کیفیت فوتبال در لیگ باشگاهی ایران تاکید کرد: ایران کشوری است که توانایی مالی برای ارائه این نوع شرایط را دارد اما جالب است که هنوز راه زیادی در پیش است و بین کیفیت بازیکنان و کیفیت زیرساخت‌ها فاصله زیادی است. فکر می‌کنم ایران همه ابزارها را برای رشد دارد و از این نظر امیدوارم در آینده نزدیک اوضاع بهتر شود.

صحبت‌هایی که نشان از نارضایتی مربیان خارجی موفق فعلی لیگ برتر ایران دارد تا آنها هم‌صدا با سرمربیان داخلی همچون یحیی گل محمدی، جواد نکونام، سیروس پورموسوی، مجتبی حسینی و… نسبت به آن اعتراض داشته باشند.

شاید اگر بی برنامگی سازمان لیگ برتر ادامه داشته باشد خمز و مورایس با وجود تأثیرگذاری مثبت در فوتبال ایران راهی جز رفتن پیدا نکنند تا فوتبال ایران همچنان در دایره باطل بدون ورود مربی با تفکرات جدید و به روز فوتبال دنیا غوطه ور بماند.