بسیاری از رشته‌های هنری در حال انقراض است

بسیاری از رشته‌های هنری در حال انقراض است

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی طغیانی شامگاه پنجشنبه در جلسه با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خانه دهدشتی اصفهان، اظهار داشت: یکی از آرای بالای مجلس در بین وزرا متعلق به عزت‌الله ضرغامی بود که با شعار «زدن زیر میز» آمد. این شعار امیدوار کننده بود، زیرا با میزهای موجود در آن زمان، امیدی به حل مسائل نداشتیم. با توجه به رویه‌های پیشین حکمرانی در حوزه‌های سه‌گانه این وزارت باید تغییر کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در اصفهان چهار موضوع ریشه‌دار و مهمِ هنر، صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی مطرح است و سهم مهمی در کشور دارد. ۲۰۰ رشته هنری در اصفهان وجود دارد که بسیاری از آن‌ها در حال انقراض است و هیچ کاری برای آن انجام نشده. حتی دانشگاه هنر اصفهان هم که وظیفه نجات هنر اصفهان را دارد، برنامه‌ای برای این حوزه ندارد. دانشگاه هنر وظیفه مهم‌تری نسبت به دانشگاه صنعتی دارد.

وی با بیان اینکه «هنرمند و هنر متولی ندارند و همیشه بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت میراث فرهنگی دعوا است» تاکید کرد: هنرمند درجه یک کشور، در زیرزمین خانه خود کار می‌کند و کارهای خود را به فروش می‌گذارند؛ این باعث تأسف است. صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی اصفهان یک دنیا کار دارد. میراث فرهنگی در معرض نابودی است، منطقه سه اصفهان دارد فرو می‌زیرد.

طغیانی افزود: در شرق اصفهان جاهایی مثل سعادت آباد و قورتان هستند که بی‌نظیرند و مسیرهای گردشگری می‌توان در این فضا تعریف کرد. میراث ما یک دنیا حرف دارد و خواهش دارم یک سفر مفصل‌تری وزیر میراث فرهنگی به اصفهان بیاید تا این مکان‌ها را ببینیم.

بازاریابی و صادرات، مشکل اصلی صنایع دستی

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی درباره معضلات حوزه صنایع دستی و گفت: در حوزه صنایع دستی مشکل بازاریابی و صادرات حرفه‌ای داریم. جوان‌ها این کارها را بلدند و باید به آن‌ها کمک کرد. در اصفهان نیاز به یک حراج بزرگ داریم، اصفهان ظرفیت حراج‌های بزرگ بین‌المللی را دارد و فقط باید کار تبلیغاتی برای آن انجام داد. اگر چند حراج برگزار و چند میلیون دلار این هنر خریده شود، هنرمندان از خاک بلند می‌شوند. آثار هنرمندان ما فوق‌العاده است، اگر خون مالی در رگ‌های اصفهان گردش کند، بسیاری از مسائل حل خواهد شد.

طغیانی درباره لزوم ایجاد اندیشکده در حوزه صنایع دستی و هنر نیز خاطرنشان کرد: در حوزه هنر و صنایع دستی اندیشکده‌ای در کشور وجود ندارد که به تصمیم‌گیرنده‌ها و سیاست‌گذاران کمک کند و راهکارها ارائه دهد. در اصفهان ظرفیت یک اندیشکده در این حوزه را داریم.

ریسباف موزه شود

وی با اشاره به طرح ایجاد موزه بزرگ اصفهان، تصریح کرد: ساختمان کارخانه ریسباف واقع در چهارباغ بالا برای این منظور در نظر گرفته شده و شهرداری و اداره‌کل میراث فرهنگی نیز آمادگی ساخت موزه در این مکان را دارند. اما بانک ملی و وزارت مسکن مالکیت این ساختمان هستند و وزارت میراث فرهنگی باید عَلَم این کار بزرگ را بردارد و با این دستگاه‌ها به تفاهم برسد.

طغیانی خاطرنشان کرد: بازار اصفهان در حال نابودی بوده و بسیاری از محل‌های آن در حال تخلیه است. به همین منظور باید پایگاه حفط آثار تاریخی در اصفهان شکل گیرد. ا طرفی اطلاعات کاملی درباره تمام خانه‌های تاریخی اصفهان در دسترس نیست و تکمیل اطلاعات میراثی آن کار می‌برد.

ضرغامی ژنرال حوزه فرهنگ است

همچنین عباس مقتدایی در این نشست گفت: مدل رسیدگی به مطالبات اصناف خرد در سال گذشته با یک تحقیق دانشگاهی ایجاد شد. از سال‌های قبل تاکنون مشکلات حوزه گردشگری روی زمین مانده و روز به روز به آن اضافه شده است. تمام مشکلات در قالب یک تحقیق دانشگاهی جمع‌آوری و جنس بندی شده‌اند، یکی از موارد عدم وجود برنامه‌ریزی دقیق ملی است که می‌تواند مشکلات بسیاری را حل کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هر یک از شهرستان‌های شرق اصفهان تعداد زیادی آثار تاریخی وجود دارد که هر یک امکان تبدیل به یک جاذبه مهم را دارند.

وی با بیان اینکه «عزت‌الله ضرغامی ژنرال حوزه فرهنگ است» تاکید کرد: ایشان هنوز باور نکرده‌اند که او را در یک پادگان محبوس کردند. ضرغامی یک آدم همه کاره است که امروزه متولی حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شده و انتظار داریم که پاسخگویی و تحرک از این شخصیت ببینیم. پا ایستادیم تا کمک کنیم وی به بهترین شکل وزارتش را پیش ببرد و تبدیل به یک‌الگو شود. وزن ضرغامی در کابینه دولت زیاد است و انتظارات بسیاری از وی می‌رود.