بناهای چهار دستگاه دولتی در حاشیه چالوس تخریب شد

بناهای چهار دستگاه دولتی در حاشیه چالوس تخریب شد

به گزارش خبرگزاری مهر، ۲۷ دی ماه بود که حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در جلسه شورای عالی قوه قضائیه دستورات مهمی پیرامون موضوع مهم و چالش برانگیز تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی و تغییر کاربری‌ها صادر کرد.

رئیس قوه قضائیه در این جلسه به ساخت و سازهای غیر قانونی در حاشیه رودخانه کرج (چالوس) اشاره کرد و گفت: کار جدی و همه‌جانبه را از رود چالوس شروع کنیم دستگاه‌های حکومتی، دولتی و افراد عادی در بستر رودخانه و نه در حریم آن ساخت‌وساز داشته‌اند باید در این مورد اقدامی یکپارچه و هماهنگ صورت گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در همین جلسه و در راستای آزاد سازی حریم رودخانه کرج دستور تخریب ساختمان مربوط به قوه قضائیه را به عنوان اولین ساختمان صادر کرد.

در همین راستا، پنج روز پس از دستور رئیس عدلیه در ۲ بهمن ماه روند تخریب بنای متعلق به دستگاه قضا در بستر رود چالوس، آغاز و حریم رودخانه کرج آزادسازی شد.
بعد از تخریب کامل بنای قدیمی قوه قضائیه، آزادسازی‌های مرتبط با وزارت نیرو، سازمان حفاظت از محیط زیست، وزارت نیرو، کمیته امداد امام خمینی (ره)، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و چند دستگاه دولتی و حاکمیتی دیگر انجام شد.

حال در ادامه روند پرشتاب آزادسازی بستر رودخانه کرج، صبح امروز ساختمان‌های متعلق به بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی و ناجا تخریب شدند.

در همین زمینه رئیس کل دادگستری استان البرز در رابطه با اقدامات دستگاه قضا برای حفاظت از اراضی ملی و طبیعی در حاشیه رودخانه کرج بیان کرد: با توجه به تأکیدات رئیس دستگاه قضا برای زمانبندی در اجرای کار آزاد سازی اراضی ملی و طبیعی، ۲ فاز اجرایی برای آزادسازی حاشیه رودخانه کرج تعیین شده است. در فاز اول قرار است از پل حامی کرج تا آبگیر بیلقان به طول ۴ کیلومتر و در فاز دوم از آبگیر بیلقان تا سد امیرکبیر به طول ۱۶ کیلومتر آزاد سازی شود.

رئیس کل دادگستری کرج با بیان اینکه مقرر شده است کار تخریب ساخت و سازها در حاشیه رودخانه کرج از ساختمان‌های متعلق به دستگاه‌های دولتی و نظامی آغاز شود، گفت: دستگاه‌هایی که در حاشیه رودخانه کرج اقدام به ساخت و ساز کرده بودند، شناسایی شده‌اند که در اولین اقدام ساختمان متعلق به قوه قضائیه تخریب شد.

فاضلی هریکندی با بیان اینکه تاکنون ساختمانهای متعلق به چند دستگاه حاکمیتی از جمله قوه قضائیه، محیط زیست، وزارت نیرو، کمیته امداد امام خمینی (ره) و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تخریب شده است، بیان کرد: امروز هم روند تخریب ساختمان‌های متعلق به بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور و ناجا اغاز شد، که با این اقدام در مجموع از مسیر ۱۶ کیلومتری آبگیر بیلقان تا سد امیر کبیر حدود ۵ کیلومتر (۳۰ درصد مسیر) آزادسازی می‌شود و در مراحل بعدی کارهای ایمن ساز انجام می‌شود..

رئیس کل دادگستری البرز بیان کرد: تاکنون در مسیر ۴ کیلومتری پل حامی تا آبگیر بیلقان ساختمان‌های متعلق به ۳ دستگاه حاکمیتی و در مسیر ۱۶ کیلومتری آبگیر بیلقان تا سد امیرکبیر ساختمان‌های متعلق به ۱۵ دستگاه حاکمیتی و ۵ دستگاه نظامی شناسایی شده است. در مورد دستگاه‌های حاکمیتی سخت گیری بیشتری شده است و ساختمان‌هایی که بعد از سد امیرکبیر نیز احداث شده، شناسایی شده‌اند تا نسبت به تخریب آنها اقدام شود.

فاضلی هریکندی با بیان اینکه به دستگاه‌های حاکمیتی و نظامی تا ۲۵ بهمن ماه فرصت داده شده است تا نسبت به تخلیه ساختمان‌ها اقدام کنند، گفت: بعد از این تاریخ دستگاه قضا نسبت به دستگاه‌هایی که به هشدارها عمل نکرده‌اند، اعمال قانون می‌کند.

وی با بیان اینکه به تمام متصرفان هشدارهای لازم داده شده است، افزود: بعد ازتخریب ساختمان‌های دستگاه‌های حاکمیتی نسبت به تخریب ساختمان‌های متعلق به افراد حقیقی اقدام می‌شود و به افراد حقیقی فرصت ۲ هفته‌ای داده می‌شود که داوطلبانه نسبت به تخلیه و تخریب ساختمان‌ها اقدام کنند.

رئیس کل دادگستری البرز در خصوص اقداماتی که قرار است در اراضی تصرف شده در حاشیه رودخانه کرج انجام شود، گفت: مقرر شده است در اراضی تصرف شده در حاشیه رودخانه کرج، سه اقدام آزاد سازی، ایمن سازی و ساماندهی انجام شود. بعد از تخریب ساختمان‌ها تا فاصله‌ای که آب منطقه‌ای تعیین کرده است باید کار ایمن سازی انجام شود.

فاضلی هریکندی با اشاره به شناسایی نقاطی که امکان ساخت منطقه تفریحی برای عموم مردم وجود دارد، گفت: با توجه به مصوبات کمیته تخصصی آزاد سازی حاشیه رودخانه کرج، اراضی که تاکنون در فاصله بین پل حامی تا آبگیر بیلقان آزادسازی شده‌اند در اختیار شهرداری کرج قرار داده شده تا نسبت به ساخت تفرجگاه و استراحتگاه ساحلی برای عموم مردم اقدام شود.

رئیس کل دادگستری البرز بیان کرد: هفته آینده کلنگ زنی ساخت اولین تفرجگاه ساحلی عمومی در زمین‌های ازاد شده در حاشیه رودخانه کرج انجام می‌شود.

فاضلی هریکندی گفت: در اراضی که خارج از محدوده شهری قرار دارند با توجه به مصوبات شورای عالی امنیت ملی باید وزارت راه و شهرسازی و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری اقدام کنند. تاکنون در مسیر ۱۶ کیلومتری آبگیر بیلقان تا سد امیرکبیر ۲ نقطه برای ساخت تفرجگاه شناسایی شده است.

منبع : مهر