بهینه سازی تنها راهکار رفع مشکل ناترازی انرژی

بهینه سازی تنها راهکار رفع مشکل ناترازی انرژی

به گزارش خبرنگار مهر، حسین آب‌نیکی مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف در حاشیه بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، در نشست خبری، صنعت نفت کشور را صنعتی مادر دانست و گفت: این صنعت نقش کلیدی و اساسی در اقتصاد کشور دارد.

وی افزود: اقتصاد ملی امروز از صنعت نفت تغذیه می‌شود و حوزه‌های مختلف به این صنعت وابسته است، ازاین‌رو هر تغییر و تحولی در این صنعت بر صنایع دیگر نیز اثر می‌گذارد.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تصریح کرد: خوشبختانه در این دولت تلاش‌های بسیاری در بخش تولید و صادرات نفت و گاز انجام شده است، اما در موضوع مدیریت مصرف موفق نبوده‌ایم. با وجود اینکه در این بخش (بهینه‌سازی مصرف انرژی) ظرفیت‌های مناسبی وجود دارد.

وی اضافه کرد: امروز شدت مصرف انرژی در کشور ما بالاست و بیش از دو برابر استاندارد جهانی مصرف انرژی داریم که این موضوع ناترازی‌های زیادی در این بخش ایجاد کرده است، به‌گونه‌ای که امروز مصرف انرژی کشور معادل ۷ میلیون بشکه نفت خام در روز تخمین زده می‌شود.

وی با بیان اینکه معادل ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام ظرفیت بهینه‌سازی در کشور داریم، گفت: در ساختمان، صنعت، حمل‌ونقل و… مصرف بالای انرژی را شاهد هستیم. ازاین‌رو به نظر می‌رسد تنها راهکار رفع مشکل ناترازی انرژی، مدیریت و بهینه‌سازی مصرف باشد.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تأکید کرد: طبق برنامه هفتم توسعه باید سازمان بهینه‌سازی مصرف انرژی ایجاد شود که این مهم گام بزرگی برای ما خواهد بود؛ البته تنها گام نیست و راهکارهای دیگری نیز برای مدیریت مصرف انرژی وجود دارد.

آب‌نیکی خاطر نشان کرد: تشکیل صندوق بهینه‌سازی انرژی الزام آور است و فعال‌سازی بازار بهینه‌سازی و محیط‌زیست نیز گام بزرگی برای مدیریت مصرف در بخش سوخت به‌ویژه بنزین و گازوئیل است که در حال پیگیری است، همچنین نخستین گواهی‌های صرفه‌جویی گاز نیز صادر خواهد شد که به بورس انرژی ارائه خواهد شد.

وی افزود: اقدام‌های بسیاری برای بهینه‌سازی مصرف سوخت در حوزه حمل‌ونقل ریلی درون‌شهری و برون‌شهری، صنایع و ساختمان داریم که بخشی اجرایی و بخشی دیگر نیز اجرا خواهند شد تا در بهینه‌سازی و مدیریت مصرف سوخت بتواند به ما کمک کند.