بیشترین نرخ تولید گرد و غبار را خراسان‌جنوبی دارد/چالش پسماندها

بیشترین نرخ تولید گرد و غبار را خراسان‌جنوبی دارد/چالش پسماندها

به گزارش خبرنگار مهر، حسن اکبری روز شنبه در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌جنوبی با اشاره به چهار چالش اصلی محیط زیست اظهار کرد: یکی از مهمترین چالش‌ها محیط زیستی در خراسان‌جنوبی فرسایش تنوع ژنی است که به علت فعالیت انسانی و شکار بی رویه رخ داده است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و مدیرکل سابق محیط زیست خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه استان ما نزدیک به ۳۰ درصد تنوع زیستی کشور را در خود جا داده است، ادامه‌داد: متأسفانه برخی از گونه‌های جانوری در معرض خطر انقراض قرار دارند.

حسن اکبری با اشاره به اینکه موضوع گرد و غبار و مشکل آب از دیگر چالش‌های اساسی است، اظهار کرد: تقریباً بیشترین نرخ تولید گرد و غبار در کشور را خراسان‌جنوبی داریم و در این راستا تداوم اعتبارات این حوزه ضرورت دارد.

پسماندها چهره بکر خراسان‌جنوبی را تحت تأثیر قرار داده است

وی با تأکید بر اینکه چالش دیگر خراسان جنوبی موضوع مدیریت پسماندها است که چهره زیبا و بکر استان را تحت تأثیر قرار داده است، بیان کرد: البته در کنار چالش‌ها باید ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان را نیز به خوبی بشناسیم

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: توصیه ویژه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر این است که کارها را با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها و با نگاه علمی به پیش ببریم تا محیط زیست کمترین آسیب را ببیند.

اکبری افزود: نگاه سیستم مدیریت جدید سازمان حفاظت محیط زیست کشور مانند نگاه خود دولت سیزدهم بر توجه به مشارکت مردم در حفظ محیط زیست، مردم‌داری، روحیه انقلابی و پاک دستی است.

تشکر از رسانه‌ها

وی با تقدیر از فعالیت و همکاری رسانه‌ها در سال‌های فعالیت در خراسان جنوبی گفت: رسانه‌ها بیش از حد انتظار با مجموعه محیط زیست خراسان‌جنوبی همکاری کردند و در موضوعاتی چون فرهنگ‌سازی، اطلاع‌رسانی، بیان حساسیت‌ها و نقد سازنده ما را یاری کردند.

گفتنی است دکتر حسن اکبری آبان امسال با حکم معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی این سازمان منصوب شد و اسدالله حاتمی که ریاست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان‌های بیرجند و طبس را در سوابق مدیریتی دارد به عنوان سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان جنوبی انتخاب شد.

منبع : مهر