بیمه حق رانندگان تاکسی‌های آنلاین/خبرخوش درباره کالابرگ الکترونیک

بیمه حق رانندگان تاکسی‌های آنلاین/خبرخوش درباره کالابرگ الکترونیک

به گزارش خبرنگار مهر، بیمه برای اشخاص، کالا و خدمات در عصر حاضر ضرورتی اجتناب ناپذیر است تا هزینه آسیب‌ها را کمتر کند. بیمه در ایران سابقه طولانی دارد و به حدود ۵ هزار سال قبل و دوره کیقباد بر می‌گردد. با این وجود شاهد هستیم هنوز بخشی از جامعه بیمه نبوده و افراد در دوره سالمندی با مشکلات بسیاری در تأمین هزینه زندگی خود مواجه هستند.

بیمه رانندگان تاکسی‌های آنلاین

در حال حاضر رانندگان فعال در تاکسی‌های آنلاین یا اینترنتی بیمه نبوده و کارفرمایان در این بخش همراهی لازم را ندارند. رئیس سازمان تأمین اجتماعی در این باره گفت، متأسفانه این موضوع یک خلأ قانونی است که ما در برنامه هفتم توسعه نسبت به آن احکامی را تحت عنوان بیمه‌های پلتفرمی پیشنهاد دادیم تا بتوان با استفاده از ظرفیت قانونی افراد را تحت پوشش بیمه قرار داد. همچنین دستوری به معاونت بیمه‌ای سازمان داده شد که به سراغ این مشاغل پلتفرمی از جمله اسنپ، تپسی و سایر مشاغل بروند که در سکوهای نوظهور مشاغل در حال فعالیت هستند. ما به دنبال این هستیم تا به شکل توافقی کارفرمایان این بخش از مواهب بیمه‌ای برای کارکنان خود استفاده کنند.

میرهاشم موسوی تاکید کرد، به طور قطع اگر این توافق صورت نگیرد بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی سازمان تأمین اجتماعی موظف و مکلف است تمام مشاغل را تحت پوشش بیمه قرار دهد.

رقابت برای شاغل شدن

امسال هفتمین دوره آزمون استخدامی بخش خصوصی برگزار می‌شود. شنبه ۳۱ تیر آخرین مهلت ثبت نام کارجویان برای شرکت در آزمون بود. کارجویان با قبولی در این آزمون این فرصت را در اختیار خواهند داشت که به کارفرمایان معرفی شوند. دبیر هفتمین دوره آزمون استخدامی بخش خصوصی اظهار کرد، هر سال به تعداد داوطلبان آزمون استخدامی بخش خصوصی افزوده می‌شود. با توجه به شناخته شدن مجموعه و معرفی شدن از سوی شرکت کنندگان به سایر افراد و مطالعه سوابق سالانه، با حجم بیشتری از داوطلبانه مواجه هستیم.

حسام الدین ثقفی به کارنامه حدود ۸۰ صفحه‌ای پس برگزاری آزمون‌های تخصصی، عمومی و شخصیت شناسی اشاره کرده و گفت که حتی شاغلان نیز در آزمون شرکت می‌کنند برای به دست آوردن فضای شخصیتی خودشان و برای پیدا کردن استعداد شغلی اینکه در چه شغلی کارآمدی بیشتری دارند.

گفتنی است آزمون استخدامی بر اساس ۸ دسته شغلی در ۸ روز برگزار می‌شود. نخستین روز آزمون ۲۸ شهریور خواهد بود و کارجویان هر دسته شغلی با فاصله یک روز از یکدیگر امتحان می‌دهند، در نتیجه این آزمون بیشتر از دو هفته طول خواهد کشید. نتایج آزمون آبان اعلام خواهد شد و افراد پذیرفته شده آذر به شرکت‌ها معرفی می‌شوند. سال گذشته از ۶۰ هزار شرکت کننده حدود ۱۹ هزار نفر به شرکت‌ها و کارفرماها معرفی شدند.

تغییرات را در کالابرگ الکترونیکی

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون گفت در هفته جاری خبر داد که در مرحله جدید اجرای طرح ملی کالابرگ الکترونیک، شرط بهره‌مندی از افزایش اعتبار خرید حداقل ۲۰۰ هزار تومان است.

خرداد امسال اعلام شد یارانه سه دهک اول به میزان ۲۰ درصد افزایش می‌یابد. بر اساس اطلاعیه صادر شده از سوی وزارت کار و تعاون، شرط بهره مندی از اعتبار افزایشی، خرید بیش از ۸۰ درصد یارانه ۴۰۰ هزار تومانی، معادل ۳۲۰ هزار تومان به ازای هر نفر است. همچنین خانوارها می‌توانند یک ماه زودتر از واریز یارانه از اعتبار خود استفاده کنند، این طرح برای همه مشمولان اختیاری است.

شیر کم‌چرب بطری، پنیر، گوشت مرغ، تخم مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج ایرانی، لبنیات، قند و شکر، حبوبات و گوشت منجمد گوساله، ۱۱ قلم کالای اساسی در طرح کالابرگ الکترونیک است.

ابتدای امر ۸ فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ در این طرح مشارکت داشته و در شهرها و روستاهای کوچک نیز برای فروشندگان، بارکد خوان نصب می‌شود تا دسترسی و امکان بهره‌مندی عموم مردم از کالابرگ الکترونیکی فراهم شود. در ادامه برای سهولت در استفاده از یارانه وزارت تعاون تغییراتی را اعمال کرده و سقف خرید از کالابرگ الکترونیکی را کاهش داده است. معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره اظهار کرد که از ۳۱ تیر و با اجرای مرحله جدید از طرح کالابرگ، در صورت خرید ۲۰۰ هزار تومان از اعتبار یارانه ۴۰۰ هزار تومانی معادل ۵۰ درصد، افزایش اعتبار بدون سقف برای خانوارها اعمال می‌شود.

علیرضا عسگریان با تغییرات اعمال شده گفت که در مرحله جدید، میزان اختلاف تورمی کالاهای اساسی از سال ۱۴۰۱ بدون سقف ۸۰ هزار تومان برای مردم شارژ می‌شود. همچنین تاکنون نزدیک به ۹۰ هزار فروشگاه در اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی همراهی دارند و توزیع قابل قبولی شکل گرفته است.

گفتنی است خانوارهای مشمول طرح می‌توانند با نصب برنامه شبکه ملی اعتبار «شما» و یا شماره‌گیری # ۱۴۶۳*۵۰۰* از باقی‌مانده اعتبار خود مطلع شوند.