بیمه شخص ثالث یا بیمه بدنه، کدام‌ یک ضروری است؟

بیمه شخص ثالث یا بیمه بدنه، کدام‌ یک ضروری است؟

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، برای خودرو به عنوان یک وسیله نقلیه موتوری پُرمصرف دو نوع بیمه تعریف شده که شامل بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه است. بیمه شخص ثالث توسط پلیس راهنمایی و رانندگی به یک بیمه اجباری تبدیل شده‌است؛ به این مفهوم که کلیه مالکان وسایل نقلیه موتوری شامل خودرو و موتورسیکلت موظف به دریافت بیمه شخص ثالث خواهند بود. در صورتی‌که پلیس راهنمایی و رانندگی خودرویی را مشاهده کند که فاقد بیمه شخص ثالث است یا مدت اعتبار بیمه‌نامه آن تمام شده، علاوه‌بر جریمه نقدی و نمره منفی برای انتقال خودرو به پارکینگ اقدام خواهد کرد. در نتیجه مالک خودرو به منظور خروج خودروی خود از پارکینگ باید علاوه‌بر جریمه نقدی و هزینه پارکینگ جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو را نیز پرداخت کند. بیمه بدنه اما نوعی بیمه اختیاری است که مالکان در صورت تمایل می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند. اما با توجه به اینکه بیمه شخص ثالث خودرو تنها خسارات جانی و مالی وارده به شخص ثالث در حادثه رانندگی را پرداخت می‌کند، بنابراین اگر راننده مقصر مایل به دریافت خسارت مالی وارده به خودروی خود باشد، باید بیمه بدنه خودرو دریافت کند.

تعریف بیمه شخص ثالث و انواع پوشش‌های آن

تمامی اشخاصی که در یک حادثه تصادف، زیان مالی و جانی می‌بینند تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرند. این بیمه هزینه‌های مربوط به درمان، فوت و خسارات به اموال را جبران می‌کند. در این‌گونه اتفاقات راننده مقصر هم می‌تواند از مزایای بیمه حوادث راننده که شاخه‌ای جدید از بیمه شخص ثالث به شمار می‌آید استفاده کند. باید توجه داشت که بیمه حوادث راننده فقط زیان‌های جانی را به عهده می‌گیرد و در مقابلِ زیان‌های مالی هیچ گونه مسئولیتی ندارد. از آنجا که خرید بیمه شخص ثالث برای تمام رانندگان خودروها و وسایل نقلیه الزامی است، ما خرید بیمه شخص ثالث خودرو و ماشین با قیمت ارزان را توصیه می‌کنیم.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث

پوشش‌های بیمه شخص ثالث خودرو به شرح زیر است:

جبران خسارت مالی وارده به شخص ثالث در حادثه رانندگی: شرکت بیمه‌گر با توجه به نوع و تعداد پوشش‌های دریافتی توسط شخص بیمه‌گزار، خسارات مالی وارده به شخص ثالث در حادثه رانندگی را برآورد کرده و در نتیجه برای پرداخت غرامت اقدام خواهد کرد.

جبران خسارات بدنی یا جانی وارد به شخص ثالث در حادثه رانندگی: در یک حادثه رانندگی نوع صدمه بدنی وارده به شخص ثالث در تعیین میزان خسارت پرداختی نقش مؤثری دارد. انواع صدمات بدنی شامل شکستگی، نقص عضو، از کار افتادگی جزئی یا کلی، از کار افتادگی موقت یا دائم، هزینه‌های بیمارستان و درمان و دیه فوت خواهد بود. بنابراین شرکت بیمه‌گر با توجه به نوع و شدت صدمه بدنی وارده و با در نظر گرفتن پوشش‌های بیمه شخص ثالث خودرو برای پرداخت غرامت اقدام خواهد کرد.

بیمه شخص ثالث یا بیمه بدنه، کدام‌ یک ضروری است؟

نحوه محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث خودرو

در تعیین بیمه شخص ثالث خودرو و مؤلفه‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

دیه کامل یک انسان در ماه حرام: اصلی‌ترین مبنای محاسبه حق بیمه شخص ثالث و میزان پوشش‌های مالی و بدنی آن دیه کامل یک انسان در ماه حرام است. دیه هر سال توسط قوه قضائیه مشخص می‌شود و شرکت بیمه مرکزی ایران نیز حداقل و حداکثر حق بیمه شخص ثالث را بر اساس آن تعیین خواهد کرد. میزان دیه کامل در سال ۱۴۰۰، ۶۴۰ میلیون تومان در ماه حرام است. بنابراین حداقل نرخ بیمه شخص ثالث یک چهلم این مبلغ معادل ۱۶ میلیون تومان و حداکثر حق بیمه شخص ثالث نیمی از این مبلغ معادل ۳۲۰ میلیون تومان خواهد بود.

کاربری خودرو: کاربری خودرو نشان‌دهنده میزان ریسک بروز حادثه رانندگی خواهد بود. خودروهایی مانند آمبولانس، آتش‌نشانی، تاکسی، بارکش و صنعتی ریسک بیشتری در بروز حادثه دارند و در نتیجه حق بیمه شخص ثالث آن‌ها از خودروهای شخصی بیشتر خواهد بود.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو: اگر در موعد سررسید برای تمدید بیمه شخص ثالث اقدام در نکنید مشمول جریمه دیرکرد خواهید شد. جریمه دیرکرد به‌صورت روزشمار محاسبه شده و بر حق بیمه شخص ثالث جدید اضافه می‌شود.

تخفیف عدم خسارت خودرو: اگر در طی اعتبار بیمه‌نامه شخص ثالث از شرکت بیمه‌گر خسارتی دریافت نکنید، مشمول تخفیف عدم خسارت خواهید شد. تخفیف عدم خسارت برای هر سال ۵% بوده و به مدت ۱۴ سال قابل دریافت خواهد بود.

نوع و میزان پوشش‌های مالی بیمه شخص ثالث خودرو: حداقل بیمه شخص ثالث خودرو ۱۶ میلیون تومان است، اما شخص بیمه‌گزار بنا به صلاح‌دید خود می‌تواند پوشش‌های اضافی را دریافت کند که به‌واسطه آن نرخ بیمه شخص ثالث خودرو افزایش پیدا خواهد کرد.

تعریف بیمه بدنه خودرو و پوشش‌های آن

بیمه نامه بدنه اتومبیل برخلاف بیمه شخص ثالث، بیمه نامه اختیاری است. این بیمه‌نامه، یکی از انواع بیمه‌های اموال متعلق به وسیله‌نقلیه است. بیمه‌گزار می‌تواند با پرداخت مبلغ مشخصی به عنوان حق‌بیمه به شرکت بیمه، وسیله‌نقلیه خود را در برابر خطرات تصادفات رانندگی بیمه کند و خسارت خود را از شرکت بیمه دریافت می‌نماید.

کارشناسان بیمه برای پوشش‌هایی که این بیمه‌نامه ارائه می‌دهد، توصیه می‌کنند، رانندگان اتومبیل، اقدام به خرید بیمه بدنه خودرو کنند.

پوشش‌های بیمه بدنه خودرو به‌صورت‌کلی در دو دسته پوشش‌های اصلی بیمه بدنه خودرو و پوشش‌های الحاقی بیمه بدنه خودرو تقسیم می‌شوند که در ادامه بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه خودرو

پوشش‌های اصلی این بیمه‌نامه خودرو شامل موارد زیر است:

سرقت کلی

خسارات وارده به این نجات سرنشینان یا انتقال خودرو به تعمیرگاه

رخ دادن حادثه برای خودرو

خسارات ناشی از حوادث چون آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه

خسارت وارده به لاستیک، باتری و چرخ‌های خودرو

پوشش‌های الحاقی بیمه بدنه خودرو

پوشش‌های الحاقی بیمه بدنه به شرح زیر است:

دزدی در جای لوازم خودرو بدون سرقت کلی آن

شکستن شیشه خودرو به علتی غیر از خطرات اصلی

غرامت عدم استفاده از خودرو در زمان تعمیرات

خسارات ناشی از حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله و آتشفشان

خسارت وارده ناشی از پاشیدن مواد شیمیایی مانند رنگ و اسید

نحوه محاسبه نرخ بیمه بدنه خودرو

برای محاسبه نرخ بیمه بدنه خودرو مؤلفه‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شوند که به شرح زیر هستند:

مشخصات خودرو:

عواملی نظیر سال ساخت اتومبیل، نوع خودرو، ارزش خودرو و کاربری آن در محاسبه نرخ بیمه‌نامه بدنه نقش پررنگ دارند.

پوشش‌های اضافی (تبعی) بیمه بدنه

انتخاب هریک از پوشش‌های اضافی یادشده، مبلغی بر نرخ پایه بیمه بدنه اضافه می‌کند. به بیان دیگر، انتخاب پوشش‌های بیمه‌ای بیشتر با افزایش قیمت بیمه همراه است.

تخفیف‌های بیمه بدنه:

تخفیفات این بیمه خودرو شامل: تخفیف‌های عدم خسارت، تخفیف خودروی صفر، تخفیف خرید نقدی، تخفیف ارزش خودرو هستند.

از آنجا که خرید آنلاین انواع بیمه خودرو نسبت به خرید حضوری راحت تر و کم هزینه تر است و امکان مقایسه قیمت بیمه ماشین از شرکت‌های بیمه‌ای مختلف و انتخاب بهترین بیمه مناسب شرایط شما وجود دارد، لذا شما می‌توانید برای خرید بیمه بدنه آنلاین به سامانه فروش آنلاین بیمه زیر مراجعه نمائید:

https://bimeh.com/carbody

بیمه شخص ثالث یا بیمه بدنه، کدام‌ یک ضروری است؟

چگونگی خرید آنلاین انواع بیمه خودرو

با توجه به اجباری بودن بیمه شخص ثالث خودرو و ضرورت دریافت بیمه بدنه به‌منظور دریافت خسارات مالی وارده به بدنه خودرو راننده مقصر در حادثه می‌توان گفت که دریافت هر دو بیمه می‌توانند خودروی شما را به‌صورت‌کامل در برابر حوادث رانندگی بیمه کند. برای خرید آنلاین بیمه شخص ثالث خودرو و بیمه بدنه خودرو می‌توانید از خدمات کارگزاری آنلاین بیمه دات کام استفاده کنید. بیمه دات کام سامانه‌ای برای استعلام قیمت، بررسی و مقایسه خدمات شرکت‌های مختلف بیمه‌گر، دریافت مشاوره تخصصی رایگان برای انتخاب و خرید بیمه و در نهایت خرید آنلاین بیمه است. با توجه به اینکه زمان زیادی برای استعلام، مقایسه و خرید آنلاین بیمه از شما گرفته نمی‌شود و از طرفی بیمه‌نامه نیز به صورت رایگان برای شما ارسال خواهد شد، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم از خدمات متنوع و گسترده بیمه دات کام استفاده کنید.

راه‌های ارتباط با بیمه دات کام:

نشانی: تهران، سعادت آباد، میدان تهرانی مقدم (کاج)، خیابان سرو شرقی، جنب بیمارستان پارسیان، پلاک ۱۷ طبقه ۶، واحد ۶

کد پستی: ۱۹۹۸۶۵۳۷۴۰

شماره‌های تماس: ۴۳۷۲-۰۲۱

پست الکترونیکی: [email protected]

برای اطلاعات بیشتر در خصوص بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو، می‌توانید به سایت بیمه دات کام ( https://bimeh.com) مراجعه نمائید.

منبع : مهر