تحصیل رایگان در کانادا: راهی برای دستیابی به تحصیلات بین ‌المللی بدون هزینه

تحصیل رایگان در کانادا: راهی برای دستیابی به تحصیلات بین ‌المللی بدون هزینه

همه مراکز دولتی قبل از دانشگاه در کانادا به شهروندان و افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند خدمات تحصیلی رایگان ارائه می‌دهند و برای مقاطع تحصیلی دانشگاهی هم هزینه کمی به نسبت دانشجویان بین‌المللی حداقل یک‌چهارم یا یک‌پنجم دریافت می‌گردد و شهریه در سال جاری برای شهروندان کانادایی حدود ۶۷۰۰ دلار است. در حالی که این متوسط هزینه برای مقاطع دانشگاهی به میزان ۲۵ هزرار دلار در سال برای دانشجویان بین‌المللی می‌رسد. از این رو، افراد به دنبال راهی برای دستیابی به تحصیلات بین‌ المللی بدون هزینه هستند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا

پس دریافتید به‌طورکلی تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌‌المللی با شهریه همراه است. در مراکز غیردولتی کانادا هم معمولاً شهریه بیشتری از دانشجویان غیربومی نسبت به کانادایی می‌گیرند؛ اما راهی برای دستیابی به تحصیلات بین‌المللی بدون هزینه در کانادا وجود دارد.

حال آیا می‌دانید که باید چگونه به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا رایگان تحصیل کنیم؟ فقط یک راه برای تحصیل در کانادا به صورت رایگان وجود دارد. از آنجایی که هیچ دانشگاه یا کالج بدون شهریه ای در کانادا بنا نشده است، باید برای تحصیل رایگان در کانادا ، بورسیه تحصیلی بگیریدکه هزینه اقامت، شهریه، خورد و خوراک شما را پوشش می‌دهد. حالا این سوال مطرح می‌شود که چگونه می‌توانیم بورسیه تحصیلی کانادا بگیریم؟

A graduation cap and diploma on top of books

Description automatically generated

قبل از هر چیزی شما باید به یکی از دانشگاه‌های کانادا درخواست پذیرش دهید. در ادامه باید به سراغ مؤلفه‌های اصلی و مؤثر برای ارائه یک درخواست پذیرش تحصیلی معتبر بروید که به شما کمک می‌کند بورسیه تحصیلی فول‌فاند دریافت کنید. با یک درخواست پذیرش کامل و معتبر شانس قبول درخواست بورسیه بالا می‌رود.

همچنین شما باید با انواع بورسیه ها و منابع ارائه دهنده بورسیه تحصیلی در کانادا آشنا شوید تا بتوانید یک یا چند بورسیه که مناسبتان باشد را پیدا کنید و در نظر گرفتن شرایط و ضوابط ارائه درخواست بورسیه، درخواستتان را برای منابع که بورسیه ارائه می دهند، ارسال کنید.

فقط حتماً به این نکته توجه داشته باشید که گرفتن بورسیه تحصیلی در کانادا به ویژه از نوع فول فاند یا به نوعی دیگر تحصیل رایگان، بیشتر برای مقاطع دکتری و یا کارشناسی‌ارشد است. یعنی گرفتن بورسیه تحصیلی به ویژه از نوع بورسیه کامل برای مقاطع کارشناسی خیلی سخت‌تر و رقابتی‌تر از مقاطع دیگر تلقی می‌شود. همچنین بورسیه تحصیلی در بیشتر مواقع به دوره‌های تحصیلی تمام وقت تعلق می‌گیرد. موارد زیر شناس پذیرش درخواست شما را بالا می‌برند.

ریز نمرات و معدل خوب

معدل و ریز نمرات بالا سال‌های قبل برای آن دسته از افراد که متقاضی ادامه تحصیل در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، و دکتری هستند، بسیار مهم و جز شرط‌های اصلی و تأثیرگذار در راستای اخذ پذیرش است. در واقع می‌توان گفت معدل، یک معیار کلیدی است که تمامی کالج‌ها و دانشگاه‌ها از آن برای سنجش موفقیت بالقوه دانشجویان در یک محیط علمی استفاده می‌کنند.

A group of people in graduation gowns and caps

Description automatically generated

همچنین در کنار معدل، ریز نمره مربوط به رشته موردنظرتان هم حائز اهمیت است. برای مثال درصورتی که شخصی قصد داشته باشد در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهد، صرفاً نه تنها برای بورسیه بلکه به عنوان یک شرط اصلی باید در دروس زیست و شیمی نمره خوبی کسب کند. حالا اگر این امر جهت دریافت بورسیه باشد، حساسیت‌ها روی ریزنمرات دروس اختصاصی بالاتر می‌رود. در این راستا معدل پیشنهادی ما معدل بالای ۱۷ یا حداقل ۵/۱۶ است؛ اما باز هم هر دانشگاه یا موسسه‌ای شروطی برای پذیرش دارند.

تجربیات تحقیقاتی

تجربیات تحقیقاتی و پژوهشی برای متقاضیان فارغ‌التحصیل، مخصوصاً در زمینه‌های STEM اهمیت بسیار زیادی دارد. داشتن یک تجربه تحقیقاتی در قالب یک اثر، پروژه و مقاله چاپی سبب افزایش قابل‌توجه احتمال‌پذیرش درخواست بورسیه شما از دانشگاه و مؤسسه آموزشی مورد نظر باعث شده است که شانس تحصیل رایگان در کانادا برای شما هم افزایش ‌یابد. شما اگر متقاضی ادامه تحصیل در دوره کارشناسی هستید و تجربه ‌های تحقیقاتی بر اساس آن چیزی تجربه‌های گفته شد دارید، از مزیت بالایی برخوردار خواهید بود

نمره مدرک زبان

نمره اخذ شده از آزمون‌های زیان معتبر و مورد قبول بیشتر دانشگاه‌های دنیا و کانادا از جمله آیلتس، دولینگو، تافل و PTE که امتحان‌هایی در راستای سنجیدن میزان مهارت زبان انگلیسی شما هستند، از دیگر ملاک‌ها و راهی برای دستیابی به تحصیلات بین‌المللی بدون هزینه به شمار می‌رود.

A person holding a blue folder and a flag

Description automatically generated

اگر دانشجوی بین‌المللی محسوب می‌شود و اهل کشورهای انگلیسی زبان نیستید، برای گرفتن این مدرکم زبان باید یکی از آزمون‌های نام برده ثبت‌نام و شرکت کنید و نمره بالایی کسب نمایید تا به این ترتیب از شانس مزیت‌های تحصیل رایگان در کانادا بهره‌مند شوید. اگر چه این مورد تا حد زیادی مستقیماً به تصمیم خود دانشگاه مورد نظر بستگی دارد؛ اما پیشنهاد ما این است که نمره آیلتس ۵/۷ تا ۸ به بالا بگیرید.

سابقه کار و یا تجربه کارآموزی

اگر شما سابقه کاری و یا تجربه کارآموزی داشته باشید، از مزایا و شانس بیشتری برای گرفتن بورسیه تحصیل رایگان و فول فاند در کانادا بهره‌مند شوید. از سوی خیلی از دانشگاه‌های کانادا در مقطع دکتری و برخی اوقات در مقطع ارشد برای یک سری از رشته‌ها مانند MBA به صورت پیش‌فرض به عنوان یک اجبار نه امتیاز از دانشجو مدارک سوابق کاری و یا حداقل دوره‌های کارآموزی در رابطه با آشنایی با محیط کار پیرامون رشته تحصیلی و تخصص خود فرد می‌خواهند.

اما از سوی مؤسسه‌های آموزشی و دانشگاه مورد نظر برای هر مقطع تحصیلی، داشتن سابقه کار یا تجربه دوره کارآموزی تأثیر زیادی در بالا بردن شانس شما برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا دارد. پس سعی کنید در دوره‌های کارآموزی شرکت نمایید و سابقه کار داشته باشید.

البته باید این موضوع را بگوییم که هرساله افراد زیادی برای گرفتن بورسیه اقدام می‌کند؛ اما چون تجربه کافی ندارند، موفق نمی‌شوند. ما در مؤسسه اپلای ۱۱۸ هرساله به دانشجویان زیادی جهت گرفتن بورسیه و اقامت در کانادا کمک می‌کنیم و در این زمینه مشاوران متخصصی داریم که با کمک آنها راه دشوار دریافت پذیرش آسان تر می‌ گردد.

A group of people sitting on the floor holding flags

Description automatically generated

خلاصه مطلب

اگر به دنبال راهی برای دستیابی به تحصیلات بین‌المللی بدون هزینه هستید، اصلاً نگران نباشید؛ چون راه‌های زیادی پیش پای شما است که می‌توانید از آنها بهره ببرید. مثلاً اگر مدرک زبان با نمره خوب داشته باشید یا درصورتی که سابقه کار مرتبط با رشته‌تان در کارنامه‌تان دیده شود، راه شما برای دریافت بورسیه هموارتر می‌گردد. شما برای اینکه بتوانید راحت‌تر پذیرش بگیرید باید با فردی یا مؤسسه باتجربه در ارتباط باشید و مشورت بگیرید. مشاوران اپلای ۱۱۸ در این زمینه می‌توانند به شما کمک کنند.