تغییر ۵۰ درصدی و بازگشت به عقب در ترکیب تیم ملی شمشیربازی سابر

تغییر ۵۰ درصدی و بازگشت به عقب در ترکیب تیم ملی شمشیربازی سابر

امین قربانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به در پیش بودن مسابقات قهرمانی آسیا (کره جنوبی) در مورد شرایط تیم ملی شمشیر بازی اسلحه سابر برای حضور در این رقابت‌ها، گفت: تنها نماینده اعزامی ایران به کره جنوبی هستیم و شاید این مسئله کمی بار مسئولیت را برای ما سنگین‌تر کند. اگرچه تیم سابر نقشی در حذف دیگر تیم‌ها ندارد.

وی با اشاره به تیم‌های شرکت کننده در این رقابت‌ها، تصریح کرد: کره جنوبی میزبان مسابقات از تیم‌های همیشه مدعی و رقیب است. چین هم از مدعیان شرکت کننده است. البته ما در جام جهانی اسپانیا، چینی‌ها را شکست دادیم اما آنها در همان رقابت‌ها با دو اختلاف امتیاز به کره جنوبی باختند و نشان دادند از چه شرایط ایده آلی برخوردار شده اند. ژاپن هم از دیگر تیم‌های حاضر در مسابقات است که اردوهای شبانه روزی را پشت سر گذاشته و اخیراً در تمام رویدادها شرکت داشته است.

قربانی تأکید کرد: با این اوصاف قطعاً شمشیربازان ایران کار راحتی در مسابقات و در مصاف با حریفان ندارند اگرچه می‌دانیم انتظاراتی هم نسبت به تیم وجود دارد.

«انتظارات نسبت به تیم اسلحه سابر بالاست، به خصوص اینکه برای مسابقات قهرمانی آسیا چهار تیم دیگر ایران از فهرست اعزام کنار گذاشته شدند و شاگردان شما تنها نمایندگان اعزامی به حساب می آیند. نظرتان در این خصوص چیست؟» وی در واکنش به این سوال گفت: اسلحه سابر ایران طی سالهای گذشته روند کاملاً صعودی داشته طوری که امروز در میان برترین‌های رنکینگ جهانی قرار دارد. اگر امروز از این تیم و شمشیر بازانش انتظار مدال وجود دارد به خاطر افتخارات گذشته است نه اینکه صرفاً ما تنها تیم شرکت کننده در مسابقات قهرمانی آسیا هستیم.

سرمربی تیم ملی شمشیر بازی اسلحه سابر در این رابطه ادامه داد: اعزام شدن یا نشدن دیگر تیم‌ها در حوزه اختیارات بنده نیست و به شاگردانم هم ارتباطی ندارد. ما فقط پاسخگوی شرایط مربوط به تیم خود هستیم.

تغییر ۵۰ درصدی و بازگشت به عقب در ترکیب تیم ملی شمشیربازی سابر

امین قربانی در پاسخ به این پرسش که «در مجموع با توجه به شرایط فعلی پیش بینی کسب مدال در مسابقات قهرمانی آسیا را دارید؟» خاطرنشان کرد: نه تنها در مورد این رقابت‌ها بلکه در هیچ زمان دیگری نمی گویم حتماً صاحب مدال می‌شویم. تلاشمان را برای کسب بهترین نتیجه خواهیم داشت و امیدواریم این نتیجه به مدال نزدیک تر باشد.

«شما پیش از این از ایجاد جوان گرایی در تیم خبر داده بودید و در این راستا برای جام جهانی ایتالیا از ترکیبی کاملاً متفاوت که نیما زاهدی و امیرحسین شاکر هم جزو آن بودند، استفاده کردید. با این حال برای مسابقات پیش روی قهرمانی آسیا مجدد شاهد بازگشت به ترکیب گذشته هستید. دلیل این بازگشت به عقب در ترکیب تیم که برخلاف برنامه قبلی است، چیست؟»

قربانی در پاسخ به این پرسش با یادآوری اینکه تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر با ترکیب علی پاکدامن، محمد رهبری، نیما زاهدی و فتوحی عازم کره جنوبی می‌شود، اظهار داشت: برای رویدادهای گذشته نفراتی مثل فرزاد باهرارسباران و محمد فتوحی با هزینه شخصی درمسابقات شرکت کردند. اتفاقاً فتوحی در بخش انفرادی جام جهانی ایتالیا خیلی خوب کار کرد به طوری که المپین رومانیایی را از پیش رو برداشت. در بخش تیمی هم او بسیار تأثیرگذار بود در حالی که دچار آسیب دیدگی هم شده بود. نیما زاهدی هم در اسپانیا خیلی خوب کار کرد.

وی تأکید کرد: به همین دلیل برای مسابقات قهرمانی آسیا میان فتوحی و امیرحسین شاکر یک مسابقه انتخابی گذاشتیم و با توجه به نتیجه به دست آمده، فتوحی را در ترکیب اصلی تیم قرار دادیم.

قربانی در عین حال تاکید کرد: فتوحی هیچ زمان نیروی ثابت در ترکیب تیم ملی شمشیربازی نبوده است. این بازیکن در رفت و آمد مدام بوده است. نیما زاهدی است که برای اولین بار است که برای مسابقات رسمی مانند قهرمانی آسیا در ترکیب تیم قرار می‌گیرد. بنابراین شاکله تیم برای سفر به کره جنوبی نسبت به گذشته ۵۰ درصد تغییر کرده است.

سرمربی تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر در پایان و در واکنش به این سوال که «پیش از این عنوان کرده بودید دیگر برای تعیین ترکیب تیم رقابت انتخابی برگزار نمی‌کنید، چرا با این حال میان شاکر و فتوحی رقابت انتخابی برگزار کردید؟» گفت: باز هم تأکید می‌کنم مبنای ما عملکرد شمشیربازان در مسابقات بین المللی است اما فتوحی به واسطه عملکردی که داشت ما را مجاب کرد تا یک انتخابی میان او و شاکر بگذاریم. در واقع در این مقطع این گونه صلاح دانسته ایم اما به طور کل عملکرد بازیکنان مبنای تصمیم گیری است.

منبع : مهر