توسعه کشاورزی با تکنولوژی‌ و فناوری‌های جدید امکان‌پذیر است

توسعه کشاورزی با تکنولوژی‌ و فناوری‌های جدید امکان‌پذیر است

خلیل نیکشاد در گفتگو با خبرنگار مهر، در حاشیه نمایشگاه تخصصی کشاورزی و نوآوری‌های دانش‌بنیان در اردبیل اظهار کرد: ما امروز راهی جز روی آوردن به تحقیقات مدرن، استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و تکنولوژی‌های پیشرفته در مسیر تولید کیفی‌تر نداریم و نباید از این عرصه غفلت کنیم.

وی ظرفیت استان را در بخش کشاورزی با داشتن ۷۸۰ هزار هکتار اراضی حاصلخیز یادآور شد و تصریح کرد: بیش از ۲۳۵ هزار هکتار از این اراضی آبی و قابل کشت و فرآوری محصولات متنوع است که سالانه چهار میلیون تن انواع محصولات در استان اردبیل تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل جایگاه استان اردبیل را در تولید ۱۲ محصول جایگاه ممتاز و بین اول تا ششم توصیف کرد و گفت: جنوب استان رویشگاه بی‌نظیر برای گیاهان دارویی است که قطعاً فرآوری آن می‌تواند به توانمندی اقتصادی استان اردبیل کمک کند.

نیکشاد تولید ۳۰ هزار تن گوشت قرمز و ۵۰ هزار تن گوشت سفید را در استان یادآور شد و افزود: این تولیدات دو برابر نیاز استان است و ما مازاد تولید را به سایر استان‌ها نظیر البرز، قزوین، زنجان، تهران و آذربایجان شرقی صادر می‌کنیم.

وی وجود سه دشت مستعد مغان، مشگین‌شهر و اردبیل را در پایداری تولید بخش کشاورزی یادآور شد و خاطر نشان کرد: این استان ویترین تولید بذر است که صد درصد بذر چغندر قند، سرگم، ذرت، غلات دانه‌ریز و ۸۰ درصد بذر کلزا و حبوبات را تولید و روانه بازار مصرف می‌کند.

منبع : مهر