ثبت بیش از 3 هزار پیشنهاد برای 76 خودرو خارجی در مزایده دوم

ثبت بیش از 3 هزار پیشنهاد برای 76 خودرو خارجی در مزایده دوم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عبدالمجید اجتهادی رییس سازمان اموال تملیکی با اشاره به مشکلات پیش آمده در تایید ضمانت نامه های متقاضیان 76 خودرو خارجی گفت: مانند مزایده قبل، در این مزایده نیز مشکل خاصی در برگزاری مزایده گزارش نشده است. در مزایده اول با توجه به تعداد خودروها دغدغه زیادی وجود داشت. حدود دو و نیم میلیون نفر به سایت ستاد مراجعه کردند و به نوعی رکورد بازدید شکسته شد.

وی افزود: 23 هزار نفر در مزایده اول و 6 هزار و 500 نفر نیز در مزایده دوم به جمع دارندگان امضا های الکترونیک اضافه شدند. عمده این افراد به علت مزایده خودروهای خارجی به سایت الکترونیک دولت اضافه شدند. مشکل عمده‌ای در مزایده وجود نداشت اما در مواردی به دلیل عدم آشنایی متقاضیان مشکلاتی در حوزه ضمانت نامه های بانکی وجود داشت. سازمان اموال تملیکی بلافاصله تصمیم گرفت تا اطلاعات مربوط به پیشنهادات پارتی ها را منتشر کند.

موضوع دیگر که مطرح شده بود این مسئله بود که یک نفر برای 281 خودرو پیشنهاد داده بود که برخی سایت‌ها به اشتباه ذکر کرده بودند این فرد 281 خودرو برنده شده که اشتباه بود. با توجه به قانون مزایده محدودیتی در تعداد پیشنهاد وجود ندارد و هر کس که بالاترین پیشنهاد را ارائه کند برنده خواهد شد.

استفاده از عکس کارت ملی به جای ضمانت‌نامه بانکی در مزایده‌های سنوات قبل

غلامی معاون جمع‌آوری و فروش سازمان اموال تملیکی با اشاره به تصمیم قضایی برای فروش هزار و 62 خارجی که از سال 96 در گمرکات و بنادر باقی مانده بود، گفت: اگر پشتیبانی دستگاه قضایی و ورود رییس جمهور نبود، امروز شاهد تعیین تکلیف این خودروها نبودیم. در جلسات برگزار شده دستگاه‌هایی نظیر استاندارد، محیط زیست و پلیس راهور نیز حضور داشتند. همچنین برای نظارت بیشتر نماینده دیوان محاسبات و حفاظت قوه قضاییه علاوه بر قاضی پرونده حضور داشتند.

وی افزود: هزار و 62 دستگاه در حکم دادگاه ذکر شده بود و ما درخواست دادیم تا خودروها به صورت اسنادی تحویل سازمان اموال تملیکی شود. در این مرحله متوجه شدیم که استاد 22 دستگاه موجود نیست. بررسی‌های بعدی گمرک نشان داد که این خودروها در سال 96 ترخیص شدند. هزار و 40 خودرو باقی مانده در مزایده اول سازمان اموال تملیکی قرار گرفت. با بررسی های بعدی متوجه مغایرت 58 خودرو با اطلاعات مشخص شده شدیم که در نتیجه این خودروها از فرآیند مزایده خارج شدند.

غلامی ادامه داد: بنابراین 982 خودرو در مزایده قرار گرفتند. در بحث قیمت گذاری نیز بحث‌هایی وجود داشت و مغایرت‌هایی بین استان‌ها دیده شد که با وجود تاکیدات انجام شده، کارشناسان رسمی بر قیمت تعیین شده تاکید داشتند. در مزایده اما این خودروها با قیمتی نزدیک به همان قیمت بازار به فروش رسیدند که از این بابت نگرانی وجود نداشت.

9 دستگاه نیز فاقد پیشنهاد بودند که علت اصلی آن ابطال شدن برخی ضمانت نامه ها بود. در سنوات گذشته پیش می‌آمد که یک متقاضی به جای عکس ضمانت نامه، عکس کارت کلی و یا حتی یک منظره را در سایت قرار می‌داد و این تخلف آشکاری بود که بعضاً صورت می‌گرفت. از ماه های قبل فرآیند اصلاح این موضوع مورد تاکید قرار گرفت و جلوی آن گرفته شد. همچنین در مواردی در مورد یک خودرو به جای یک میلیارد و 200 تومان متقاضی به اشتباه هزار و 200 میلیارد تومان را به اشتباه ثبت کرده بود. تعداد پیشنهادات نامتعارف نیز چهار مورد بوده است.

معاون جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی ادامه داد: متقاضیان پنج دستگاه خودرو نیز انصراف دادند. در نتیجه 76 خودرو از مزایده اول باقی ماند که در مزایده دوم قرار گرفت. ارزش نهایی فروش در مزایده اول دو هزار و 766 میلیارد تومان بوده است. افراد باید مالیات ارزش افزوده را نیز علاوه بر این مبلغ پرداخت می‌کردند. قیمت پایه کارشناسی 76 خودرو موجود در مزایده دوم نیز 301 میلیارد تومان بوده است.

وی گفت: 76 خودرو مزایده فوق العاده 566 در پنج استان وجود داشت و طی برنامه زمانبندی 26 مهر تا یکم آبان امکان ثبت پیشنهاد برای آنها وجود داشت. در بوشهر 16، تهران 2، خوزستان 26، فارس دو و مازندران 27 دستگاه خودرو وجود داشته است. در مزایده اول خودروها شاید بودیم که بسیاری از افراد برای اولین بار در مزایده شرکت کردند. در مزایده دوم فرآیند برای مردم آشناتر بود و سهولت بیشتری برای ارائه پیشنهاد وجود داشت. 

غلامی تاکید کرد: برای هزار و 40 خودرو حدود 13 هزار پیشنهاد ثبت شد و این در حالی است که در مزایده دوم تنها برای 76 دستگاه خودرو بیش از سه هزار و 500 پیشنهاد داشتیم که نشان دهنده رقابت جدی در مزایده اموال تملیکی است.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم