جدیدترین موضع گیری عبدالسلام درباره آتش بس یمن

جدیدترین موضع گیری عبدالسلام درباره آتش بس یمن

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسیره، محمد عبدالسلام رئیس هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن اعلام کرد: پس از پایان مذاکرات مرحله نخست درباره راهها و موارد نقض حقوق آتش بس، کمیته نظامی به صنعا بازگشت.

وی افزود: نماینده سازمان ملل هم به همراه این هیئت به صنعا آمده است.

رئیس هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن در ادامه تاکید کرد: طرف دیگر باید برخورد مثبت با طرحهایی که با حسن نیت مطرح می شود، داشته باشد.

روز گذشته سازمان ملل متحد از برگزاری جلسه طرف‌های یمنی در اردن برای بررسی توافق آتش‌بس خبر داد و به تشریح جزئیات آن پرداخت.

دفتر «هانس گروندبرگ»، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور یمن، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: نشست کمیته هماهنگی نظامی طرف‌های یمنی با حضور نمایندگان نظامی حکومت عدن و جنبش انصارالله و فرماندهی ستاد مشترک ائتلاف عربی در امان، پایتخت اردن، برگزار شد.

در این بیانیه اعلام شد: این نشست به ریاست «آنتونی هایوورد»، مشاور نظامی نماینده سازمان ملل در امور یمن، برگزار و در آن مسائل مربوط به پایبندی به توافق آتش‌بس بررسی شده است.

در این بیانیه تأکید شده است که نماینده سازمان ملل پیشنهادی اصلاح‌شده برای بازگشایی تدریجی مسیرها در استان تعز و دیگر استان‌ها به موجب توافق آتش‌بس مطرح کرده است.

در این نشست توافق شده است که اتاق هماهنگی مشترک برای حل‌وفصل مهم‌ترین مسائلی که آتش‌بس را با خطر مواجه می‌کند تشکیل شود و هر یک از طرف‌ها ظرف یک هفته نماینده خود در این کمیته را معرفی کند.

همچنین توافق شده که این کمیته به صورت دوره‌ای جلسات ماهانه داشته باشد.

آنتونی هایوورد، مشاور نظامی نماینده سازمان ملل در امور یمن، رایزنی و اعتماد سازی را دو فاکتور مهم برای کاهش تنش در یمن عنوان کرد.

منبع : مهر