جزئیات حمله مسلحانه به سفارت آذربایجان/ انگیزه مهاجم شخصی است

جزئیات حمله مسلحانه به سفارت آذربایجان/ انگیزه مهاجم شخصی است

خبرگزاری مهر؛ گروه سیاست – زینب رجایی: راننده یک پراید حوالی ۸ صبح امروز (۷ بهمن ماه) با یک اسلحه کلاشینکف به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران واقع در خیابان «راستوان» حمله کرد.

اخبار اولیه و انتشار ویدیوهای این اقدام مسلحانه حاکی از آن بود که مهاجم به بخش امنیتی سفارت نفوذ کرده و با اسلحه کلاشینکف رئیس سرویس امنیتی سفارت را به قتل رسانده است.

همچنین در جریان دفع این حمله و متوقف کردن فرد مهاجم، دو مامور امنیتی سفارت نیز مجروح شدند.

بر اساس تصاویر ضبط شده توسط دوربینی که مقابل درب سفارت را نشان می‌دهد، با فاصله زمانی اندکی پس از آنکه دو نفر از خودروی خود پیاده شده و وارد سفارت می‌شوند، فرد مهاجم با پراید به خودروی پارک شده آنها می‌کوبد و به سرعت پشت سر آنها با اسلحه آماده به شلیک، وارد اتاق حراست سفارتخانه می‌شود.

دوربین دیگری که داخل فضای ورودی سفارتخانه را ثبت و ضبط کرده نشان می‌دهد، مهاجم بلافاصله پس از ورود اقدام به تیراندازی می‌کند. دو نفری که دقایقی قبل وارد شده بودند تلاش می‌کنند از درب دیگر اتاق حراست خارج شوند تا از مهاجم فاصله بگیرند و در امان باشند، اما در حین فرار به یکی از آنها گلوله اصابت می کند و به قتل می رسد.

در این فاصله یکی از نیروهای حفاظت سفارت جمهوری آذربایجان از پشت سر، به فرد مهاجم حمله می‌کند تا او را متوقف کند. گفته می‌شود با اقدام به موقع وی، از آسیب بیشتر در جریان این اقدام مسلحانه جلوگیری شده است.

جزئیات حمله مسلحانه به سفارت آذربایجان/ انگیزه مهاجم شخصی است

خیلی زود اعلام شد که مهاجم مسلح توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. سردار رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ ضمن تایید دستگیر شدن متهم، خبر داد که تحقیقات از وی ادامه دارد.

پیش از آنکه موج واکنش‌های رسمی به این حادثه آغاز شود، قاضی شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران درباره انگیزه اصلی از این حمله مسلحانه گفت: «تحقیقات اولیه نشان می‌دهند فرد مهاجم با انگیزه شخصی به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حمله کرده است.»

رسانه‌ها با انتشار جزییاتی از اولین تحقیقات درباره متهم اعلام کردند فرد مهاجم مدعی شده است که همسرش فروردین ماه امسال (۱۴۰۱) به سفارت آذربایجان در تهران مراجعه کرده و دیگر به منزل بازنگشته است.

او همچنین مدعی شده که در مراجعات مکرر به سفارت هیچ پاسخی از آنها دریافت نکرده و تصور کرده همسرش در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حضور دارد و حاضر به دیدار با او نیست.

متهم در نهایت درباره ماجرای این حمله مسلحانه گفته است که امروز صبح تصمیم گرفته با اسلحه کلاشینکفی که از قبل تهیه کرده به سفارت برود.

در پی این حادثه حسین امیرعبداللهیان و احمد وحیدی وزرای خارجه و کشور جلسه ای تشکیل داده و اهداف و انگیزه مهاجم مسلح را مورد بررسی قرار دادند.

مقامات سیاسی وزارت امور خارجه نیز این حمله مسلحانه را محکوم کردند و از پیگیری جدی دلایل و بررسی جزییات و ابعاد آن خبر دادند. «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پی این حادثه گفت: «با دستور ویژه مقامات سیاسی و امنیتی کشور، موضوع با اولویت و حساسیت بالا در حال بررسی است تا ابعاد این اقدام و انگیزه ضارب مشخص شود.»

کنعانی نیز در اعلام موضع خود بر ماجرای انگیزه شخصی فرد مهاجم صحه گذاشت و از رسانه‌ها خواست از انتشار اخبار غیرموثق و گمانه‌زنی در این باره بپرهیزند.

گفتنی است در پی این حمله مسلحانه در تهران، برخی کارمندان سفارت ایران در «باکو» پایتخت آذربایجان سفارت را ترک کردند.

بنا بر اعلام مسئولان مربوطه، تدابیر امنیتی لازم برای ادامه فعالیت طبیعی سفارت و دیپلمات‌های جمهوری آذربایجان در تهران اتخاذ شده و اقدامات قضایی و امنیتی برای روشن شدن انگیزه شخصی ضارب در جریان است.

جزئیات حمله مسلحانه به سفارت آذربایجان/ انگیزه مهاجم شخصی است

جزئیات تکمیلی این حادثه در دست بررسی است.