جزئیات همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان با قطعه‌سازان خودرو

جزئیات همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان با قطعه‌سازان خودرو

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ “مازیار بیگلو” دبیر انجمن قطعه‌سازان خودرو پیرامون نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه صنعت قطعه‌سازی گفت: ما در هر خودرو به صورت میانگین 1600 یورو ارزبری داریم که یک‌سوم آن مربوط به قطعاتی که خودروساز و قطعه‌ساز وظیفه داشتند که ما را در آن حوزه خودکفا کنند مثل سیستم‌های هیدرولیک فرمان، سیستم‌های تعلیق و ترمز یا برخی از سیستم‌های الکترونیکی که خداروشکر در طی 3 سال گذشته اقدامات بسیار مثبتی در این حوزه صورت گرفته و نزدیک به 400 میلیون یورو در سال صرفه‌جویی شده است.

وی گفت: یک‌سوم دیگر مربوط به مواد اولیه است یعنی صنعت خودرو مصرف‌کننده آن است مثل انواع خاصی از آلیاژهای فولادی یا آلیاژهای آلومینیمی که اصلاً در حیطه کاری صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی کشور نیست که به آن حوزه‌ها ورود کند و در همه جای دنیا نیز همینطور است. امروز ورق استیل در کشور تولید نمی‌شود و ما ناچار هستیم که وارد کنیم و متاسفانه زیرساخت‌های آن نیز در کشور موجود نیست.

بیگلو در رابطه با نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه گفت:‌ شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند کمک ویژه‌ای در این حوزه انجام دهند و تا الان نیز اقدامات خوبی را انجام داده‌اند. بحث قطعات با سطح تکنولوژی بسیار بالا، قسمتی است که شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در آن ورود کنند که عموماً‌ قطعات الکترونیک هستند و امروز معضل تمام دنیا است. امروز نزدیک به 30 درصد ارزبری ما به قطعات الکترونیک بازمی‌گردد. 

وی با اشاره به مشکلات شرکت‌‌های دانش‌بنیان گفت:‌ این شرکت‌ها نیاز به سرمایه دارند و اینکه به شعار اکتفا کنیم اما سرمایه آنها را تامین نکنیم خروجی مناسبی نخواهد داشت. افراد حاضر در شرکت‌های دانش‌بنیان، نخبگان کشور هستند اما امروز به جایی رسیدند که نیاز به سرمایه‌ و سرمایه‌گذار دارند. امروز در دنیا موضوع چیپست‌های الکترونیکی معضلی برای تمام خودروسازان دنیا است. در سال‌های گذشته تولید خودروی شرکت‌های کره‌ای،  آلمانی و آمریکایی نیز نزدیک به 30 درصد کاهش پیدا کرده که معضل آنها نیز همین قطعات الکترونیکی بوده است.

دبیر انجمن قطعه‌سازان خودرو گفت: ما در ایران از نظر علم،‌ تکنولوژی و فناوری این قابلیت را داریم که به جایی برسیم که آنها را تولید کنیم. تماس ما با شرکت‌های دانش‌بنیان به صورت دائمی است و این شرکت‌ها با صنعت خودرو و قطعه بسیار خوب همکاری می‌کنند اما امروز خودروساز به دلیل مشکلات مالی توانایی سرمایه‌گذاری ندارد و صنعت قطعه‌سازی نیز همین مشکلات را دارد و اگر قرار است که از شعار به شعور برسیم باید به این سمت حرکت کنیم که تامین منابع مالی برای شرکت‌های دانش‌بنیان انجام بدهیم که اگر این اتفاق بیافتد آن قسمت یک‌سوم ارزبری را کاهش خواهیم داد.

بیگلو گفت: در زمینه همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان پروژه‌هایی همچون پروژه ضدسرفت، بخش زیادی از قطعات الکترونیکی بر روی بحث داغ این روزها یعنی ایربگ، بخش‌هایی از کامپیوترهای خودرو، سیستم‌های ترمز و تعلیق، دوربین‌ها و سیستم‌های دید خودرو بوده است. این پروژه‌ها حاصل همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان با شرکت‌های قطعه‌ساز است چراکه هر شرکت دانش‌بنیان با یک شرکت قطعه‌ساز اشتراک کسب و کار را شروع کرده است و در این اشتراک، قطعه را به نتیجه می‌رساند.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم